Eşinizle cinsel iletişimi geliştirmek için 11 ipucu

Herkes partneriyle seks hakkında konuşmaktan hoşlanmaz. Daha iyi bir cinsel yaşam için cinsel iletişimi nasıl geliştirebileceğinizi anlatıyoruz.

Eşinizle cinsel iletişimi geliştirmek için 11 ipucu

Seks sadece fiziksel eylemden ibaret değildir. Aynı zamanda biraz sataşmayı, bolca ön sevişmeyi ve ayrıca zevk ve seks hakkında konuşmayı da içerir. İyi cinsel iletişim yalnızca cinsel yaşamınızı daha keyifli hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda yakınlığı teşvik eder, güven inşa eder ve karşılıklı tatmin sağlar. Ancak pek çok insan seks hakkında konuşmayı sevmiyor. Ya utangaçlar ya da rahat değiller. Önemli olan partnerinizle cinsel iletişimi geliştirmeye çalışmaktır. Daha iyi bir seks hayatı için bir psikoloğun tavsiyelerini takip etmeniz yeterli!

CİNSEL İLETİŞİM NEDİR?

Psikolog Dr. Rituparna Ghosh, cinsel iletişimin, partnerler arasında cinsel arzular, tercihler, sınırlar ve deneyimlerle ilgili sözlü ve sözsüz ipuçlarının alışverişi anlamına geldiğini söylüyor. Bu, kişinin arzularını ve sınırlarını açıkça ifade etme becerisinin yanı sıra, partnerinin ihtiyaçlarını ve endişelerini dikkatle ve empatiyle dinleme kapasitesini de içerir.

The Journal of Sex Research'te 2019'da yayınlanan bir araştırmaya göre, cinsel tatminsizliğini ifade eden çiftlerin muhtemelen iletişim eksikliği ve cinsel ifadenin zayıf olduğunu bildirmeleri muhtemeldir. Bu nedenle bir ilişkide cinsel iletişim son derece önemlidir. Sadece yakınlığı teşvik etmede değil, aynı zamanda genel ilişki memnuniyetini artırmada da önemli bir rol oynar. Arzuları, sınırları ve tercihleri açıkça tartışarak insanlar kırılganlık ve dürüstlük için güvenli bir alan yaratır ve bu da ilişkideki duygusal bağı güçlendirir. Uzman, çiftlerin açık ve dürüst cinsel iletişim kurduğunda, olası zorlukların üstesinden gelme, rıza sorunlarını çözme, cinsel faaliyetleri müzakere etme ve tatmin edici ve tatmin edici bir cinsel bağlantı geliştirme konusunda daha donanımlı olduklarını söylüyor.

BAZI ÇİFTLER İÇİN CİNSEL İLETİŞİM NEDEN ZORDUR?

Bazıları için seks hakkında konuşmak kolay olabilir, ancak diğerleri bunu zor bulabilir. İşte bazı nedenler:

1- İnsanlar, yargılanma veya reddedilme korkusu nedeniyle cinsel ihtiyaçlarını tartışmaktan utanabilir veya çekinebilir, bu da konuyu partnerleriyle paylaşma konusunda isteksizliğe yol açabilir.

2- Uzman, cinsiyeti çevreleyen toplumsal tabuların ve kültürel normların, cinsel arzular ve tercihler konusunda açık iletişime engel teşkil edebileceğini söylüyor.

3- Önceki travmalar veya olumsuz cinsel karşılaşmalar da dahil olmak üzere geçmiş deneyimler, bireyin cinsel iletişim konusundaki rahatlık düzeyini önemli ölçüde etkileyebilir.

4- Partnerler arasındaki iletişim tarzları ve atılganlık seviyelerindeki farklılıklar cinsel iletişimde zorluklara katkıda bulunabilir.

5- İlişkideki güven sorunları, güvensizlikler veya çözülmemiş çatışmalar gibi altta yatan sorunlar, cinsel iletişimdeki zorlukları daha da kötüleştirebilir.

Eşinizle cinsel iletişimi geliştirmek için 11 ipucu - Resim : 1

EŞİNİZLE CİNSEL İLETİŞİMİ GELİŞTİRMEK İÇİN 11 İPUCU

Partnerinizle cinsel iletişim çok önemli olduğundan, bunu geliştirmek için şu stratejilere göz atın:

1. Güven ve duygusal güvenlik sağlayın

Her iki partnerin de eleştiri veya reddedilme korkusu olmadan düşüncelerini, arzularını ve endişelerini rahatça ifade edebileceği güvenli ve yargılayıcı olmayan bir ortam yaratın. Dr Ghosh, güvenin açık ve dürüst cinsel iletişimin temelini oluşturduğunu söylüyor.

2. Açık diyaloğu başlatın

Baskıyı azaltmak ve keşif fırsatları yaratmak için yatak odası dışında cinsellikle ilgili konuşmalar başlatın. Cinsel tercihler, fanteziler, sınırlar ve endişeler gibi konuları sakin ve saygılı bir şekilde tartışın.

3. Aktif dinleme alıştırması yapın

Partnerinizin düşüncelerini, duygularını ve arzularını, sözünü kesmeden veya hemen sonuca varmadan dikkatle dinleyin. İlişkide anlayış ve empati duygusunu geliştirmek için deneyimlerini ve duygularını doğrulayın.

4. İfadelerin doğru seçimi

Partnerinizi suçlamadan veya onun hakkında varsayımlarda bulunmadan kendi duygularınızı, arzularınızı ve ihtiyaçlarınızı ifade etmek için "Ben" ifadelerini kullanın. Örneğin, "Hiçbir zaman" ya da "Sen her zaman" yerine "hissediyorum" ya da "istiyorum" deyin.

5. Spesifik ve açık olun

Yanlış anlaşılmaları veya yanlış iletişimleri önlemek için cinsel tercihlerinizi, sınırlarınızı ve beklentilerinizi açıkça ifade edin. Uzman, partnerinizin arzularınızı daha etkili bir şekilde anlamasına yardımcı olacak spesifik örnekler veya öneriler sunmayı öneriyor.

6. Geri bildirimi teşvik edin

Partnerinizi kendi arzuları ve deneyimleri hakkında geri bildirimde bulunmaya teşvik edin. Bu, her ikinizin de cinsel ilişkide tatmin olmanızı ve değerli hissetmenizi sağlayacaktır.

7. Sözsüz ipuçlarını keşfedin

Partnerinizin cinsel ilişkiler sırasındaki arzularını ve tepkilerini daha iyi anlamak için beden dili, yüz ifadeleri ve jestler gibi sözsüz ipuçlarına dikkat edin. Karşılıklı zevki ve bağlantıyı geliştirmek için ipuçlarına duyarlı bir şekilde yanıt verin.

8. Sınırlara ve rızaya saygı gösterin

Partnerinizin cinsel faaliyetlerle ilgili sınırlarına ve tercihlerine saygı gösterin ve herhangi bir mahrem eyleme girişmeden önce her zaman rızaya ve karşılıklı anlaşmaya öncelik verin. Her iki partner için de güvenli ve keyifli bir cinsel deneyim sağlamak için rıza konusunda açıkça iletişim kurun ve net sınırlar belirleyin.

9. Sabırlı ve anlayışlı olun

Partnerinize karşı sabırlı ve anlayışlı olun, özellikle de cinsellik konusunda iletişim kurmakta zorlanıyorsa ya da geçmişte travmalar ya da güvensizlikler yaşamışsa. Konuşmalara empati ve şefkatle yaklaşın ve onlara rahat olduklarından daha fazlasını açıklamaları için baskı yapmaktan kaçının.

10. Gerekirse profesyonel yardım alın

Cinsel iletişim sorunları, bunları çözme çabalarına rağmen devam ediyorsa, cinsel sağlık ve ilişki konularında uzmanlaşmış bir terapist veya danışmandan rehberlik almayı düşünün. Nitelikli bir profesyonel, ilişkide iletişimi geliştirmeye ve cinsel tatmini artırmaya yardımcı olacak destek, rehberlik ve araçlar sağlayabilir.

11. Düzenli olarak pratik yapın

Her beceri gibi cinsel iletişim de pratikle gelişir. Eşinizle cinsellik hakkında düzenli konuşmalar yapmak için çaba gösterin ve cinsel ilişkinizi sürdürürken birlikte öğrenmeye ve büyümeye açık olun.