Havaalanında uçmayın

Havaalanında unutulmaması gereken yedi adım...

Özlem Denizmen

Özlem Denizmen


“Anneme bir parfüm, ne de olsa ben yokken çocuklara o baktı! Ofise çikolata alayım, severler. Kendime bir makyaj malzemesi alsam iyi olur. Aaa yeni bir pudra çıkmış. Çocuklara bir oyuncak... Bu ülkeden peynir alınmadan dönülmez. E bir hatıra da mı almayacağız?” derken havaalanlarında ipin ucu kaçıyor. Son dönem seyahatlerimde şunu fark ettim ki kendimi sürekli duty free (havaalanındaki vergisiz alışveriş alanı)’de buluyorum. Önce yeni çıkmış kokulara bakıyor, sonra illa bir ruj alıyorum. İstek mi ihtiyaç mı ben bile şaşırıyorum. Siz siz olun, daha uçağınız uçmadan paralarınız uçmasın! Evet faydaları var. Örneğin; son makyaj tekniklerini ben duty free’lerde kendimi oradaki makyaj uzmanlarının eline bırakarak öğreniyorum. Evet, daha hesaplı. Evet, bagajda yer sorunu yaşamaktansa uçak içine alabiliyorum.

Limitinizi bilin

Makyaj malzemeleri ve parfümleri raflarda görünce yoldan çıkmamak neredeyse imkansız. Yapılan araştırmalar; havaalanlarında yapılan alışverişin yüzde 65-70’inin içgüdüsel olduğunu, yani daha önceden planlanmamış, mağazada karar verilen alışveriş olduğunu gösteriyor. Bir yolcu pasaport kontrolü sonrası geçirdiği her bir dakika için ortalama 2.5 lira daha fazla alışveriş yapıyor.

ÇÖZÜM

Havaalanında bakın, eğlenin, rahatlayın, son modayı öğrenin ama şu yedi adımı unutmayın:

1. Bütçe: Bir senede havaalanlarında kaç para harcamışsınız hesaplayın. Şaşıracaksınız.

2. Kasa limiti: Kendinize bir limit koyun. Ürünlere bakın, seçin, kasaya kadar getirin, ama hakikaten çok istemiyorsanız bırakın. Evet hemen oracıkta. Bir yere kaçmıyorlar!

3. Kitap: Hızlı yaşamaktan oturup rahat bir nefes alamıyoruz. Havaalanında derginizi, kitabınızı açın, rahatlayın.

4. Liste/Fotoğraf: İhtiyaç listesi yapın. Makyaj ve parfümlerinizin toplu fotoğrafını çekin. Evde varsa, yenisine gerek yok, bayatlar!

5. Mail/Telefon: Eminim bir sürü arkadaşınıza dönemediniz, iletişim kuramadınız. Havaalanı zamanı ilişki yönetimi yapabilirsiniz. Örneğin; sevgilinize elle yazılmış bir aşk mektubu süper fark yaratır!

6. Çocuklar: Eve her döndüğünüzde hediye getirmeye alıştırmayın. Bu kendinizi tatmin dışında zarar yaratır.

7. Hediye deposu: Evde bir hediye deposu yapın, ucuzluktan aldığınız birkaç şeyi biriktirin oradan verin. Ben öyle yapıyorum. Not: Dolar, euro, frank, rupi farklı para birimleri ile ödemek ister misiniz diye soruyorlar. Öncelikle bilin ki hangi para birimi olursa olsun banka önce onu dolara, doları liraya çeviriyor. Daha sonra ise TCMB kuru üzerinden yüzde üçe varan komisyon alınıyor. Kafadan kur hesapları olmaz. Telefonunuza kur hesap uygulaması indirin. Bunu göz önüne alarak hesabınızı yapın.

YÖNETİM KURULLARINDA KADIN ZAMANI GELDİ

150 kadın. Bağımsız Kadın Direktörler buluşmasında yönetim kurullarında kadın oranını arttırmaya yönelik öneriler gibi birçok konuyu konuştuk. Siz de Bağımsız Kadın Direktörler projesine dahil olmak istiyorsanız, iwdturkey.sabanciuniv.edu sayfasından başvuru yapabilirsiniz.