Aldıklarınız hayatınıza ne anlam katıyor?

Fazlasını istemeye dur deme vakti!

Özlem Denizmen

Özlem Denizmen


“Her şeye sahip olabilirsiniz, ama aynı anda değil” demiş Oprah Winfrey. Her şeyimiz olsun tabii, ama kim garanti ediyor ki bu bizi mutlu edecek? 

Makbul olanı, bize uygun zamanda ve ihtiyacımız kadarını, hissederek tüketmek. Kaldı ki, zaten insan bünyesi belli bir miktarı ve tadı hazmedebiliyor. Gerisi ona ağırlıktan başka bir şey vermiyor. Mühim olan da bu miktar ve tadı bulup keşfedebilmek. Siz hiç eczanede gördüğü tüm ilaçları içip iyileşen birini gördünüz mü? Hayat da böyle. Herkesin reçetesi kendine özel. Tek bir ortak nokta var; kendimizi tanıyıp, bize gereken miktar ve tadı tüketmek. Değerlerimize uygun yaşayabilmek; işin sırrı bu olsa gerek. Değerlerimiz için özgürce harcayabilmek için önce onları keşfetmek gerek.  İşte bolluk ve bereketin anahtarı bu keşiflerde. Tabii ki engeller var… Mesela yükler. Ah o yükler! Kimi zaman insanlar, kimi zaman eşyalar, kimi zaman ortamlar… Hayatımızda gereksiz olan her şey ‘fazladan yük’ demek. Biz ise o yüklerin içine sıkışıyor, içimizde saklı olan ‘ben’ hazinemizi bulamıyoruz. Ona göre yaşayamıyoruz. Biz aslında kimiz, bizi mutlu edecek miktar ve tat nedir keşfedemiyoruz. Nedenini bilmeden alıyor, istiyor, saklıyor, kaynak harcıyor duruyoruz. Bir enteresanız. 
• Tanımadığımız insanları etkilemek için bizim olmayan paraları harcıyor, 
• Teknolojik aletler ile aile ve çocuklarımızla geçirmek istediğimiz vakitten çalıyor, 
• Vitrinlerde ışıl ışıl ürünlerle gelecek güvencemizi yok ediyor, 
• İçimiz istemeden görüşmek zorunda olduğumuz kişiler ile enerjimizi tüketiyoruz.
Sonuç: Kıyafetlerin sığmadığı gardıroplar, yetmeyen metrekareler, yetersiz kalan buzdolapları… 
Oysa bunların ne kadarı hayatımıza bir anlam katıyor? Benden size bir sır... Bunların hayatımıza kattığı bir anlam yok ve çaldığı şeyler çok fazla. Zaman, sağlık, özgürlük, para.. Üstüne üstlük bir de size stres, tatmin olamama, yetersizlik ve yalnızlık hissi veren ‘şeyler’, kişiler, ortam ve projeler… Bütün bunlara daha ne kadar katlanacaksınız? 

Bolluk ve bereket için yer açmanın vakti gelmedi mi? Bunu yapabilirsiniz. Ben size inanıyorum. Hayat tek. Hayat özel. Hayat sizin. Karar sizin. Siz kimsiniz tanıyın, değerlerinize ve kendinize uygun bir finansal miktar ve tat ile yaşayın.