Kadınlar neden aldatır?

Araştırmalar, son yıllarda kadınların aldatma oranında büyük bir artış olduğunu gösteriyor...

Kadınlar neden aldatır?

Aldatan kadın
‘Afili Yalnızlık’ şarkısında “Aldatan kadın kadar düşman” diyor Emre Aydın. Aldatan kadının erkeklerin gözünde bir düşmana dönüşmesi şaşırtıcı değil aslında. Çünkü erkek aldatması toplum tarafından daha hoşgörülebilir bir şey oldu tarih boyunca. Hatta yakın zamana kadar evlilikler erkeğin aldatması nedeniyle çatırdağında ailenin akil üyeleri toplanıp hemen erkeğin kulağını çeker, kadına da ‘yuvanız dağılmasın’ diyerek öğütler verirlerdi. Oysa kadının aldatması affedilebilir olmadı hiç…
Kadınlar aldatıyor çünkü…
Eşinizden başka bir erkekten hoşlandınız mı?’ sorusuna evliliği iyi giden kadınların yüzde 13’ü, evliliği kötü olan kadınların yüzde 100’ü ‘evet’ yanıtını vermiş! Bu sonuç mutsuz olan kadının aldatma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Davranış Bilimleri Enstitu¨sü’nden Uzman Klinik Psikolog Feryel Tukel, kadını aldatmaya iten nedenleri şöyle sıralıyor:
• Aile baskısı ile istemeden evlenmiş olmak
• Eşin pasif, güvensiz ya da agresif, otoriter olması, küçümseyici, aşağılayıcı tavırları
• Aşırı kıskançlık, alkol, şiddet gibi sorunlar
• Kalabalık ailede yaşama, erkeğin hep ailesinden yana olması
• Erkeğin uzun süre evden uzak kalması, işkolik olması, geceleri eve çok geç gelmesi
• Erkeğin cinsel anlamdaki bencilliği
• Aldatan eşten intikam alma isteği

Sayılarla aldatma araştırmaları
• 2005 yılında 41 ülkede yapılan, kadınların ve erkeklerin katıldığı Global Seks Araştırması’nın sonuçlarına göre Türkiye aldatmanın en yüksek olduğu ülke!
• Journal Of Marital and Family Therapy dergisinde yer alan ve 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, eşini en az bir kere aldatan evli erkeklerin oranı yüzde 22, kadınların oranı ise yüzde 14.
• Yapılan bir başka araştırmaya göre aldatma, sevgililer arasında daha çok yaşanıyor. Evli çiftlerde aldatma oranı yüzde 21, sevgililerde ise yüzde 51.
• Amerikan Psikiyatri Enstitüsü Anketi’nin sonuçlarına göre kadınların yüzde 26’sı, erkeklerin ise yüzde 31’i partnerlerini aldatıyor. Ancak uzmanlar, erkeklerin rakamları abartmayı sevdiği, kadınların ise ihanet konusunda gerçeği saklama eğiliminde olduğu görüşünde. Buradan da ihanet eden kadınların sayısının neredeyse erkeklerle aynı olduğu sonucu çıkıyor.Aldatmanın tarihi belki de aşk kadar eski… Sosyologlar, psikologlar yüzyıllardır nedenlerini ve etkilerini araştırıyor, gazetelerin magazin sayfaları her daim aldatma haberleriyle dolup taşıyor ve biliyor musunuz, yapılan araştırmalar kadınların sadakatsizliğinin son 20 yılda yüzde 40 arttığını gösteriyor!
Aldatana adrenalin ve vicdan azabını birlikte yaşatan, aldatılana sırtından saplanan bir ok gibi acı veren çok boyutlu bir eylem aldatmak! Hem çok basit hem de çok karışık bir eylem üstelik… İlişkinin hayal edildiği gibi gitmemesi, yenilik arayışı, ego tatmini, anlık heyecanlara yenilme gibi nedenlerle açıklanabilecek kadar basit, biten bir aşkı bin parçalık bir puzzle’a dönüştürecek kadar karmaşık. Yin yang felsefesini, Dan Brown kitaplarında da karşımıza sık sık çıkan ‘mutlak iyi ya da mutlak kötü yoktur’ öğretisini, Ahmet Altan’ın ‘Aldatmak’ romanında kocasıyla yaşadığı cinsellikten sonra komşusu Cem’le yaşadığı tutkunun esiri olan Aydan’ın hikayesini de işin içine katarsak, “Aldatan neden aldattı?” sorusunun akla gelmemesi imkansız. Yanlış anlaşılmasın sakın, aldatmayı karşı tarafın ilgisizliğine, yetersizliğine bağlayıp hoşgörülebilir ve makul bir şeymiş gibi kabullenmek değil elbette amacımız. Cesurca bunu söylemek, eyleme geçmeden diğer ilişkiyi bitirmek tabii ki en doğrusu. Biz aklımıza takılan soruları masaya yatıralım, ‘kadınlar modern çağda daha mı çok aldatıyor?’ sorusuna yanıt arayalım, uzmanlara danışalım istedik!
Modern çağ ve aldatma
Sadece gazetelerin magazin sayfalarında değil, kendi hayatlarımızda da aldatma daha sık karşımıza çıkar oldu son zamanlarda. Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Klinik Psikolog Feryel Tukel’in verdiği bilgiye göre, ABD’de yapılan bir araştırma, kadınların sadakatsizliğinin son 20 yılda yüzde 40 arttığını gösteriyor. Auburn Üniversitesi
sosyologları tarafından yapılan değerlendirmeye göre, erkekler hala aldatmaya daha yatkınlar ama cinsiyetler arasındaki boşluk gittikçe kapanıyor ve bu büyük oranda maddi bağımsızlık, iş yaşamının sağladığı sosyalleşme ve sosyal medyanın yaygınlaşmasına bağlanıyor. Yani modern zamanlarda aldatma oranlarının artmasının, tüketim toplumunun bir sonucu olduğu görüşünde olanlar çoğunlukta. Ama aldatmayı genlere bağlayanlar da var!
Aldatma geni

Neden bazı insanlar tek eşliliğin güvenli sınırlarını aşmayı akıllarından bile geçirmezken bazıları için aldatmak vazgeçilmez bir tutku gibi? Peki yüksek tansiyon, renkli göz, uzun boy, kolesterol gibi aldatma alışkanlığının da genetik olabileceğini, yani kuşaktan kuşağa geçebileceğini düşündünüz mü hiç? Bazı gen mu¨hendisleri, insanlarda aldatma geni olduğu görüşünde. Örneğin bir araştırma kapsamında çalışan İngiliz bilim adamları, 18-60 yaşları arasında 5 bin kadınla görüşmüşler. Bu kadınların yüzde 23’ü en az bir kere eşlerini aldattığını itiraf etmiş. Aynı araştırma kapsamında ikiz kadınlar da incelemeye alınmış ve görülmüş ki, ikizlerden biri ihanet ederse, diğerinin ihanet etme oranı yüzde 55!