Cildin yaşlanmasına karşı neler yapılabilir?

Yaş alma sürecinde cilt belli başlı değişikliklere uğrar. Her cilt tipinin gösterdiği belirtiler farklı olabilir. Peki, cildin yaşlanmasına karşı neler yapılabilir? Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu'ndan merak edilen bu soruya karşı öneriler var...

Cildin yaşlanmasına karşı neler yapılabilir?

Herkesin korkulu rüyası yaşlanma ve kırışıklıklar olabilir peki cildin yaşlanmasına karşı neler yapılabilir? Belki yaş almanız konusunda bir şey yapamayız fakat kırışıklıkların oluşumuna müdahale edilebilir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, yaşlanmayı geciktirecek önerileri paylaştı. 

CİLDİN YAŞLANMASINA KARŞI DOĞAL ÖNERİLER

Cildin yaşlanmasına karşı doğal öneriler şöyle:

 • Sağlıklı beslenmeyi tercih edin
  Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak için yeterli miktarda mineral ve vitamin almak gerekir. Sebze ve meyveler beslenme tercihlerine göre tüketilmelidir. Yağlı ve unlu gıdalar uzun süre tüketilmelidir. İçtiğiniz alkol miktarını azaltırken gün içinde içtiğiniz su miktarını da artırmalısınız. Bu sayede vücutta biriken toksinler kolaylıkla atılabilir.
 • Cilt temizle rutini belirleyin ve düzenli olarak uygulayın
  Cildinizin alışık olduğu cilt bakım rutinine devam edin. Uyurken makyaj yapmamaya dikkat edin. Ölü deri birikimine rağmen cilt tipinize uygun peelingi günlük bakımınıza ekleyebilirsiniz. Kullanacağımız yöntemler mutlaka bir uzman tarafından önerilmeli ve cilt hassasiyetine neden olmamalıdır. 
 • Nemlendirici sürmeye aksatmayın
  Havanın ister sıcak ister soğuk olması cildin nem ihtiyacını değiştirmez. Bu nedenle her zaman cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanmak gerekir.
 • Zararlı alışkanlıklarınızı azaltarak bırakmayı deneyin
  Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan kurtulmaya çalışın. Cildiniz daha genç, daha parlak ve daha parlak bir görünüme kavuşabilir. Bu sayede sağlıklı bir vücuda ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.
 • Güneş koruyucu kullanmayı aksatmayın
  Güneş kremi, sadece yaz aylarında değil, günlük cilt bakım rutininizde önemli bir adımdır. Zararlı güneş ışığına maruz kalınması çeşitli cilt hastalıklarına neden olabilir. Güneşte korumasız uzun süre kalmak kırışıklıklara neden olabilir. Kırışıklıklara ek olarak zararlı ışınlara maruz kalmak da cilt kanserine neden olabilir. Cilt güneşte leke oluşturmaya hazırdır. Güneş kremi sürülmeden güneşe maruz kalındığında farklı boyut ve renklerde lekeler oluşabilir. Güneş yanığı yaz yerine kışın da görülebilir. Özellikle açık tenli kişilerde güneş yanığı sonrası daha fazla ağrı hissedilebilir. Güneş yanığı önlenmezse cilt kanserine dönüşebilir. Güneş ışığı cildimize ve sağlığımıza zararlı olabileceği gibi faydalı da olabilir. Bu nedenle her yaşta ve her mevsim korunmalıdır. Düzenli güneş koruyucu kullanımı zararlı güneş ışığının zararlı etkilerini azaltabilir ve cilt problemlerini önleyebilir.
 • Yüz bölgesinde oluşan kırışıklıkları azaltabilirsiniz
  Yüz bölgesinde sıklıkla kırışıklık sorunu ile karşılaşılır. Bunun nedeni ise; elastikiyet ve kollajen kaybıdır. Kollajen doku küçülüp hasar gördüğü için ciltte kırışıklıklar oluşabilir ve zamanla derinleşebilir.

Kırışıklık sorunu için yapılabilen işlemler nelerdir?

Dolgu

Dolgu yöntemi yüz bölgesindeki sarkmalar ve çökmelere karşı destek amacıyla uygulanır. Yaşla birlikte hacim kaybeden şakak bölgesine de dolgu yapılabilir. Dolgu uygulamalarında ilk adım uygulanacak alanın belirlenmesidir. Ardından lokal anestezi altında operasyona başlanır. İğneler yardımıyla belirli bölgelere enjeksiyon gerçekleştirilir.

Somon DNA

Kullanım sonrası cildin yeniden yapılanmasına yardımcı olur. Cildin nem dengesini sağlar ve parlak görünümünü destekler. Tüm yüz bölgesine uygulanabilen bir yöntemdir. Tedavi edilecek bölge belirlendikten sonra ince uçlu bir iğne ile enjeksiyon yapılır.

Yüz mezoterapisi

Özellikle yüz ve boyun çevresindeki ince çizgileri gidermeyi hedefler. Bu prosedürün uygulanması yaklaşık 30 dakika sürer. Tedavi edilecek bölgeyi temizledikten sonra mezoterapi enjekte edilerek işlem tamamlanır.

Fraksiyonel radyofrekans

Radyo frekans yöntemi sayesinde cildin alt tabakasına ulaşılabilmektedir. Bu sayede derin kırışıklıklar tedavi edilerek kişilerin daha genç görünmesi hedeflenir. Kişinin ihtiyacına göre 3-8 kür tedavi uygulanabilir. 20-30 dakika süren işlemde lazer ekipmanı yardımı ile yüz bölgesine uygulanacaktır. Ameliyattan sonra yüzde gün içinde kendi kendine geçecek hafif kızarıklık ve şişlik olabilir.