22 Kasım 1965'te Bente Christiansen adlı bir hemşire ve Henning Mikkelsen adlı bir taksi şoförünün, ikinci oğlu olarak Kopenhag'ın Østerbro ilçesinde doğdu.
Jimnastikçi olarak eğitim aldı, ancak yarıda bırakarak Göteborg Bale Okuluna kaydoldu.
Neredeyse on yıllık profesyonel dansçı iken oyunculuk alanında kariyer yapmak için, 1996 yılında Århus Tiyatro Okulu'na gitti.
1987 yılından beri sevgilisi olan koreografist Hanne Jacobsen ile 2000 yılında evlendi. Viola ve Carl adlarında iki çocukları var. Mikkelsen bütün hayatı boyunca Kopenhag'da yaşadı ta ki 2012 yılında Hannibal'ın çekimleri için Toronto'ya gidene kadar.
Hannibal'da canlandırdığı Dr. Hannibal Lecter karakteriyle tarihin en iyi Hannibal'larından biri oldu.
Soğuk bakışları,ani ve tekinsiz hareketleri, yansımalı sesi ve ilginç gülüşüyle kısa sürede Hollywood'un aranan aktörlerinden olmayı başardı.
Hannibal'da yakaladığı başarının ardından Yasak Aşk ve Onur Savaşı (Jagten) ile başarısını kanıtlayan Mikkelsen 2012'nin en  çok kazanan oyuncularından.
Mikkelsen, Jagten (Onur Savaşı) filminde çocuk istismarı ile suçlanan Lucas rolüyle 2012 Cannes Film Festivalin'de En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kucakladı.
Pek çok ankette Danimarka'nın en seksi adamı seçildi...
Mikkelsen'ı yakında 1870'ler Amerikası'nda geçen ''The Salvation'' filminde güzel aktris Eva Green ile birlikte izleyeceğiz.

Mads Mikkelsen

Hannibal ve Jagten'deki performanslarıyla dikkat çeken oyuncuyu sizin için markaja aldık.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.