Alkali Yaşam

Dr. Ayşegül Çoruhlu'nun 'alkali yaşam' konusundaki önerileri...

Alkali Yaşam

Alkali yaşamın temellerini atın
• Sebze ağırlıklı beslenmeye ağırlık verin. Zaten her hekim sebze, meyve, baharat, kuruyemiş gibi temeli bitkiler olan beslenme öğelerini bol bol tüketmeyi önerir. Bu yeni bir bilgi değil. Yeni olan, benim eklediğim şu bilgi: Bu besinlerin sağlığa yararlı olmalarının altındaki temel sebep, bunların vücudun istediği alkali ortamı sağlamaları. Sebze ağırlıklı beslenmek vücudu alkali yapar. İşte bu yüzden sağlıklıdır.
• Diğer önemli nokta da, doğru oksijen ve iyi nefes almak. Doğru nefes de bizi alkali yapar.
• Yoga, pilates, yürüyüş gibi rahat ve derin nefes alınan egzersizler alkali olmayı sağlar.
• Saat 23’te uyumak, geç saatte yatmamak gerekir.
• Akşam yemeğini çok erken ve çok az yemek alkali olmak için şarttır. Yanlış akşam yemeği vücudu çok asitlendirir.
• Elbette stresten uzak kalmak gerekir.
• Çıplak ayakla toprağa basmaktan, infrared saunalara kadar pek çok alkali olma yöntemi var. Alkali olmak bir yaşam biçimi olmalı.

Bu diyeti herkes uygulayabilir mi?
Bahsedilen öneriler herkes için sağlıklı öneriler. Alkali diyette kısıtlanan besinler zaten sağlık için matah olmadığını bildiğimiz; hazır gıdalar, alkol, şekerli içecekler, kızartmalar, işlenmiş ürünler, ağır hayvansal gıdalar, şekerlemeler, basit unlular gibi kimseye bir faydası olmayan besinler. Bu tür besinleri azaltıp alkali yapan besinlere ağırlık vermek dünya üstündeki herkes için sağlıklı.

Alkali diyetin faydaları
Biz trilyonlarca hücreden oluşan çok kompleks yapılı organizmalarız. Tüm bu sistemin iyi çalışması için iyi enerji kaynakları kullanmak gerekir. Yakıt doğru değilse motor da iyi çalışmaz. O halde alkali beslenerek hücrelere en iyi yakıtı verdiysek, o hücrelerin de sağlıklı kalmasını ve işlerini doğru yapmasını sağlamış oluruz. Damarlardaki hücreler sağlamsa damarlar sağlam, beyindeki hücreler sağlamsa beyin sağlam, ciltteki hücreler sağlamsa cilt iyi demektir. Bu liste her organ için uzatılabilir.
Alkali beslenmede ilk fark edilen bağırsak sağlığının düzelmesi, hazımsızlık, gaz şikayetlerinin azalmasıdır. Kabızlık geçer. Reflü azalır. Bel bölgesi incelir. Cilt parlar. Sırt ağrıları geçer. Dinç uyanılır. Bu liste çok uzundur inanın.
Alkali beslenmede olması gerekenler
Tüm sebzeler, baharatlar, tohumlar, meyveler, ceviz, badem gibi yağlı kuruyemişler, balık, kefir, lor peyniri, zeytinyağı, deniz tuzu, alkali su liste başıdır.
Yenmemesi gerekenleri zaten biliyoruz. Tüm kızarmış gıdalar, fastfood’lar, şekerli, kolalı içecekler, şekerlemeler, pasta, kek, kurabiye, tüm unlular, margarinler, işlenmiş etler... Bu listeyi herkesin bildiğine eminim. Eksik olan bunların zararının ne olduğu.... Öğrendik ki bu besinler vücudu asitlendiriyor. Ve asitlenme her türlü hastalığın başı.
Alkali diyette yukarıda bahsedilen istenmeyen yiyecekleri yine de tüketebiliriz. Ancak mutlaka asitlendiren yiyecek seçiminin yanına onun asidini yok edecek alkali gıdaları eklemeliyiz. Et yemek istiyorsak, yenen et miktarının üç katı sebze yemeliyiz. Tatlı ve kahve kaçamağı yaptıysak, o gün daha çok alkali su içmeliyiz. Örnekleri bu şekilde çoğaltabiliriz. Önemli olan her gün alkali besinlerden mutlak tüketmek gerektiği.

Alkali su tüketin

Alkali su tüketimi alkali olmanın yarısıdır. Basitçe evde şunu yapabilirsiniz:
1 litre içme suyuna, eczaneden aldığınız karbonattan çay kaşığının yarısı kadar ilave ederseniz, o su artık daha alkali olur. Yine eczaneden temin edebileceğiniz alkali damlalar da suyun pH’ını arttırır. Böylece az su içen birisi olsanız bile, alkali su içerek bu kötü huyunuzun olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz.
Ayrıca limonlu veya elma sirkeli su içmek de vücudun içini alkali yapmaya yardımcıdır.Alkali olmak vücudun hücreler düzeyinde ideal çalıştığı habitatı anlatan bir terim. Alkali ifadesinin tam karşıtı ise asit kelimesi. Vücudun asitlenmesi tüm hastalıkların altında yatan temel sorun. Bu asitlenme hem yanlış beslenme seçimlerinden hem de yanlış yaşam şeklinden gelir. Örneğin sigara içiyor olmanın hücre düzeyindeki zararı, hücrelerin ideal alkali ortamını bozması ve vücudu asitlendirmesidir. Aynı şekilde sağlıksız dediğimiz yiyecekler de vücudu hücre düzeyinden başlayarak asitlendirir. Demek ki sadece yemek şekli değil, yaşam biçimi de alkali olmalı.
Vücut sağlığı için sadece doğru alkali yiyecekleri seçmek yetmez. Örneğin stresin sebep olduğunu duyduğumuz pek çok hastalık var. Strese sebep olacak düşünce biçimleri, öfke, kızgınlık, negatif düşünceler beyinde kimyasal reaksiyonlara sebep olup stres hormonu olan kortizolu üretir. O halde stresli yaşam biçiminden uzak kalmanın, kötü düşüncelere kapılmamanın da alkali olmak açısından önemi var. İyi nefes almak, temiz hava, iyi uyku, hafif egzersiz gibi pek çok davranış biçimi alkali olmak için gerekli. Sağlık bir bütün!
Bir beslenme biçiminin ‘sürdürülebilir’ olması gerekir. Her sezon yeni bir model diyete başlamak hatalıdır. Beslenmede ilk amaç asla kilo vermek olmamalı. Kısa süreli kilo vermek amaçlı diyetler zaten sürdürülebilir değil. Amaç sağlık için ve özellikle hücresel sağlık için doğru besinleri tüketmek olmalı. Beslenme artık hücresel seviyede ele alınmalı ve yaşam boyu beslenme modeli buna göre seçilmeli.

Ne zaman uygulanmalı?
Hemen ve derhal! Küçük, büyük herkesin beslenme seçimlerini alkali olmak yönünde kullanmaya başlaması gerekir. Alkali olma çabası gösterilmediğinde yanlış gıdaların sebep olduğu ve yıllarca artan asitlenme, hastalıklara davetiye çıkaracak veya mevcut hastalığın şiddetini artıracaktır. Bundan kaçış yok. Asıl beslememiz gereken hücrelerimiz olduğu halde sadece midemizi doyurursak olacak budur.
Alkali yaşamın altın kuralları
Alkali olmaya su içmekle başlayabiliriz. O kadar yazılır, çizilir, yine de kimse yeterince su içmez. Oysa yeterince su içerek her gün idrara çıkar ve vücudun istemediği asitleri dışarı atarız. Aslında ‘atmaya çalışırız’ demek daha doğru. Çünkü her zaman yeterince asidi dışarı atmak mümkün olamaz. Az su içildiğinde idrar renginin koyu ve kokulu olmasının sebebi bu. O halde asit atılımını arttırmak için daha çok su içerek alkali olmalıyız. Ve suyu da alkali su olarak içersek daha çok temizlik sağlarız. Suyu alkali yapmak için içine eczanelerde satılan alkali damlalardan koymak iyi bir tercihtir. Su alırken pH değerinin 7’nin üzerinde olmasını tercih etmeliyiz.