En doğru güneş kremini arıyoruz: Güneşle dost 15 koruyucu krem

Yaz geldiğinde ilk düşündüğümüz şey güneş ışınlarından koruyucu en iyi güneş kremini bulmak olur. Koruma faktörü, kremi, spreyi, farklı özelliği gibi aklınızda binlerce soru dolanırken sizin için en doğru kremi bulmak için okumaya devam edin.


1 / 16
En doğru güneş kremini arıyoruz: Güneşle dost 15 koruyucu krem - Resim : 1

Güneş kremini yaz ya da kış demeden kullanmanın ne kadar önemli olduğunu artık bilmeyen kalmadı. Çünkü güneş ışınları erken yaşlanmanın, ciltte leke oluşumunun hatta kanser gibi çok ciddi hastalıkların sebeplerinden biri. Ama her güneş kremi cildinizin ihtiyacını karşılayacak diye bir şart da yok. Cildinize uygun güneş kremi seçimi oldukça önemli. Öncelikle nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Hazırlayan: Nilgün Yıldız Konakcı

  1. Koruma Faktörü
    Sun Protection Factor yani bizim bildiğimiz ismiyle SPF, Güneş Koruma Faktörü anlamı taşımaktadır. Güneş kremlerinin üzerinde bulunan bu değerler kremin cildimizi güneş ışınlarından ne kadar süre ile koruduğunu anlatıyor. Bu yüzden güneş kremi tercihlerinizde mutlaka SPF’ye bakmanız gerekiyor. İlk sormanız gereken soru: Güneşin altında ne kadar kalacaksınız? Güneşin en etkili olduğu, öğle saatlerinde güneşin altında kalıyorsanız SPF değeri yüksek güneş koruyucular kullanmanız gerekiyor. Sabah veya akşam saatleri gibi güneş ışınlarının etkisinin daha az olduğu zamanlarda ise daha düşük SPF’li ürünler kullanabilirsiniz. Güneş ürünlerinde en çok tercih edilen SPF 30 ve SPF 50 ürünlerdir. Seçiminizi de bu aralıklarda yapabilirsiniz.
  2. Cilt tipiniz
    Cilt tipinize uygun krem seçmek de güneş ışınlarından sağlıklı bir şekilde korunmak için önemli. Yağlı bir cilt tipine sahipseniz, yağsız güneş kremleri tercih edin. Kuru bir cildiniz varsa yoğun nemlendirici etkili ve losyon kıvamında olanları kullanabilirsiniz.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?
Uzmanlar güneş koruyucu ürünleri güneşe çıkmadan önce cildinize uygulamanızı öneriyor. Evden çıkmadan 15-20 dakika önce kreminizi sürün ve cildinize iyice yedirin. Güneşe çıktığınızda ise deniz ya da havuza girdikten sonra ya da her 30 ile 60 dakikada bir tekrar uygulayın.

2 / 16
En doğru güneş kremini arıyoruz: Güneşle dost 15 koruyucu krem - Resim : 2

Dr Dennis Gross leke karşıtı SPF 50+ güneş kremi 1617 TL


3 / 16
En doğru güneş kremini arıyoruz: Güneşle dost 15 koruyucu krem - Resim : 3

Bioderma Photoderm M SPF 50+ güneş koruyucu 379.50 TL

4 / 16
En doğru güneş kremini arıyoruz: Güneşle dost 15 koruyucu krem - Resim : 4

Shiseido Expert Sun Protector SPF 50+ yüz kremi 990 TL