Sezonun stil kodları

2017-18 Sonbahar/Kış sezonu geçmişten günümüze renkli bir çizgide ilerliyor. Nasıl bir kadın olmak istediğiniz kilit noktasını aklınızda tutarak, sezon trendlerini gözden geçirin ve stilinizin anahtar parçalarını belirleyin.

Geniş omuzlu 80’ler
Özelikle geniş omuzlar ve bele oturan detaylarıyla bu kış modasına yön veren en önemli akımlar arasında yer alıyor. 80’ler akımı derken, 80’li yıllara ait önemli moda trendlerinin hepsini bunun içinde sayabiliriz elbette. Ama biraz hafıza tazelemek gerekirse; geniş omuzlar, metalik renkler, yüksek bel pantolonlar, kadife, drape, vinil kumaşlar tamamen öne çıkıyor. Tabii tüm bu trendlerin retro bir akım olduğunun ve yeniden yorumlandığının altını çizmek lazım. Bu kış mutlaka geniş omuzlu bir ceket edinin.


Jean-On-Jean
Bazen gerçekten hayret ediyorum, çünkü jean  icat edilmeseydi bu kadar pratik ve her daim stil başka ne giyerdik ki? Bu kış sezonunda denim üzerine denim modasının yükselişine tanıklık ediyoruz hep beraber. Jean ceketler yine aynı tonlardaki jean pantolonlar, etekler ve şortlar ile birlikte rahatça giyebilirsiniz. Genellikle yüksek belli kot pantolonların kot ceketlerle giyilmesi epeyce dikkat çekiyor. Bu kış mutlaka özel yıkanmış ve benzer tonlarda kot ceket ve kot pantolon edinin.


Oversize hacimler
Depresyon hırkaları ortaya çıksın demek istemiyorum elbette ama gerçekten öyle değiller mi? Üstünüze bir, iki, hatta üç beden büyükmüş gibi görünen parçaların yine yükselişe geçtiği bir kış sezonu sizleri bekliyor. Kat kat giyinmeyi bazen şart koşan kış mevsimi için büyük beden kazaklar, hırkalar ve dış giyim parçalarının şimdi tam zamanı ve üstelik geçen sezonlardan veya babaannenizin dolabından aldığınız tüm oversize parçaları bolca kullanabilirsiniz. Bu kış mutlaka kalın örgülü oversize bir kazak edinin.


Puf montlar
Bahsi geçen kış mevsimi olunca akla ilk gelen soğuk havalar ve sürekli titreyen bedenleriniz değil mi? Kalın ve puf şeklinde yıllardır giydiğiniz montlar bu kış sezonunda geri geliyor! Bundan trend olarak bahsetmek tuhaf olabilir ama yeni sezonda neredeyse tüm tasarımcılar kendi puf montlarını podyumlarda modaseverlerin beğenisine sunmaya devam ediyor. Üstelik bu sezon değişik kumaş ve tasarımlarda bolca görmek mümkün olacak. Bu kış mutlaka su geçirmeyen bir puf mont edinin.Trend alarmı retro 70'ler
Bu yılın kış trendlerine yön veren yegane retro akımdan biri de şüphesiz asi ve renkli 70’ler... Barış ve sanatseverlik gibi değerlerin yoğun hissedildiği bu yılların, 80’ler akımından daha fazla hayranı olduğu konusunda hemfikiriz diye düşünüyorum. Belki de bu sebeptendir moda tasarımcıları 70’ler akımını sürekli gündeme getiriyor ve o çizgide parçalar üretiyor. 70’ler akımıyla birlikte bohem ve kovboy tarzı, mini etekler, sahte kürkler, kadife, baharat tonları, büyük kemerler, maksi etekler gibi detaylar öne çıkıyor. Bu kış mutlaka çiçek veya çizgili baskılı bir elbise edinin.