Üstün ve başarılı çocuk yetiştiren annelerin 10 özelliği

Annelik bir sanattır ve her sanatçı gibi anne de davranışları, inançları ve tavırlarıyla çocuklarının geleceğini şekillendirir. Peki, annelerin bu davranışları ya da tutumu çocukları nasıl etkiler? Gelin birlikte göz atalım...

Üstün ve başarılı çocuk yetiştiren annelerin 10 özelliği

Çocukların özelliklerinin yüzde 70'ini annelerinden aldıkları sıklıkla söylenir. Bir çocuğun gelişmesini neyin sağladığını merak ediyorsanız başka yere bakmayın...

BAŞARILI ÇOCUKLAR YETİŞTİREN ANNELERİN 10 ÖZELLİĞİ

Başarılı çocuklar yetiştiren 10 anne türü

1. Eğlenceyi seven anne

Hayatın sadece kurallardan ve katılıklardan ibaret olması gerekmiyor. Eğlenceyi seven bir anne olarak içinizdeki çocuğu dışarı çıkarmaktan korkmuyorsunuz. Çocuklarınızla oynuyor, şarkı söylüyor, dans ediyor, çiziyor ve el işi yapıyor, en küçük anları bile maceraya dönüştürüyorsunuz. Sıradan hayatın neşesini keşfetme hevesiniz bulaşıcıdır ve yaratıcı, mutlu bir çocuğa zemin hazırlar.

Üstün ve başarılı çocuk yetiştiren annelerin 10 özelliği - Resim : 1

2. 'Evet' diyen anne

Hiçbir çocuğun mükemmel olmadığını anlayan "evet" anne, çocuğunun zayıf yönleri üzerinde durmak yerine güçlü yönlerini güçlendirmeye odaklanır. Her fırsatta "hayır" demek yerine cesurca araştırmayı teşvik ediyorsunuz. Çocuğunuzu gerçekçi olmayan standartlara göre tutmayarak ve hataları değerli dersler olarak kabul ederek güven ve dayanıklılık geliştirirsiniz.

3. Karşılaştırmasız anne

Karşılaştırmaya takıntılı bir dünyada, karşılaştırmasız anne öne çıkıyor. Her çocuğun benzersiz olduğunu ve en önemli hedefin çocuğunuzun kendisinin en iyi versiyonu olması olduğunu biliyorsunuz. Başkalarıyla kıyaslamadan onların potansiyelini geliştirmeye, kendine değer verme ve bireysellik duygusunu geliştirmeye odaklanırsınız.

4. Güvenilir anne

Verilen sözler güvenilir anneye verilen sözlerdir. Özellikle gelişim yıllarında güvenin önemini anlıyorsunuz ve çocuklarınıza olan taahhütlerinizin yerine getirilmesini sağlamak için elinizden geleni yapıyorsunuz. Bu onlara dürüstlüğün ve güvenilirliğin değerini öğretir.

5. Gülümseyen anne

İyimserlik sizin süper gücünüzdür. İnişli çıkışlı anlarda gülümseyen bir anne olarak çocuklarınıza dayanıklılığı ve duygusal zekayı öğretiyorsunuz. Duygularınızı açıkça paylaşarak ve onların "büyük dostu" olarak güven ve pozitifliğe dayalı bir ilişki geliştiriyorsunuz.

6. Cömert anne

Çatışma kaçınılmazdır ancak cömert bir anne olarak anlaşmazlıkları incelikle ele alırsınız ve çocuklarınıza affetmenin gücünü ve gülümsemenin büyüsünü öğretirsiniz. Anlaşmazlık çözümüne yaklaşımınız dramayı en aza indirir ve anlayışı teşvik ederek bir nezaket örneği oluşturur.

7. Gizliliğe saygılı anne

Hayatınız çocuklarınızı da içerse de sadece onların etrafında dönmüyor. Kendi mahremiyetinize değer verdiğiniz gibi çocuklarınızın mahremiyetine de saygı duyarsınız, onlara sınırların ve kişisel alanın önemini öğretirsiniz.

8. İletişim kuran anne

Sorunlar ortaya çıktığında, bunu konuşmaya hazırsınız. İletişim ve dinleme konusunda ustasınız, çocuğunuzun endişelerine kulak vermek için her zaman oradasınız. Bu açık diyalog hattı, güven oluşturmak ve çocuğunuzun duyulduğunu ve anlaşıldığını hissetmesine yardımcı olmak için çok önemlidir.

9. Sevgi dolu anne

İyilik sizin para biriminizdir. Başkalarına ilgi ve şefkat gösterir, kırıcı sözlere başvurmadan doğruyu yanlıştan ayırırsınız. Uzlaşma ve gerektiğinde geri adım atma yeteneğiniz, çocuklarınız için empati ve sevgi konusunda güçlü bir derstir.

Üstün ve başarılı çocuk yetiştiren annelerin 10 özelliği - Resim : 2

10. Güzelliği seven anne

Güzellik tutkunu anne, anne olduktan sonra bile stil ve zarafet duygusunu koruyor. Görünümünüze ve çevrenize özen göstermenin sadece estetikle ilgili olmadığını, pozitifliği ve dayanıklılığı somutlaştırmakla ilgili olduğunu anlıyorsunuz. Kendinizle gurur duyarak çocuklarınıza hayatı olumlu bir şekilde kucaklamaları için ilham verirsiniz.