Karsu Dönmez

Müzisyen Karsu, Kahramanmaraş'ta meydana gelen iki büyük depremde ailesinden çok sayıda kişiyi kaybetti. Karsu, Hollanda'da depremzedeler için düzenlenen yardım kampanyasında ise söylediği şarkıyla herkesi ağlattı. Bu kampanyada depremzedeler için 89 milyon eurodan fazla yardım toplandı. Karsu'nun biyografisi ise internette en çok arananlar arasında. Peki, Karsu Dönmez kimdir? İşte müzisyen Karsu'nun hikayesi...

KARSU DÖNMEZ KİMDİR?

Karsu, Mart 2022'de Elele Dergisi'nin kapağında yer almıştı. Röportajın girişinde şu sözlerle tanıtılıyordu: "Amsterdam’da doğup büyümüş, ailesinin restoranı olması nedeniyle çocukluğundan itibaren yemek kültürüyle de içli dışlı olmuş. Çok küçük yaşlarda piyano ile başlamış müziğe olan tutkusu ve ardından klasik ve caz müzik ile eğitime başlamış; şu an ise pek çok farklı tarzı harmanlayarak kendi ‘Karsu’ müziğini yaratmayı başarıyor..."

Karsu Dönmez, 19 Nisan 1990'da Hollanda'nın Amsterdam şehrinde Hatay'ın Karsu köyünden göç eden Birgül ve Alpaslan Dönmez'in iki kızından biri olarak dünyaya geldi. 8 yaşındayken televizyonda gördüğü piyanoyu çalmaya karar verdi. Bir röportajda müziğe olan ilgisini şöyle anlatıyordu: Televizyonda piyano çalan yaşlı bir adamı izliyordum. Ben de istiyordum. Annemle babam için müzik, sanat, kültür çok önemliydi. Yedi sene profesyonel olarak yüzdüm. Bir yandan da piyano çalıyordum. Annemle babam araba almak için para biriktirmişti. Onun yerine bana piyano aldılar. O piyano annemlerin evinde duruyor. 

Karsu, Hollanda'daki Amerikan Büyükelçiliği'nin verdiği bir burs ile Amerika'ya gitti ve Rhode Island Üniversitesi'nde şan eğitimi aldı. Aktif müzik hayatına 16 yaşındayken babasının sahibi olduğu, Amsterdam'daki Kilim Restoran'ın müşterilerine piyano çalarak başladı. Burada müşterilerin dikkatini çeken Karsu, ilgiyle karşılandı ve onu dinlemeye gelenlerin sayısı arttı.

Wikipedia'da Karsu'nun serüveni için "Kısa süre içerisinde Concertgebouw’dan North Sea Jazz Festival’a ve hatta New York Carnegie Hall’a kadar önemli sahnelerde yer aldı. Karsu, Türkiye'deki çalışmalarına 2011 sonbaharında, plak şirketi, etkinlik ve menajerlik ajansı olan "Y Kültür Sanat" ile anlaşarak odaklandı. "Y Kültür Sanat" etiketiyle ilk stüdyo albümü Confession'ı (2012) ve Colors'ı (2015) Türkiye'de çıkardı. Bu iki albümde yer alan şarkıların neredeyse tamamının söz ve müziğini Karsu üstlendi. Sanatçı, üç yıl çalışarak hazırladığı ve kendi ismini verdiği Karsu isimli dördüncü albümünü 10 Ekim 2019'da yayınladı"  bilgilerini paylaşıyor.

KARSU ADININ ANLAMI NE?

Karsu'nun adı köylerinin isminden geliyor. Bir röportajında bu konuda şunları söylüyor: "Doğru... Annem ve babam Hatay’ın Altınözü ilçesinin Karsu Köyü’nde doğmuşlar. Türkiye ile bağlarımız güçlü kalsın, köklerimizi unutmayalım diye adımı Karsu koymuşlar. Akrabalar da şaşırmış, ama ben seviyorum ismimi"

'SEN ŞARKICI OLAMAZSIN' DİYENLERLE KARŞILAŞTIM

Karsu bir röportajda, "Anneniz ve babanız kendi aileleri tarafından “Yapamazsın, edemezsin” denilerek büyütülmüş. Babanızın müzikle, annenizin sporla ilgilenmesine aileleri sıcak bakmamış. Siz, benzer şeyler yaşadınız mı hiç?"  sorusuna şu yanıtı vermiş:

Ailemde değil ama konservatuarda yaşadım benzer şeyler. “Yapamazsın” kelimesini ilk orada duydum. Bir de zaman zaman Türkiye’de, fiziğime bakıp “Sen şarkıcı olamazsın” diyenlerle karşılaştığım oldu. Ama bunlar beni olumlu yönde motive etti, güç verdi. “Hayır” kelimesini duyunca “Öyle mi? Bakın nasıl yapıyorum, göstereceğim size!” diyen bir inadım vardır benim. Kendimi bununla çok ilerlettim. (Kaynak)

ÖDÜLLERİ

  • Edison Ödülü - 2016 - Edison Jazz Dinleyici Ödülü - Kazandı
  • HOTİAD Yılın Başarı Ödülleri - 2015 - Yılın Kültür ve Sanat Ödülü - Kazandı
  • Plattino Ödülleri - 2013 - Müzik - Kazandı

 

 AİLESİNDEN ÇOK SAYIDA KİŞİYİ DEPREMDE KAYBETTİ

Karsu, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, "Aliye halamı, çocuklarını ve torunlarını, kuzenim Tuna ablamı, eşini ve oğlunu, kuzenim Aytül ablam eşini ve 3 kızını, Meral Teyzemi kaybettik... 89 yaşındaki nenemi ve amcamı kurtarabildiler. Anlatmama gerek yok, bütün Türkiye bunları yaşıyor" demişti.

KARSU DÖNMEZ'İN DEPREM YARDIM GECESİNDEKİ PERFORMANSI

Hollanda’daki televizyonların Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım amacıyla gerçekleştirdiği ortak canlı yayının en çarpıcı bölümü, müzisyen Karsu Dönmez’in piyano başına geçtiği andı. Depremde ölen kuzeninin bir süre önce kendisine ulaşamayınca bıraktığı sesli mesajı anlatan Karsu, mesajda kuzeninin “Neredesin sen?” diye bir sesli mesaj bıraktığını ve hala telefonunda sesinin durduğunu söyledi. Bu nedenle Neşet Ertaş’ın o unutulmaz türküsünü, kuzeni ve tüm deprem kayıpları için seslendirdi. İşte o çok konuşulan performans...

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

KARSU (@karsudonmez)'in paylaştığı bir gönderi

INSTAGRAM'DA KARSU DÖNMEZ

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

KARSU (@karsudonmez)'in paylaştığı bir gönderi