Çocuklarınıza dikiş öğretmeniz için 6 neden

Dikiş dikmeyi öğrenmek, çocuğunuza öğretebileceğiniz besit bir derstir. Bir çocuğa dikiş dikmeyi öğretmenin başka bir eğlence kaynağı olmasının yanı sıra başka birçok faydası da vardır. Gelin bu faydalara birlikte göz atalım...

Çocuklarınıza dikiş öğretmeniz için 6 neden

Çocuğunuz bu zanaatı öğrendiğinde, yalnızca kendisini daha sanatsal bir yöne açmakla kalmaz, aynı zamanda gerçek hayattaki değerleri ve becerileri geliştirmesine de yardımcı olur.

ÇOCUKLARINIZA DİKİŞ DİKMEYİ ÖĞRETMENİN 6 FAYDASI

1. El-göz koordinasyonunun geliştirilmesine yardımcı olur

Dikişin öğrettiği ilk önemli ders el-göz koordinasyonudur. Daha sonra çocuklarınız ellerini nasıl daha ustaca kullanacaklarını ve aynı anda işleri nasıl yapacaklarını öğrenecekler.

Diktikleri şeyin karmaşıklığına bağlı olarak büyük ama basit projelerle başlayabilirler; bu onların gördükleri ile elleriyle başarmaya çalıştıkları şey arasındaki doğru koordinasyonu öğrenmelerinin bir yoludur.

Pek çok kişi, bazı kişilerin el-göz koordinasyonunun iyi gelişmediğini, bunun da doğru şekilde pratik yapamamaktan kaynaklandığını bilmiyor. Ancak dikişin yardımıyla çocuğunuz güvenli ve yaratıcı bir ortamda dikiş dikmeyi öğrenebilir.

Çocuklarınıza dikiş öğretmeniz için 6 neden - Resim : 1

2. Temel matematik derslerinin gelişmesini sağlar

Dikiş dikmek aynı zamanda çocukların matematiğe daha fazla alışması için harika bir pratik yoldur. Kumaşları sayarken, iplikleri ölçerken ve hatta projelerini boyutlandırırken matematik gereklidir.

Çocuğunuz matematiği hayal gücüyle ve pratik anlamda pratik yapar. Sadece nihai ürünün nasıl görünmesi gerektiğini hesaplamakla kalmayacak, aynı zamanda delikler arasındaki boşlukları ve boyutları da ölçtüklerinden emin olmaları gerekecek.

Dikiş dikmeyi öğrenmenin iyi yanı, matematiği düşmanca olmayan bir şekilde öğretmesidir.

3. Giysi maliyetlerinin farkına varmalarına yardımcı olur

Çocuğunuz nihayet kendi kıyafetlerini yaratmayı başardığında, onları satın almaktan daha çok takdir etmeyi öğrenir. Tüm kıyafetlerinin dikilmesi pratik olmasa da onları birkaç parça dikmeye teşvik edebilirsiniz.

Çocuğunuzun bir mendil, gömlek veya bir proje dikmesine izin vererek başlayabilirsiniz. Çocuğunuz ilerledikçe kumaşın, dikişlerin ve giysilerin kalitesini nasıl anlayacaklarını da öğrenecekler. Hatta çocuklar pahalı kıyafetler almak yerine basit bir kıyafet alıp onu kendilerine göre kişiselleştirmeyi bile tercih edebilirler.

4. Planlamayı ve organize etmeyi öğretir

Dikiş aynı zamanda çocuklara projelerini nasıl planlayacaklarını ve organize edeceklerini de öğretir. Yani çocuğunuzun sadece neyi başarmak istediğini hayal etmesi gerekmeyecek, aynı zamanda oraya ulaşmayı da hızla öğrenecek.

Bunun yanı sıra çocuğunuz, ilgilenmeyi öğrenebileceği gerçek hayattaki araçlarla da uğraşacak. Ayrıca çocuğunuza, onun sorumluluğu haline gelen temel bir dikiş seti vermenize de yardımcı olur.

Çocuklarınıza dikiş öğretmeniz için 6 neden - Resim : 2

5. Yaratıcılığı geliştirir

Çocuğunuz dikiş dikmeyi ne kadar çok öğrenirse o kadar yaratıcı olur. Pek çok insan bunu görmese de dikiş dikmek çok fazla hayal gücü ve yaratıcılık gerektirir. Çocuğunuz başladığında, genellikle set tasarımlarını yansıtır ve becerilerini geliştirmek için gereken teknikleri öğrenir. Daha sonra kendi başlarına deneyler yapmaya başlarlar ve yeteneklerinin sınırlarını test ederler.

Ayrıca hangi renklerin güzel göründüğü, renklerin nasıl karıştığı, hangi dikişleri tercih ettikleri ve daha pek çok şey hakkında daha fazla bilgi edinebilirler. Bu beceriler daha sonra yaratıcı kararlar alırken etkili olur.

6. Çalışkanlığı öğretir

Dikiş öğrenmek kolay bir şey değildir. Bazı yetişkinler bile hala bunu nasıl yapacaklarını bilmiyorlar. Bu nedenle çocuğunuza dikiş dikmeyi öğretmek ve ona rehberlik etmeyi öğretmek çok önemlidir. Başlangıçta vazgeçmeleri kolay olabilir ama onları cesaretlendirdikten sonra projelerinde daha özverili çalıştıklarını göreceksiniz.

Küçük başla; Küçük kazanımlar, çocukları daha sonra daha karmaşık şeyleri denemeye ve hemen pes etmemeye teşvik etmeye yardımcı olacaktır.