orgazm

@image([ 'path' => $content->getImagePath(), //zorunlu 'webp' => true, //opsiyon default: false 'alt' => $content->seo_title, //zorunlu 'lazy' => true, //opsiyon default: false 'ratio' => (16 / 9), //zorunlu (width / height) 'resize' => true //opsiyon default: true ])

Orgazm nedir? Kadınlarda orgazm nasıl olur? Vajinal orgazm nedir? Nasıl orgazm olunur? Erkeklerde orgazm nasıl olur? Kadınlarda orgazm nasıl olur? Her dönem merak edilen bu soruları bir uzmana sorduk. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer, kadınlarda orgazmın nasıl olduğunu ve vajinal orgazma nasıl ulaşılacağını anlattı. 

 Öncelikle orgazm nedir? sorusunu Sönmezer şöyle yanıtlıyor: Orgazm genel olarak, cinsel uyarılma sonucunda, fiziksel ve psikolojik olarak ulaşılan zevkin doruk noktası olarak tanımlanır. Orgazm hissi, her kişinin kendine özgü yaşadığı, haz aldığı ve sonucunda kişiyi rahatlatan bir durumdur. Kadınlarda orgazma ulaşmadan önce yaşanan haz döneminde vajinada hissedilen, istemsiz ve zevk veren kasılmalar ortaya çıkar. Her iki cinsiyette de pelvik kaslar sürekli ve ritmik olarak kasılıp gevşer. Bu ritmik kasılmaların sonunda ise gevşeme ve rahatlama evresi gelmektedir.

KADIN VE ERKEKLERDE EROJEN BÖLGELER

Kadınların ve erkeklerin vücutlarında farklı erojen bölgeler bulunmaktadır. Bu bölgelerin çeşitli cinsel uyaranlarla uyarılması kişiyi cinsel ilişkiye hazır hale getirir. Bu uyarılma ilk olarak beyinde başlar. Orgazm oluşumu için sadece dokunsal değil, aynı zamanda görsel ve işitsel uyaranlar da önemlidir. Kadın ve erkek anatomisinin farklı olmasından dolayı, kadınlar ve erkekler cinsel hazzı ve orgazmı da farklı yaşamaktadırlar. Uyarılma evresinde kadınlarda lubrikasyon (vajinal ıslanma) ve cinsel organda kabarma görülürken, erkekte bu durum penisin ereksiyonu şeklinde ortaya çıkar. Yaşanan orgazm sonrası mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin hormonu salgılanır. Bu nedenle, sağlıklı bir cinsel hayat ve sağlıklı bir ilişki için her iki tarafın da orgazma ulaşması büyük önem taşımaktadır.

ERKEKLERDE ORGAZM NASIL OLUR?

Peki, erkeklerde orgazm nasıl olur? Sönmezer bu soruyu şöyle yanıtlıyor: Erkeklerde orgazm sonucunda penisten dışarı meni atılmasıyla boşalma meydana gelir. Boşaltım sırasında uyarılan sinirler ile erkeğin duyduğu haz daha da artar. Meni atılması sırasında idrar yolunun etrafındaki kaslar 6 - 7 kere kasılarak haz verir.

KADINLARDA ORGAZM NASIL OLUR?

Kadında orgazm, pelvik vajinal çizgili kas grubundaki kasılmaları uterus ve anal kasılmaların takip ettiği, önce ritmik sonrasında ise düzensiz kasılmaların yaşandığı, kişiye göre değişen, yoğun haz ve doruk hissi oluşturan bilişsel bir durumdur.

BİYOLOJİK OLARAK ORGAZM

Orgazma ulaşmadan önce kilitoriste sertleşme ve vajinada ıslanma meydana gelir. Orgazm sırasında ise uterus ve çevresindeki kaslarda ritmik kasılmalar gerçekleşir. Bunun sonucunda pelvik bölgede hissedilen ve beynin haz merkezinde algılanan yoğun bir haz duygusu yaşanır. Kasılmaların sayısı, şiddeti ve süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte, genellikle 3-10 arasında kasılma olur ve 3-15 saniye civarında sürer. Hipotalamus ve limbik sistem adı verilen yapılar tahrik sırasında, kasların gevşemesinde ve kan akımının artmasında rol oynarlar. Ayrıca östrojen ve androjen gibi çeşitli hormonlar da, kadınlardaki cinsel fonksiyonlara etki ederler. Östrojen, vajinanın hücresel devamlılığında ve kan akımında etkili olurken androjenler de cinsel istek, tahrik ve orgazm üzerinde önemli etkilere sahiptir. Orgazm sırasında kadınlarda birçok fiziksel değişim meydana gelir. Nabız atışının hızlanması, hızlı soluk alıp verme, kan basıncının artması, göz bebeklerinin büyümesi, göğüs uçlarının dikleşmesi, algı ve kontrol yeteneğinin geçici olarak kaybı gibi olaylar bu değişimler arasındadır.

ORGAZM ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kadınların vücudunda çok sayıda erojen bölge bulunduğundan, kadınlar için orgazmın da birçok çeşidi vardır.

Vajinal Orgazm Nedir?

Vajinal orgazm nedir? sorusunu Sönmeze şöyle yanıtlıyor: Vajinal orgazm, vajen ön duvarında yer alan G noktası ile ilişkilidir. G noktası, klitoral sinir ağları ile vajina kanalı arasındaki bölgedir. Kadınlarda zevk noktası ve haz alma alanı olan bu bölgenin cinsel birleşmede penisle veya elle uyarılması gerekmektedir. Düzenli uyarılma ile G noktasındaki sinir uçları da uyarılır ve vajinal orgazm gerçekleşir. Bu orgazm, genelde klitoral orgazmdan daha yoğun hissedilen zevk alma durumudur.

G noktasının keşfi ile başlayan süreçte, bu bölgenin anatomisi ve fizyolojisi anlaşıldıkça "vajinal orgazma ulaşmak için ne yapılabilir" sorusu üzerinde durulmaya başlanmıştır. Çünkü kadınlar cinsel ilişki sırasında dıştan dokunarak, uyarılma ile her ilişkide klitoral orgazm olabilirken pek az kadın vajinal orgazm yaşamaktadır.

Vajinal Orgazma Nasıl Ulaşılır?

  • Cinsel ilişki sırasında vajinal duyarlılığı arttırarak, vajinal orgazmı kolaylaştıracak birçok yöntem mevcuttur. Orgazm, ister klitoral yolla, ister vajinal yolla gerçekleşecek olsun, her şeyden önc8e, kadın cinsel ilişkiye hazır olmalıdır. Ön sevişme esnasında yeterli vajinal ıslaklığın sağlanması önemli noktalardan biridir. Bu durumda birleşme sırasında vajinal uyarı ve cinsel haz da artacak, vajinal orgazma ulaşma kolaylaşacaktır.
  • Cinsel ilişki sırasındaki pozisyonlar  (En iyi seks pozisyonları konulu makalemize de bakabilirsiniz) da bu noktada büyük önem taşımaktadır. Misyoner pozisyonunda vajinal orgazma ulaşmak oldukça zorken, G noktasından zevk almak ve vajinal orgazma ulaşmak için en uygun pozisyon kadının erkeğin üstünde olduğu pozisyondur. Bu pozisyonda G noktasına baskı daha fazla olduğundan vajinal orgazma ulaşma da kolaylaşmaktadır.
  • Yalnızca klitoral uyaranla orgazma ulaşan kadın, bunu değiştirme yoluna gitmelidir. Esasen klitorisin uyarılması vajinal orgazma ulaşabilmeyi kolaylaştırır, bu nedenle vajinal uyaranla birlikte klitoral uyarana da gerek vardır. Ancak orgazma ulaşılacağı anda yalnızca vajinal uyaranın devam etmesi, vajinal orgazma ulaşmada en etkili yoldur. Her iki bölgeyi aynı anda uyaran hareket ‘Köprü Manevrası’ olarak adlandırılır.
  • Kadın her yolu denemesine rağmen hala vajinal orgazma ulaşamıyorsa, profesyonel bir destek almalıdır. Yapılacak olan bazı cerrahi müdahalelerle vajinal orgazma ulaşma kolaylaşmakta ve kişi için bir sorun olmaktan çıkmaktadır.

 
Günümüzde vajinal orgazma yardımcı bazı cerrahi işlemler mevcuttur. Bunlar:

  • G Noktası Büyütme (G shot, G noktası aşısı, hyaluronik asit uygulamaları)
  • Genital PRP Uygulaması (O Shot, Orgazm aşısı),
  •  Lazerle Vajinal Gençleştirme (Lazer vajinal rejüvenasyon),
  •  Genital Radyofrekans (RF)
  • Genital Akupuntur
  •  Vajina Daraltma Ameliyatı


Bu gibi uygulamalarla vajinal orgazm olamama durumu tedavi edilmektedir. Orgazm klitoral ya da vajinal olsun, ilişkide önemli olan, orgazmı tek hedef haline getirmeden, karşılıklı uyum içerisinde olarak her iki tarafın da andan keyif almasıdır. Elbette kadının cinsel ilişkide vajinal orgazm yaşamaması, çiftin ilişkisinde veya kişinin psikolojik sağlığında sorun yaratıyorsa, mutlaka bir uzmana danışılması gerekmektedir.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

a'dan z'ye cinsel terimler sözlüğü