Ekmeğe Farklı Bir Yorum: Muzlu Ekmek

Yurt dışında “banana bread” olarak bilinen, sabah kahvaltılarınızı kek-ekmek arasındaki lezzetiyle tatlandıracak muzlu ekmek, hem özgün hem de pratik bir tarif arayanlar için birebir. O halde hep birlikte muzlu ekmek tarifine ve hakkında öğrenmeniz gereken her şeye göz atabiliriz.

Ekmeğe Farklı Bir Yorum: Muzlu Ekmek

Artık birçok kişi her yerde ve zamanda kolayca bulunabilen ekmekler yerine daha farklı, lezzetli ve yaratıcı tariflerle hazırlanan ekmekleri tüketmek istiyor. Yurt dışında “banana bread” olarak bilinen, sabah kahvaltılarınızı kek-ekmek arasındaki lezzetiyle tatlandıracak muzlu ekmek, hem özgün hem de pratik bir tarif arayanlar için birebir. O halde hep birlikte tarifine göz atabiliriz...

Muzlu Ekmeğin Tarihçesi

Muzlu ekmeğin geçmişine doğru bir yolculuk yapıp ilgi çeken detayları öğrendikten sonra tarifini vermekte fayda var. Muzlu ekmek ilk olarak 1930’lu yıllarda sodyum bikarbonat ve kabartma tozunun yaygınlaşmasıyla birlikte Amerika’daki yemek kitaplarında yaygın şekilde yer almaya başladı. Muzlu ekmek tarifinden ilk kez Pillsbury Company’nin yemek kitabında bahsedildi. Muzlu ekmeğin yıllar içinde 23 Şubat’ın Ulusal Muzlu Ekmek Günü ilan edileceği kadar çok popüler olduğunu söyleyebiliriz.


Muzlu ekmek, zaman içinde adına ulusal gün ilan edilecek kadar popüler oluyor.

Muzlu Ekmek Malzemeleri

15 dakikada hazırlanarak 40 dakikada pişirilen muzlu ekmeğin iştah kabartan kokusunun evinizin dört bir yanını sarması için ihtiyacınız olan malzemeler;

  • 2 su bardağı un
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 tutam tuz
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 2 yumurta
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 4 adet olgunlaşmış muz
  • 1 yemek kaşığı süzme yoğurt

Nasıl Hazırlanır?

Olgunlaşmış muzları bir kabın içinde çatal yardımıyla ezin ve kenarda biraz bekletin.
Un, şeker, kabartma tozu, karbonat ve tuzu ayrı bir kapta karıştırın.
Ezilmiş muzların birazını ekmeğinizin üzerine eklemek için ayırın
Karışımın içine ezilmiş muz, sıvıyağ ve yumurtaları ekleyip çırpın.
Karışıma yoğurdunuzu da ilave ederek iyice karıştırın, artık harcınız tamamen hazır olsun.
Harcınızı önceden yağlayıp unladığınız uzun ve derin kek kalıbına döktükten sonra kenara ayırdığınız ezilmiş muzları da üzerine ekleyin.
Önceden ısıtılmış 180 derece fırında kekinizi belli aralıklarla kontrol ederek 40 dakika kadar pişirin.

Tarif İçin Öneriler

Muzlu ekmeğin çok standart ve kalıplaşmış bir tarifi yok. Damak tadınıza ve yemek tercihlerinize göre tarifi dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Örneğin beyaz şeker yerine kahverengi şeker; beyaz un yerine de kepekli un kullanabilirsiniz. Aynı şekilde bitkisel sütleri de tercih edebilir, hamuruna meyve, kuruyemiş, vanilya veya tarçın ekleyebilirsiniz. 1 su bardağı damla çikolata ilave ettiğiniz tarif ile ekmeğinizi çikolatalı muzlu ekmeğe dönüştürebilirsiniz. Kuru üzümlü, fındıklı veya cevizli tarifler de denemeye değer. Unutmayın ki muzlu ekmeğinizi kahvaltı sofralarının yanı sıra ayrı bir tatlı olarak gün içinde, özellikle çay ve kahvelerinizin yanında tüketebilirsiniz. O halde size afiyet olsun!