Sex taklitlerinden sakının!

Her şeyin taklidi kötü. Özellikle de orgazmın! Bu durum, cinsel hayatınız için bir tehlike olabilir. Siz iyisi mi, orgazm olmanın yollarını keşfedin!

Sex taklitlerinden sakının!

Fazla taklit, ilişkiyi bozar!
Mutlu bir birliktelik için önemli unsurlardan biri her iki tarafı da mutlu kılan ve her yönden tatmin eden bir cinsel ilişki. Net! Mutluluk veren bir cinsellik eşleri daha huzurlu, daha mutlu ve çevrelerine karşı daha sevecen yapıyor, birbirlerine daha çok bağlıyor, yakınlaştırıyor ve bütünleştiriyor. Aynı zamanda cinsel ilişki ve orgazm sırasında salgılanan endorfin, serotonin ve dopamin hormonları stres ve gerginliği gidererek rahatlamayı sağlıyor, ayrıca bağışıklığı güçlendiriyor, yaşlanma belirtilerini geciktiriyor, adet öncesi sendromunu hafifletiyor, adet döngüsünü düzenliyor. Ancak cinsellikte kadının orgazm olmaması ve orgazm taklidi yapmasının süreklilik göstermesi, hem kendisi hem partneri hem de ilişki açısından sorunlar doğuruyor. Çünkü bir yerden sonra insan kendini cinsel açıdan yetersiz hissetmeye, cinsel özgüvenini kaybetmeye başlıyor ve zamanla cinsel soğukluk, depresyon, öfke, hırçınlık, mutsuzluk gibi psikolojik sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bir sorun da karşı tarafın durumu fark etmesi oluyor! Sevgilisinin orgazm taklidi yaptığını fark eden erkek, artık her defasında orgazm taklidi yapıp yapmadığını düşünmeye başlıyor. Bu durum da erkeklerde başaramama korkusu adı verilen performans anksiyetesine neden olabiliyor. Sonuç elbette hüsran! Cinsellikte yaşanan sorunlar, ilişkinin duygusal boyutunu olumsuz etkileyerek mutsuzluğa neden oluyor.

Farklıyız!
Erkekle kadın arasındaki farklılıklar, orgazm sonrasında da kendini gösteriyor. Orgazm olduktan sonra genelde kadınlar, konuşmak, sohbet etmek, erkeğin kendisine sarılması gibi beklentiler içine girerken, erkeklerin çoğu oralı olmuyor ve uyumayı, konuşmaya veya sarılmaya tercih ediyor. Kadın bunu kendisine yapılmış saygısızlık olarak algılasa da bu durum erkekte orgazma ulaşma anından itibaren duyarlılığının artık son bulmasından kaynaklanıyor. Kadınlardaysa, orgazma ulaştıktan sonra bir süre daha cinsel duyarlılık devam edebiliyor ve sarılmaktan, okşanmaktan veya öpülmekten hoşlanabiliyorlar. İki taraftan birinin bu konuyu bilmesi, birliktelik sonrası herhangi bir kızgınlığa sebebiyet vermiyor.

Önce kadınlar!
60’lı yıllarda cinsel devrimle birlikte gelen hippilik felsefesi, kadınla erkeğin aynı anda orgazma ulaşmalarının en uygun durum olduğunu söylüyordu. Şimdilerdeyse cinsel terapistler, orgazmın kadın ve erkekte aynı anda olmasının gerekmediğine dikkat çekiyor. Uzm. Dr. Cem Keçe ise durumu şöyle açıklıyor: “Orgazmın partnerler arasındaki senkronizasyonu konusunda bir standart ya da gereklilikten söz edemeyiz. Orgazm partnerlerde aynı anda olabileceği gibi farklı zamanlarda da olabilir. Aynı anda orgazma ulaşmak çok keyifli ama bir o kadar da zor. Bir partnerin daha önce orgazm olması, diğerinin orgazma ulaşmasını engellemez. Bu nedenle ‘ladies first’, yani önce kadınlar diyoruz...”

Peki neden orgazm olamıyoruz?
Orgazm olamamanın pek çok nedeni olabilir. Bu nedenlerden en sık görülenleri ise şunlar:
• Ön hazırlık ve uyarılma olmadan doğrudan cinsel birleşme
• Partnerin erken boşalma ya da sertleşme sorunu
• Erkeği mutlu etme çabası içinde kendi hazzına odaklanamamak
• Cinselliğin görev olarak görülmesi nedeniyle zevk alamamak
• Zevk alınamayan bir cinsel ilişkiyi bir an önce bitirmek isteği
• Cinsel ilişkinin yaşandığı ortamın rahat ve güvenli olmaması
• Daha önce problemli ya da travmatik cinsel deneyim yaşamış olmak
• Cinsel kimlik çatışmaları, sosyokültürel yasaklamalar ve dinsel inançlar
• Hamile kalma endişesi
• Partneri tarafından aldatılmış olmak
• Vajinanın geniş olması, vajinal akıntılar, menopozda östrojen azlığı
• Alkolizm, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar, nörolojik bozukluklar ve bununla ilgili ilaç kullanımıKadınların yüzde 80’inin orgazm olmayacağını bilmesine rağmen seks sırasında inleme gibi sesler çıkardığını biliyor muydunuz?
Belki de biliyorsunuz, çünkü siz de o çoğunluktan birisiniz... Türkiye’de bu konuda yapılmış kesin bir araştırma olmamakla birlikte anketlere göre, toplumumuzda da kadınların yaklaşık yüzde 40’ı orgazm taklidi yapıyormuş. Ne büyük bir oran değil mi? Yani filmlerde gördüğümüz o bol ‘ses’li ve sonu zirvede seksler, kadınlar için öyle kolay gerçekleşmiyor. Orgazm olmak kadınlar için en önemli sorunlardan biri olunca, orgazm taklidi yapmak da kaçınılmaz oluyor. Peki kadınlar neden orgazm taklidi yapma ihtiyacı duyuyor? Çok basit, çünkü orgazm olamıyor! Olamayınca da taklidini yapma ihtiyacı duyuyor. Bu durumda galiba ilk olarak orgazmın ne demek olduğunu öğrenmemiz gerekiyor.

Nedir bu orgazm?
Evet ne yazık ki orgazm olamama, kadınların en sık yaşadığı sorunlardan biri oldu yüzyıllardır. Galiba sorunun temeli, ‘orgazm’ın ne olduğunu keşfedememekte gizli. CİSED başkanı Uzm. Dr. Cem Keçe orgazmı şöyle açıklıyor: “Orgazm olmak genellikle boşalmak olarak algılanır ama ikisi aynı şey değil. Orgazm, çeşitli fiziksel ve psikolojik cinsel uyaranlar sonucu beynin harekete geçmesi ve bazı hormon mekanizmalarının etkisiyle, hem bedensel hem de ruhsal olarak algılanan, ‘geçici şuur bulanıklığı’, ‘kontrol kaybı duygusu’ ve istem dışı ritmik vajinal kasılmaların yanında tüm bedende güçlü kasılmaların yaşandığı ‘yoğun bir boşalma’ olarak tanımlanabilir. Boşalma ise cinsel ilişkilerin sonlarına doğru yaşanan kasılmalarla kendini gösteren fiziksel ve bedensel rahatlama olarak tarif edilebilir. Yaklaşık olarak, boşalma 5-10 saniye, orgazm ise 10-15 saniye arası sürer.”

Kadınlar neden orgazm taklidi yapar?
Çünkü kadınlar genellikle süreci hızlandırmak istiyor. Orgazm olamayacağını ve rahat olamadığını fark eden kadın, olayı kısa sürede taklit yaparak sonlandırma ihtiyacı duyuyor. Siz de taklit yapan kadınlar kulübüne dahilseniz, merak etmeyin, çoğu kadının başına aynı şey geliyor. Fakat bu demek değil ki, yaptığınız doğru bir şey. Doğru olan gerçekten orgazm olabilmenin sırrını keşfetmek! Orgazm olamamanın temelinde ise pek çok şey yatıyor. Uzm. Dr. Cem Keçe, “Bazı kadınlar, orgazm veya boşalma için geçen süre uzadıkça kendine olan güvenlerini kaybediyor. Dahası, filmlerde gördükleri seks sahnelerini olması gereken bir standart olarak değerlendiriyor. Bu nedenle kadınlar genellikle cinsel ilişkide mutlaka orgazm olmak gerektiği ve yatakta çıkarttığı seslerin erkeğin yaşadığı fiziksel deneyimin yoğunluğunu arttırdığına dair inancıyla taklit yapıyorlar” diyor ve diğer nedenleri şu şekilde sıralıyor: “Stres, anksiyete, depresyon, kendi vücudunu beğenmeme, başaramama kaygısı, olumsuz bir sonuçla karşılaşmaktan 
duyulan endişe, partnerine karşı savunmasız görünmek istememe, cinsel ilişkinin sonunda partner üzerinde pozitif bir izlenim bırakma isteği, yataktaki beceriler konusunda özgüven eksikliği yaşanması, kendini tahrik edip havaya sokma isteği, uyku bozukluğu, erkeğin erken boşalması, orgazmın gerçekleşmemesi ya da orgazma ulaşma süresinin çok uzun olması, cinsel ilişkinin bir an önce sona ermesi isteği gibi nedenlerle kadınlar orgazm taklidi yapabiliyor.”

Kaybetme korkusu
Orgazm taklidi yapmanın temelinde aslında erkeğin egosunu tatmin etme arzusu, sorun çıkarmama kararı ve terk edilme kaygısı yatıyor. Ayrıca çeşitli nedenlerle orgazm olamayan kadınlar, partnerini memnun etmek için orgazm taklidi yapmak zorunda da hissedebiliyor. Çünkü cinselliği bir iktidar meselesi olarak abartan ama cinsellik hakkında konuşmayan, daha gelenekçi, katı, tutucu, cinsel tabuları olan erkekleri tatmin etmek zordur ve ‘orgazm olamıyorum’ demek çoğu zaman kaybetme korkusuna davetiye çıkartmak anlamına gelir.

Orgazm olmanın sırrı
Orgazm olabilmenin ilk adımı ‘ben’ diyebilmek. Uzm. Dr. Cem Keçe orgazm olmayı kolaylaştıracak bazı sırlar veriyor: “Orgazm olabilmek için kadınlar öncelikle cinsellikten zevk almayı istemeli, buna kendilerini layık bulmalı ve zevk almaya odaklanmalı. Cinselliği bir tabu olarak görmeden her yönüyle öğrenmeli. Cinsellik öğrenilebilen bir davranış. Cinsellikten zevk alabilmek için önce kendi bedenlerini tanımalı, nelerden zevk aldıklarını keşfetmeliler. Bunun için en iyi yol mastürbasyon. Cinselliklerini keşfettikten sonra da, cinsel ilişkide kendi istekleri ve zevkleri doğrultusunda partnerlerine yol göstermeliler. Ayrıca cinsel fanteziler kurabilir veya yardımcı erotik materyaller kullanabilirler. Ancak tüm bunlara rağmen orgazm sorunları yaşamaları durumunda bir cinsel terapiste başvurmaktan çekinmemek gerekiyor.”