Dalak Büyümesi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Son yıllarda gittikçe artan sağlık problemleri arasına giren dalak büyümesi, kimi zaman belirti vermeden seyrediyor. Semptom gösterdiği durumda hastalarda yorgunluk, kansızlık, şişkinlik ve ağrı yaşanabiliyor. Nedenleri arasında sıtma, frengi, viral enfeksiyonlar, siroz gibi karaciğer hastalıkları, anemi, lösemi tipleri, Gaucher veya Niemann-Pick hastalığı yer alıyor.


Son zamanlarda gittikçe artan sağlık problemleri arasına giren dalak büyümesi, kimi zaman belirti vermeden seyrediyor. Bu nedenle çok dikkat edilmesi gereken hastalıklardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Vücutta nerede bulunur, belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır? Merak edilenleri cevapladık…

Dalak Büyümesi Belirtileri

Öncelikle dalak nerede sorusuyla başlamakta fayda var. Çünkü dalakla ilgili en çok bu soru soruluyor. Dalak, karnın sol tarafında bulunan midenin yanında, göğüs kafesinin hemen altında yer alıyor. Hasarlı kan hücrelerini filtreler, beyaz kan hücreleri üretir, trombosit depolar ve enfeksiyonları önler. Dalak büyümesi, tüm bu hayati işlevleri olumsuz etkileyen ciddi bir hastalıktır. Kan dolaşımındaki sağlıklı hücreleri azalır. Kan akışının yetersiz kalmasına sebep olarak dalağa hasar verebilir. Semptom gösterdiği durumda aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir;

  • Karnın solundan omza doğru yayılan ağrı,
  • Kolay görülen kanamalar,
  • Sık sık ortaya çıkan enfeksiyonlar,
  • Yorgunluk,
  • Kansızlık,
  • Mideye baskı yapan dalak nedeniyle sürekli şişkinlik hissetmek. 


Dalak Büyümesi Nedenleri Nelerdir?

Enfeksiyon ve geçirilen belli başlı hastalıklar dalak büyümesi ile sonuçlanabilir. Nedenleri arasında sıtma, frengi, viral enfeksiyonlar, siroz gibi karaciğer hastalıkları, anemi, lösemi tipleri, Gaucher veya Niemann-Pick hastalığı yer alıyor. 7’den 70’e herkes dalak büyümesi sorunuyla karşılaşabilir. Çok sık enfeksiyonlar ya da dalak yırtılması gibi komplikasyonları da beraberinde getirme riski vardır. Uzman bir doktor ve düzenli kontrollerle, gerektiği durumlarda ise ameliyat yardımıyla tedavi edilmesi gerekiyor. Eğer başka bir yol kalmadıysa dalak çıkarma ameliyatı tavsiye ediliyor. Ancak bu ameliyattan sonra çok sağlıklı ve titiz bir hayat sürmek, doktorların tüm tavsiyelerine uymak oldukça önemli. Aksi halde çok ciddi sonuçları olan enfeksiyonlara yakalanma riski vardır.


Dalak ameliyatının ardından çok dikkatli olmak, temizliğe önem vermek gerekiyor. 

Dalağa İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

Dalak büyümesi gibi dalakla ilgili sorunlarla karşılaşmamak için belli başlı gıdaları diyetinizden eksik etmemelisiniz. Ancak tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi aktif ve hareketli bir hayat sürmeniz, egzersiz yapmanız sizin yararınıza olacaktır. 

Su: Tüm organlar gibi dalağın da işlevini yerine getirebilmesi için gün içinde bol su içmelisiniz.

Zencefil: İltihapları engelleyen ve bağışıklık sistemini güçlendiren zencefil dalak dostu bir gıdadır.

Balık: Balıkta bulunan Omega-3 yağ asitleri dalağın daha iyi çalışmasına ve vücudu toksinlerden arındırmaya yardım ediyor. 

Semiz Otu: Vitamin ve mineral açısından çok güçlü bir kaynak olan semiz otu, dalağın fonksiyonlarını da iyileştiriyor.

Lahana ve Kuşkonmaz: Dalakla ilgili hastalıklar için uzmanlar tarafından öneriliyor. Lahana suyu özellikle dalak büyümesi için tam bir şifa kaynağı. 

Diğer gıdalar: Bal, kekik, kuru gül suyu, karabaş otu, salep, karanfil, kekik, kişniş, menekşe…