Az uyu, kilo ver!

Fazla kilolarla mücadele için kışın az ve kaliteli uyuyun...
Diyetisyen Hatice Yeni Cık, fazla kilolarla mücadele için diyet yerine her yaş için daha az ve kaliteli uyku ile egzersizi önerdi. 

Diyetisyen Hatice Yeni Cık, kilolarla mücadelede kesinlikle çok sıkı bir diyet önermediklerinin altını çizdi. Cık, şunları söyledi: "Onu yemeyelim bunu yemeyelim yapmayın. Düzenli yemekten korkmayın. Çok sıkı bir diyet metabolizmayı daha da yavaşlatıyor. Çok sınırlı çok kısa sürede çok hızlı kilo verdirten programları kesinlikle önermiyoruz. Yanlış kullanılan diyetlerde ruh sağlığı ve beden sağlığına da zarar veriyoruz." 

Diyetisyen Cık, özellikle güneş ışığının vücuda ne kadar az temas ederse metabolizmanın o kadar az çalıştığını söyledi. Güneş ışığında salgılanan mutluluk hormonu serotoninin metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağladığını kaydeden diyetisyen Cık, "Onun için yazın bireyler kilo verir ama kışın kilo alır. Çünkü yazın günler uzundur, güneş ışığı daha çok alınır. Bir de kışa göre metabolizma yazın daha hızlı çalışır. Kışın vücut aldığı yağları ısı olarak kullanabilmek için depolamayı tercih ediyor. Bunlar yüzünden kışın biraz daha egzersizi artırmayı, su içmeyi artırmayı, düzenli beslenmeye devam etmeyi ve en önemlisi uyku süresini kısa tutmayı öneriyoruz. Obezite ile mücadelede kışın daha az uyuyup daha çok egzersiz yapın. Düzenli yemek yemeğe devam edin. En önemlisi kaliteli uyku uyumayı öğrenin." diye konuştu. (CİHAN) 
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.