beta hcg

Anne adaylarının, bebek sahibi olmak isteyenlerin en çok duyduğu hamilelik/gebelik terimleri arasında  Beta HCG de var. Beta HCG nedir? Beta HCG değerleri normalde ne olmalı? Beta HCG değeri kaç olursa hamile olunur? 4 haftalık gebelikte Beta HCG değeri kaç olmalı? gibi sorular her dönem internetin en çok arananları arasında... Beta HCG testinin hamileliği onaylamak, Down sendromu taraması ve anormal bir hamileliği teşhis etmek için yapılabildiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Cengiz, Beta HCG testi ile ilgili merak edilenleri anlattı.

BETA HCG NEDİR?

Prof. Dr. Cengiz, BETA HCG nedir sorusunu şöyle yanıtlıyor: "Beta HCG, ‘kanda gebelik testi’ olarak bilinmektedir. Aslında gebelik hücrelerinden salınan bir hormondur. Hamilelik sırasında, gelişmekte olan plasentadaki hücreler HCG yapar. Plasenta, yumurtayı döllendikten sonra besleyen ve rahim duvarına yapışan dokudur. HCG, ilk olarak gebe kaldıktan yaklaşık 11 gün sonra bir kan örneğinde tespit edilebilir. HCG seviyeleri her 48 ila 72 saatte bir ikiye katlanmaya devam eder. Konsepsiyondan 8 ila 11 hafta sonra zirveye ulaşırlar. HCG seviyeleri daha sonra düşer ve düzleşir, hamileliğin geri kalanı için sabit kalır"

Beta HCG testi kimlerden istenir? Hamilelik dışında hangi durumlarda bakılır?

HCG kan testi şu amaçlarla yapılır:

 •  Hamileliği onaylamak,
 • Fetüsün yaklaşık yaşını belirlemek,
 • Ektopik gebelik gibi anormal bir hamileliği teşhis etmek,
 • Olası bir düşük teşhisi,
 • ·Down sendromu taraması için.


Beta HCG, bir tümör belirteci olarak kabul edilir, yani bazı tümör türleri tarafından salgılanan bir maddedir. Bu nedenle, bazı durumlarda, belirli kanser türlerini değerlendirmek ve yönetmek için HCG kan testi de kullanılabilir.

Normalden daha yüksek HCG seviyelerine neden olabilen kanserler şunları içerir:

 • Rahim kanseri veya koryokarsinom,
 • Akciğer kanseri,
 • Meme kanseri,
 • Yumurtalık kanseri.
 • Siroz, ülserler ve inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) gibi kanserli olmayan durumlar da HCG seviyelerinin yükselmesine neden olabilir.


BETA HCG DEĞERLERİ NORMALDE NE OLMALI?

 Laboratuvar testiniz geri geldiğinde doktorunuz size HCG seviyelerinizin ne olduğunu söyleyecektir. Bu seviyeler, mililitre kan başına (mIU/mL) mili-uluslararası HCG hormonu birimi cinsinden ölçülür. Gebe olmayan kadınlarda normal HCG seviyeleri genellikle 10.0 mIU/mL'den azdır.

 BETA HCG DEĞERİ KAÇ OLURSA HAMİLE OLUNUR?

Peki, Beta HCG değeri kaç ise hamile olunduğu anlamına gelir? Prof. Dr. Hüseyin Cengiz bu soruyu şöyle yanıtlıyor:

 "Standart HCG seviyeleri kadından kadına oldukça büyük farklılıklar gösterir. Bunun nedeni, HCG seviyelerinin gerçekten sizin için normal olana, vücudunuzun hamileliğe nasıl tepki verdiğine ve kaç tane embriyo taşıdığınıza bağlı olmasıdır. Bir kadının vücudunun hamileliğe tepki verme şekli tamamen benzersizdir. Size fikir vermesi açısından; 3 haftalık gebeliklerde; 5-50 mIU/mL arasında, 4 haftalık gebeliklerde ise; 5–426 mIU/mL arasında değişir. Yani biz beta HCG değerine bakarak gebelik haftası belirlemeyiz"

BETA HCG TESTİNDE 0-2 NE ANLAMA GELİYOR?

Prof. Dr. Hüseyin Cengiz, Beta HCG testinde 0-2 ne anlama geliyor? sorusunu ise şöyle yanıtlıyor: Bu değerler genellikle hastalarımız test sonucunu eline aldığında, sonucun yan tarafında izlenen o laboratuvarın verdiği referans değerlerdir. Yani, o kişide değer 2’nin üzerinde ise test pozitif. Altında ise negatif anlamına gelir.

 BETA HCG TESTİNDE 0-5 NE ANLAMA GELİR?

Merak edilen bir diğer soru ise Beta HCG testinde 0-5 ne anlama gelir? sorusu. Prof. Dr. Hüseyin Cengiz'in bu soruya yanıtı şöyle: "Bazı laboratuvarlarda ve genelde test referans aralığı beta HCG için 0-5’tir. Bu değerler genellikle hastalarımız test sonucunu eline aldığında, sonucun yan tarafında izlenen o laboratuvarın verdiği referans değerlerdir. Yani, o kişide değer 5’nin üzerinde ise test pozitif. Altında ise negatif anlamına gelir"

 HAMİLELİKTE HAFTA HAFTA BETA HCG DEĞERLERİ

Hamilelikte hafta hafta Beta HCG değerleri ise şöyle:

Son adet dönemine göre hafta Normal HCG seviyeleri (mIU/mL)
4 0-750
5 200-7000
6 200–32.000
7 3.000–160.000
8-12 32.000–210.000
13-16 9.000–210.000
16-29 1.400–53.000
29-41 940–60.0004 HAFTALIK GEBELİKTE BETA HCG TESTİ KAÇ OLMALI? 

 
4 haftalık gebelikte HCG değeri kişiden kişiye ve laboratuvardan laboratuvara değişken olmakla birlikte 0-750 mIU/mL arasında değişir.

BETA HCG DEĞERLERİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Prof. Dr. Hüseyin Cengiz, Beta HCG değerlerini etkileyen faktörler için şu bilgileri paylaşıyor: "Hiçbir test her seferinde yüzde 100 doğru değildir. HCG testi hamilelik için hem yanlış negatif hem de yanlış pozitif sonuçlar verebilir. Doktorunuz, herhangi bir şüpheniz varsa, sonuçlarınızı anlamanıza veya takip testi yapmanıza yardımcı olacaktır. HCG içerenler de dahil olmak üzere bazı ilaçlar HCG kan testi sonuçlarını etkileyebilir. Bunlar özellikle kullandığımız infertilite ilaçlarıdır. Sigara, uyuşturucu, börek yetmezliği gibi durumlar da yüksek HCG seviyelerine neden olabilir. Test sonuçları, germ hücreli tümörlerin varlığından da etkilenebilir. Germ hücreli tümörler kanserli veya iyi huylu olabilir ve genellikle üreme organlarında bulunurlar. Bu tümörler, yumurtalarınız veya sperminizle aynı hücrelerde büyür.

Prof. Dr. Hüseyin Cengiz'in merak edilen diğer sorulara yanıtları şöyle:

Beta HCG yüksekliği belirtileri ve anlamı nedir?

 Normalden daha yüksek HCG seviyeleri şu anlama gelebilir:

 • Hamilelik tarihinin yanlış hesaplanması,
 • Bir mol gebelik (üzüm gebelik), yerine normal bir embriyonun döllenme sonrasında rahim içinde anormal kütle şekilleri,
 • İkizler veya üçüzler gibi çoğul gebelik,
 • Down sendromu.
   

Beta HCG düşüklüğü belirtileri nelerdir, ne anlama gelir?

 Normalden daha düşük HCG seviyeleri şu anlama gelebilir:

 • Hamilelik tarihinin yanlış hesaplanması,
 • Olası bir düşük veya bozulmuş yumurta,
 • Dış gebelik.


BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

a'dan z'ye hamilelik sözlüğü - hamilelik/ gebelik terimleri