Yeterli egzersiz yapmadığınızda ruh sağlığınıza olan 5 şey

Canınız istemese bile hızlı bir yürüyüşe çıkmak için bir neden daha. Uzmanlar, hareket eksikliğinin beynimizi nasıl olumsuz etkileyebileceğini anlatıyor...

Yeterli egzersiz yapmadığınızda ruh sağlığınıza olan 5 şey

Güçlü elektrik süpürgesinden resmi spin derslerine kadar düzenli fiziksel aktivitenin, güçlü ve çevik kalmak ve yaralanma ve hastalıkları önlemek için gerekli olduğunu artık biliyorsunuz. Ancak egzersiz aynı zamanda beyin sağlığı ve ruh hali yönetimi için de oldukça faydalı. Aslında her gün bir şekilde egzersiz yapmak, kısa ve uzun vadede bilişsel olarak formda kalmanın en hayati yollarından biridir. Araştırmalar, düzenli egzersizin zihinsel sağlığın iyileşmesiyle, yani daha düşük kaygı ve depresyonla olumlu yönde ilişkili olduğunu gösteriyor. Dr. Celina Nadelman'a göre, günde 30 dakikalık egzersiz bile düşünme becerilerini, bilgi işlemeyi, beyin hücresi büyümesini ve dayanıklılığını, stres yönetimini, hafızayı, akademik performansı geliştirir.

Kaygılı, sisli, stresli veya depresif olduğunuzda kendinizi durgun ve isteksiz hissetmeniz tamamen normal (hatta beklenen) olsa da, gerçek şu ki, zor zamanlarda aktif kalmak her zamankinden daha önemli. Çok hareketsiz kaldığınızda zihinsel sağlığınıza ne olabilir? Uzmanlar, hareket eksikliğinin beynimizi nasıl olumsuz etkileyebileceğini ve her gün hızlı bir yürüyüş, hızlı terleme veya diğer fiziksel aktivitelerde bulunmanın hem zihin hem de ruh hali için neden bu kadar önemli olduğunu açıklıyor.

1. Beynimizde anksiyete ve depresyon riski daha yüksektir.

Naturopatik bir doktor olan Katy Firsin'e göre, egzersiz yaptığımızda vücut, anandamid ve endokannabinoidler gibi iyi hissettiren kimyasalları doğrudan beynimize salar. Bu bileşikler yalnızca ağrı reseptörlerini bloke etmekle kalmıyor, aynı zamanda sevinç duygularını da artırıyor diyor. Bu önemli kimyasalların eksikliğinde kendimizi daha endişeli ve depresif hissetmeye eğilimliyiz. Firsin, "Bu kimyasalların ağrı üzerinde de etkisi var ve hareketsiz kalmaktan kaynaklanan ağrılar ile zihinsel sağlığımız arasında doğrudan bir bağlantı var" diye ekliyor.

Bu olguya karşı savaşmak için koşu bandında saatlerce koşmanıza gerek yok. Firsin, adımlarınızı takip etmenin yeterli olduğunu söylüyor : Ayakta çalışma masası kullanarak ve yürüyüşe çıkarak sık sık kalkıp hareket ettiğinizden emin olun .

Yeterli egzersiz yapmadığınızda ruh sağlığınıza olan 5 şey - Resim : 1

2. Beynimiz iyi tarafı görmekte zorlanıyor.

Olumlu bir sonuç bulmakta zorlanıyorsanız ve en kötü senaryoya atlamaya devam ediyorsanız, bunun sorumlusu aktivite eksikliği olabilir. Psikolog Yvonne Thomas, egzersizin üstünlük sağlamaya yardımcı olduğunu ve olumsuz duyguları salıvermemiz için bize bir çıkış yolu sağladığını açıklıyor . "İster kardiyo bağlantılı fiziksel aktiviteler olsun, ister yürüme veya ev işi yapmak gibi daha hafif, daha az yoğun hareketler yoluyla olsun, kişi daha derin nefes alarak ve duyguları vücut hareketleri yoluyla aktif olarak yeniden yönlendirerek bazı duyguları gerçek anlamda çözebilir." diyor. "Sakinleştirici ve rahatlatıcı olabilecek iyi hissettiren endorfinleri tetikleyebilir."

3. Beynimiz sorunları çözmek için çabalıyor.

İşyerinde en son ne zaman bir engelle karşılaştığınızı ve içinden geçmek zorunda kaldığınızı düşünün. Çözümler için beyin fırtınası yapmaya çalışırken takılıp kaldınız mı, yoksa net ve yaratıcı düşünüp rehberlik için geçmiş durumları hatırlayabildiniz mi? Kendinizi başarıdan daha çok mücadelenin içinde bulduysanız, bunun nedeni egzersiz eksikliği olabilir. Dr. Nadelman'ın açıkladığı gibi, fiziksel aktivite dikkat süresinden akademik performansa, problem çözmeden hafıza ve bilgi işleme hızına kadar bilişsel işlevlerimizi geliştirir. Aynı zamanda çoklu görev ve karar alma sırasında esnek kalmamıza da yardımcı olur.

Nadelman, "Fiziksel aktivite, nöroplastisite yoluyla bilişsel işleyişin yanı sıra nöropeptitlerin ve hormonların artan sentezi ve ekspresyonunu da geliştirir" diyor."Bu maddeler nöroplastisiteye ve nöronal onarıma yardımcı oluyor."

Düşük etkili kondisyon olmadan bile beynimiz halsiz ve yorgun hissedebilir, bu da motivasyonu toplamayı veya sorumlulukları ve son teslim tarihlerini yerine getirmeyi zorlaştırır. Bir dahaki sefere gününüzün sıkıcı geçtiğini hissettiğinizde, 15 dakika boyunca hızlı bir kardiyo egzersizi yapmayı düşünün. Uzun vadeli sağlığa ek olarak, patlama tek başına sizi canlandıracaktır.

Yeterli egzersiz yapmadığınızda ruh sağlığınıza olan 5 şey - Resim : 2

4. Beynimiz kendini küçümseyen düşünce kalıpları geliştirir.

Aşırı terli, zorlu bir antrenmanın ardından gelen o coşku anını biliyor musunuz? İyileşme atıştırmalığınız veya yemeğiniz için kendinizi güçlü, yenilmez ve heyecanlı hissedersiniz . Thomas, hareket türü ne olursa olsun, kondisyonun güveni artırdığını ve başarı duygusu sunduğunu söylüyor. Yelpazenin diğer ucunda, egzersiz yapmamanın tam tersi bir etkisi vardır; özgüveni ve imajı azaltır. Thomas, "Bunun nedeni, çok hareketsiz olan kişinin kendisini birçok yönden [olumsuz] hissedebilmesi ve düşünebilmesidir" diyor. "Kişi kendini daha az canlı, eğlenceli, üretken, enerjik vb. hissedebilir."

Bu düşünceler bir kez başladıktan sonra onları yenmek zordur. Bu, kendimizi aşağılama, egzersiz yapmak için yeterli enerjiye sahip olmama ve sonrasında daha kötü hissetme döngüsüne dönüşür.

Yeterli egzersiz yapmadığınızda ruh sağlığınıza olan 5 şey - Resim : 3

5. Beynimiz stresi de yönetemez.

Her stresli durumda ya kaçarız ya da savaşırız. Eğer kaçıyorsak, önümüzde yaklaşan sorunla yüzleşmekten korktuğumuz için kaçarız. Eğer savaşçıysak, buna sadık kalırız, bazen savaşçı ya da savunmacı oluruz. Dr. Nadelman bunun uyarlanabilir bir biyolojik sonuç olduğunu ve mağara adamı günlerindeki kadar yararlı olmadığını söylüyor. Çoğu zaman insanlar bu iki uç nokta arasında mutlu bir ortam bulabilir ve önlerine çıkan kaygıyla baş edebilirler.

Ancak düzenli bir fiziksel aktivite rutinimiz olmadığında beynimiz stres hormonu kortizol salgılayarak duygularımızı etkili bir şekilde yönetmemizi zorlaştırır."Modern stres etkenleri genellikle geçici değildir ve kortizolü sürekli olarak artırır" diyor. "Kortizoldeki bu artışın beyin üzerinde nörotoksik etkileri vardır, bu da nöropeptid BDNF ifadesini azaltarak hipokampusa zarar verebilir ve depresyona yol açabilir."Aerobik egzersizle nöroendokrin reaktivitemizi azaltırız ve strese karşı biyolojik tepkimizi azaltırız, böylece doğal olarak daha sakin ve daha kontrollü hissederiz.

Ailenizle geçireceğiniz zamana, çalışmaya ve uykuya öncelik verdiğiniz gibi, ideal bilişsel ve duygusal sağlık için fiziksel aktiviteyi de her günün vazgeçilmez bir parçası haline getirin; ister yoga seansı, ister yürüyüş, bisiklete binmek veya garajı temizlemek olsun. Tam ve resmi bir egzersiz için zamanınız yoksa, uzun süreli oturmalara ara vermek için gün boyunca her 30 dakikada bir üç dakikalık küçük bir egzersiz yapmayı deneyin.