Silikon taktırırken seri numarasına dikkat!

Silikon taktıracaksanız doktorunuzdan seri numarasını isteyin...

Silikon taktırırken seri numarasına dikkat!

Yıllardan beri en çok tercih edilen estetik ameliyatların büyük çoğunluğunu meme büyütme operasyonları oluşturmaktadır. Kadın hastalar için en önemli yapısal organ aslında göğüsleridir. Göğüs bölgesinde meydana gelen deformasyonlar, sarkmalar ya da yapısal olarak küçük olmaları birçok hastayı rahatsız etmektedir. Bu tip problemlerin ise en kolay, hızlı ve çabuk yolu meme protezleri yaptırmaktır. Meme; kadınlığın ve cazibenin vazgeçilmez bir unsuru olmasının yanı sıra beslenme ve üremenin de sembolüdür. Silikon ile meme büyütme ve dikleştirme en fazla yapılan estetik cerrahi girişimlerden birisidir. Uzman kişiler tarafından yapıldığında sonuçları son derece yüz güldürücüdür. 

Konuyla ilgili bilgi veren Estetik Cerrahı Op.Dr. Hasan Fındık; "Yapılan çalışmalarda silikonun kansere neden olmadığı kanıtlanmıştır. Laboratuarda çok çeşitli testlerden geçirilmektedir. Delici, kesici bir aletle yaralanmadıktan sonra, hiçbir şekilde yırtılmaz, patlamaz. Bir komplikasyon gelişmediği taktirde ömür boyu garantilidir. Estetik cerrahide teknoloji çok ilerledi. Estetik cerrahlar, bu konuda en iyi malzemeyi kullanıyorlar. Burada önemli olan kaliteli protez kullanan cerrahın operasyon yapmasıdır’’dedi. 

Protezin seri numarasını mutlaka isteyin
Konunun önemine dikkat çeken Estetik Cerrahı Op. Dr. Hasan Fındık, "Plastik cerrahlar, taktıkları protezlerin marka ve seri numaralarını hastalarına bildirip dosyalarına işlemeliler. Ameliyat sonrasında cerrahınız size konulan protezin markası, boyutu ve seri numarasının yazılı olduğu implant ID kartı vermek durumundadır. Bu aynı zamanda garanti belgesidir. Her protez bugün seri numaraları ile takip ediliyor. Her takılan protezin seri numarası ve hasta bilgileri kaydediliyor ve dünyanın neresinde olursanız olun bu numaralardan bilgilerinize ulaşılabilinir. Bu seri numaraları mutlaka doktorunuzdan özellikle istemenizi ve almanızı tavsiye ediyorum’’dedi.

Protez seçerken, dikkat edilmesi gereken konular
Dr. Fındık, Protezin seçiminde her zaman kaliteli protezler kullanılmalı. Bu protezler, dünya çapında üç-dört firma tarafından üretiliyor. İsimsiz, onaysız, markasız, defolu protezlerin kullanılmaması gerekiyor. Kullanılması durumunda, komplikasyon oranı ciddi şekilde artar. Bundan birkaç yıl önce, protezlerin belli bir ömrü vardı; 5-10 yıl içinde değiştirilmesi gerekiyordu. Şu anda kullanılan protezler ise, bir komplikasyon gelişmediği taktirde hayat boyu kalabilecek protezler. Artık protezlerin FDA onayı bile bulunmaktadır’’bilgisini verdi.
Doğum ve emzirme nedeniyle içi boşalmış veya genetik olarak memesi küçük olan ve yeterli dolgunluğa sahip olmayan bir kadının hissettikleri dikkate alındığında bu ameliyatın gerekli olduğunu anlayabiliriz.  Tüm bunlar meme estetiğini; estetik bir girişim olmaktan ziyade gerekli bir ameliyat haline getirir. Sonuçlarının son derece yüz güldürücü olması, ameliyat süresinin kısalığı ve hastanın tüm hayatını olumlu yönde etkilemesi nedeniyle tercih edilen operasyonların başında gelmektedir
Estetik Cerrahı Op. Dr Hasan Fındık, ‘’meme boyutu ve şekli  hastanın vücut yapısı ile uyumlu olmalıdır. Silikon ameliyatı meme başından, meme altından, koltuk altından veya göbek deliğinden yapılabilir. Her durumda da kayda değer bir iz kalmamaktadır.  

İleride oluşabilecek kapsül kontraksiyonunu en aza indirmek için pürüzlü yüzeyli silikonlar tercih edilmelidir.  Damla şeklinde veya yuvarlak mı konulacağı,  yerleştirilecek bölgeye ve büyüklüğüne karar verirken;  hastanın vücut yapısına uygun olarak cerrahının ayrıntılı muayenesi  sonucunda karar verilebilir. Operasyon sonrası en fazla 3-4 gün süren ağrılar oluşmakta ancak bu ağrılar kas tutulması şeklinde olup en fazla 3-4 gün içinde basit ağrı kesicilerle geçmektedir.

Meme protezi operasyonları ortalama 45 dakika gibi bir sürede yapılabilmektedir. Talep eden hasta gruplarına slikon jelli protezler ya da içi serum dolu protezler yerleştirilebiliyoruz. Ama hangi protez konulursa konulsun kesinlikle kanser riski bulunmaz. Ayrıca kanser riskini azalttığını gösteren yayınlar bile mevcuttur. Bugün için en sık yapılan estetik operasyonların başında gelmektedir. Dünyada her gün 1000'in üzerinde meme protezi takılmaktadır’’dedi.

Etiketler: #meme estetiği