Pelin Akil

Oyuncu Pelin Akil 2022 yılı Eylül ayında yeni bir dizi ile izleyici karşısına çıkıyor. Pelin Akil, Ben Bu Cihana Sığmazam dizisinde Firuze Turan karakterine hayat veriyor. Dizideki rolü şöyle: İdealist tıp öğrencisi, mezun olup uzmanlığını bitirir bitirmez hayalindeki işe koşar. Bu mesleği seçmesinin tek sebebi, "Sınır Tanımayan Doktorlar"a katılmaktır zaten ve onu da yapar. Tanımadığı sınırlar ve bilmediği coğrafyalarda, hayatı boyunca karşılaşma ihtimali olmayan insanlara yardım elini uzatırken, bir çölün ortasında vahayla karşılaşır... Bu sayfada Pelin Akil kimdir, kaç yaşında, nereli? Yaşı, boyu, burcu gibi merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

PELİN AKİL KİMDİR?

Türk sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu. Pelin Akil, 17 Nisan 1986'da İstanbul'da doğdu. Wikipedia'da "Anne tarafından Makedonya göçmeni, baba tarafından ise Boşnak asıllıdır" deniliyor. Başarılı oyuncu bir röportajında "Bağdat Caddesi’nde büyüdüm. Suadiye kızıyım" diyordu.  Lise eğitimini Şişli Terakki Lisesi'nde aldı. Müzikle de ilgili olan Akil, 2011 yılında oyunculuğa geçişini şöyle anlatmıştı: Şarkı söylemeyi çok sevdiğim için, müzik ile ilgili bir bölüm okumak istedim. Müzikal bölümünde okudum. Oyunculuk hiç düşünmüyordum. Okuduğum bölümünde teatral dersler de vardı. Oyunculuk hocamız Şebnem Sönmez beni oyunculuğa itti. Bir süre oyunculuğa hazırlandım. Sonunda Yeditepe Üniversitesi oyunculuk bölümünü kazandım".

Pelin Akil, oyunculuk kariyerine 'Arka Sıradakiler' dizisiyle başladı ve dizide Zehra karakterini canlandırdı.  Akil, daha sonra Kurt Kanunu, Seksenler, Suskunlar, Kızıl Elma gibi dizilerle izleyici ile buluştu. 2015'te Ne Münasebet dizisinde Nil karakterine hayat verdi. Ekran kariyeri Aile İşi ve Çember dizileriyle devam etti...  Akil daha sonra Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Barbaroslar Akdeniz'in Kılıcı ile yapımlarla izleyici ile buluştu.

PELİN AKİL'İN BURCU,  BOYU...

Pelin Akil'in Koç Burcu.... Bir röportajında Koç Burcu özelliklerini taşıdığını; hayat dolu, sabırsız, hareketli, savaşçı, lider ruhlu olduğunu söylüyor.  Eşi Anıl Altan'un burcu ise ikizler. Pelin Akil "Hayatımda onun kadar eğlenceli, onun kadar beni güldüren biri olmadı. Kararsızlığıyla meşhurdur kendisi. Koç-İkizler uyumunu bilmeden yorum yapıyorum ama gerçekten birbirimizi tamamladığımızı kalpten hissediyorum" demişti. İnternette Pelin Akil'in boyunun 1.72 olduğu yazılı.

PELİN AKİL’İN OYNADIĞI DİZİLER VE YAPIMLAR

Ben Bu Cihana Sığmazam

Doktor Firuze Turan

Barbaroslar: Akdeniz'in Kılıcı

İsabel

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz

Bahar Sincanlı

Uzak Ara Eğlence

(Sunucu)

Bittin Sen

Pelin

Keşif

Semiha

Çember

Ayșe

Damat Takımı

Sera

Deli Aşk

Neșe

Aile İşi

Müjde

Ne Münasebet

Nil

Saklı

Elif

Aşktan Kaçılmaz

Yasemin

Kızıl Elma

Zeynep Gevher

İnadına Yaşamak

Sedef

Su ve Ateş

Nupelda

Ana

Hayat kadını

Osmanlı Tokadı

Irmak Güzel

Suskunlar

Nisan

Seksenler

Seçil

Kurt Kanunu

Ballı Naciye

Arka Sıradakiler

Zehra


PELİN AKİL KİMİNLE EVLİ?

Pelin Akil 2016 yılında kendisi gibi oyuncu olan Anıl Altan ile evlendi. Çiftin Alin ve Lina adında ikizleri bulunuyor. Pelin Akil ve Anıl Altan polisiye dizi  “Çember”de de birlikte rol almışlardı. Pelin Akil, 2016 yılında  Elele'de yayınlanan  Ünlülerin ilk buluşma heyecanları başlıklı haberde tanışmalarını ve ilkleri şöyle anlatmıştı:

TANIŞMA HİKAYESİ: İkimiz de aynı dizide farklı zamanlarda oynamıştık. Benim hikayem bittikten sonra o geldi. Ben eski setime arkadaşlarımı ziyarete gittiğim zaman tanışmıştık ama aramızda hiçbir şey yaşanmadı o dönem. Arkadaştık. Sonra daha sık görüşmeye birbirimizi tanımaya başlayınca kıvılcımlar, kelebekler...

İLK İZLENİM: ‘Ne kadar yetenekli ve ne kadar güzel bir çocuk. Yolu açık ve güzel yerlere gelecek işinde’ diye düşündüm. Sohbet etmeye başlayınca da mizah anlayışlarımızın ne kadar yakın olduğunu gördüm. Birbirimizi çok güldürürdük.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pelin Akil ALTAN (@pelinakil)'in paylaştığı bir gönderi

İLK RANDEVU: Aynen şöyle oldu. Ben yurt dışı seyahatindeydim. Anıl’la Instagram’dan da birbirimizi takip ediyorduk. Onun kendi kendine çektiği komik videolara tatilde kahkahalarla gülüyordum. Hatta arkadaşlarım gece dışarı çıktıklarında ben otelde oturup onun videolarına yorum yazıyordum. O da o sırada benim sayfamda geziniyormuş. Sonra telefondan konuşmaya başladık. Hatta şöyle komik bir yazışmamız olmuştu. ‘Keşke sen de burada olsaydın’ demiştim. O da ‘Daha ne kadar oradasınız, belki gelirim’ dedi. Ben ertesi gün döneceğimi söyledim. O da ‘Keşke tam dönerken çağırsaydın’ demişti.

BULUŞMA NOKTASI: İstanbul’a döndüğüm gün onu evinden almıştım. Suadiye Mirror’a gitmiştik. İlk aşkımızın kıvılcımları orada başlamıştı. Orayı neden seçtik hatırlamıyorum, geç bir saatti. Açık orası vardı ve ‘havadar, güzel, manzaralı, hoş bir mekan’ demişti Anıl. Ben ilk defa gitmiştim, iyi ki de oraya gitmişiz, gerçi Anıl yanımdaydı, her yer en güzel yer olurdu bana.

UNUTAMADIĞINIZ AN: Kendi üzerimdekileri hatırlamıyorum ama Anıl’ın giydiklerine kadar her anı dün gibi aklımda... Üç sene oldu ama düşününce yine heyecanlanıyorum. Çok fresh, fit, kendinden emin ve eğlenceli bir havası vardı. Kokusu da burnumda.

PELİN AKİL'İN INSTAGRAM HESABI

Pelin Akil'in Instagram hesabında 3.1 milyon takipçisi bulunuyor.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pelin Akil ALTAN (@pelinakil)'in paylaştığı bir gönderi