Uyanış: Büyük Selçuklu

Uyanış: Büyük Selçuklu

Dizi turuna TRT1 ekranlarında izleyici ile buluşan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisiyle devam edelim... Akli Film imzalı Uyanış: Büyük Selçuklu'da yönetmen koltuğunda Emre Konuk oturuyor. Senaryosu Serdar Özönalan tarafından kaleme alınan dizide tarih ve kurgu iç içe. Dizi Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nu, savaşlarını ve Sultan Melikşah'ın hayatını konu ediniyor.  Dizide Buğra Gülsoy, Ekin Koç, Hatice Şendil, Mehmet Özgür, Sevda Erginci gibi geniş bir oyuncu kadrosu bir araya geliyor. Peki, Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin konusu nedir, oyuncuları kimler? Yakından bakalım...

UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU DİZİSİNİN KONUSU NEDİR?

TRT1 diziyi "Aşkla, sırla ve mücadele ile yoğrulmuş destansı bir yolculuk" ifadeleriyle tanıtıyor. Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin konusu şöyle: Melikşah, Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan’ın ölümünün ardından tahta geçer. Aynı gün çok sevdiği Kıpçak hatunu Başulu'yu doğum yaparken kaybettiği haberini de almıştır. Kıpçak-Selçuklu düşmanlığı sebebiyle yeni doğan bebek, devletin devamlılığı için tehlike arz ediyordur. Melikşah için bu durum çok zor olsa da onu bir daha görmemek ve sormamak üzere Vezir Nizamülmülk’e teslim eder. Sultan Melikşah, Sultan Alparslan’dan aldığı Selçuklu Devleti’nin gücünü doruklara çıkarır. Fakat Selçuklu büyüdükçe düşmanları da hem devletin içinde hem de dışında çoğalmaktadır.

Dizide Sultan Melikşah'ın oğulları Berkyaruk, Tapar ve Sencer'e; tarihin ilginç figürlerinden Terken Hatun ve veziri Tacilmülke'e, Hasan Sabbah'a da yer verilmekte.

UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU DİZİSİ NE ZAMAN?

Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi her pazartesi günü saat 20.00'de TRT1 ekranlarında izleyici ile buluşuyor.

UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU DİZİSİ OYUNCULARI KİMLER?

Dizinin sayfasında oyuncular ve canlandırdıkları karakterler ile ilgili şu bilgiler yer alıyor:

Buğra Gülsoy (MELİKŞAH)

Devleti uğruna evladından geçen kudretli bir baba ve Selçuklu Devletinin tecrübeli Sultanı… Âleme nizam verme uğruna geçen mücadeleli ömrün kahramanı. Adaleti ile mazlumların ümidi, celali ile zalimlerin korkulu rüyası. Bâtınilerin devletini ve kendini ortadan kaldırmak için amansız mücadele verdikleri tarihi şahsiyet. Bizans’ın korkudan titrediği hükümdar; Sultan Melikşah!

Hatice Şendil (TERKEN HATUN)

Melikşah’a olan dillere destan aşkı, hırslarının esiri olmasının önüne geçemeyen bir hanım Sultan. Devleti yönetme arzusu içinde geçen mücadeleli saray günlerinin tehlikeli kadını.

Ekin Koç (SENCER)

Selçuklu Devleti’nin kutlu sırrı ve en cesur kahramanı. Atalarının cesaretinden doğmuş bir Selçuklu kartalı. Nizamülmülk’ün elinde çelikleşmiş karakteri, Gazali’nin yanında keskinleşmiş zekâsı ve Hemedani’nin sunduğu gönül pınarından içen kutlu melik. Devletin kaderini omuzlarında taşıyan sağlam irade, tarihin seyrini değiştiren efsanevi kahraman! 

Mehmet Özgür (NİZAMÜLMÜLK)

İsmiyle müsemma bir devlet adamı, Selçuklu bürokrasinin kalbi, Sultan Alparslan’ın veziri, Sultan Melikşah’ın Hace’si ve Sencer’i yetiştiren tecrübe abidesi. Selçuklu’nun sırlarına vakıf bir siyaset kurdu.

Dizide oyuncular Gürkan Uygur Hasan Sabbah, Sevda Erginci Turna Hatun, Bülent Alkış Ömer Hayyam karakteriyle izleyici karşısına çıkıyor.