İlk cinsel ilişki, ilk gece nasıl olmalı? 10 önemli öneri

İlk cinsel ilişki, ilk gece nasıl olmalı? İlk cinsel ilişki hakkında kulaktan dolma bilgilerin endişe ve gerginliğe yol açtığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer, ilk cinsel ilişkinin nasıl olabileceğini anlattı.

İlk cinsel ilişki, ilk gece nasıl olmalı? 10 önemli öneri

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer, ilk cinsel ilişki için kulaktan dolma bilgilerin yol açabileceği endişelere karşı uyarıyor... Peki, ilk cinsel ilişki, ilk gece nasıl olmalı? Sönmezer'in önerileri ve verdiği bilgilere yakından bakalım:

Dr. Meral Sönmezer, "Konuşmaktan çekinilen, hatta tabu gibi görülen cinsellikle ilgili hurafeler birçok kişinin cinsel hayatını olumsuz etkiler. Kulaktan dolma bilgiler, endişe ve gerginliğe yol açarak ilk cinsel ilişkiyi kötü bir deneyime dönüştürebilir ve sonraki cinsel yaşam üzerinde olumsuz etki yaratabilir" diyor.

İLK CİNSEL İLİŞKİ İÇİN 10 ÖNERİ

Sönmezler, ilk cinsel ilişki için şu bilgi ve önerileri paylaşıyor: İşte ilk cinsel ilişki ile ilgili 10 bilgi ve öneri

Unutulmamalıdır ki cinsellik herkes için öznel bir deneyimdir ve mükemmel bir tekniğe sahip olmaktan veya belirli bir performans göstermekten çok, rahat hissetmek, güven duymak ve iletişim kurabilmekle ilgilidir. Cinsel davranış, insanın arzularını, değerlerini, önceliklerini içeren bir kendini ifade etme biçimidir. Kadınlar ile erkekler fizyolojik ve psikolojik olarak birbirlerinden farklı olmaları nedeniyle cinselliği de farklı şekillerde deneyimlerler.

 • Kızlık zarıyla ilgili pek çok efsane yüzünden ilk cinsel ilişkinin acılı ve kanamalı olacağı düşünülür. Normalde acı duyulmaz ve kanama hafif bir lekelenme şeklindedir.
 • Kızlık zarı farklı türlerde olduğundan bazılarında hiç kanama olmayabilir.
 • İlk cinsel deneyimle ilgili olumsuz duygu ve düşünceler nedeniyle kadınların vajinal kaslarını sıkarak penisin girmesini zorlaştırması ağrı ve kanamaya yol açabilir.
 • Erkekler cinsel yaşamlarına genellikle ergenlik çağında mastürbasyon ile başlarlar. Cinsel mitlerin büyük bir çoğunluğuna konu olan mastürbasyonu da utanıp sıkılarak bir an önce boşalmak için yaptıklarından erken boşalmaya kendilerini alıştırmış olurlar. Bu nedenle ilk cinsel ilişkide de erken boşalma ile karşılaşabilirler. Ayrıca aşırı heyecan ya da performans kaygısı nedeniyle sertleşme sorunu yaşayabilirler.

  CİNSEL İLİŞKİ ÖN SEVİŞME İLE BAŞLAR

 • Cinsel ilişki sadece penis vajina birleşmesinden oluşan fiziksel bir etkinlik değil, duyguların da önemli olduğu psikolojik bir deneyimdir. Bu nedenle cinsel birleşmeden önce ön sevişme ile hem duygusal hem de fiziksel olarak cinsel ilişkiye hazırlanmak önemlidir.
 • Ön sevişme cinsel uyarılmayı arttırarak cinsel ilişkiyi hem rahat hem çok daha zevkli hale getirir. Ayrıca çiftin birbirlerine nasıl hissettiklerini ve hoşlandıkları şeyleri söyleyerek iletişim kurmaları sayesinde kadınlar için kasılma ve ağrının, erkekler için ise erken boşalma ya da sertleşme sorununun da önlenmesi mümkün olur.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve gebelik riski açısından prezervatif kullanılmasının sağlıklı bir cinsel yaşam için gerekli olduğu unutulmamalıdır.
 • Çift ilk cinsel ilişki deneyimlerinin hayal ettikleri ya da porno filmlerde izledikleri gibi olmadığını görerek hayal kırıklığı yaşayabilir. Ancak her şey gibi seks de tecrübe kazandıkça daha iyi hale gelir.
 • Bu yüzden ilk cinsel ilişkide çiftin kendilerini rahat bırakmaları, hiçbir şey düşünmeden bedenlerinin sesine kulak vererek ve partnerlerini hissederek birbirlerinin vücutlarını keşfetmeleri ve yaşadıkları andaki deneyimlerine odaklanmaları mutlu bir cinsel yaşamın ilk adımı olacaktır.