Koronavirüs salgını için tavsiye edilen 20-20-20 kuralı nedir?

Koronavirüs döneminde insanların ekran karşısında geçirdiği süre dünya genelinde artmış görünüyor. Bu yüzden Fight of Sight adlı yardım kuruluşu, insanların 20-20-20 kuralına uymasını tavsiye ediyor. Peki, 20-20-20 kuralı ne? Gelin detaylarına birlikte göz atalım...

Koronavirüs salgını için tavsiye edilen 20-20-20 kuralı nedir?

Koronavirüs döneminde insanların ekran karşısında geçirdiği süre dünya genelinde artmış görünüyor. BBC'nin haberine göre İngiltere'de görme bozuklukları araştırmalarına maddi kaynak sağlayan Fight of Sight adlı yardım kuruluşunun bu nedenle bir tavsiyesi var. Kuruluş, insanların 20-20-20 kuralına uymasını tavsiye ediyor. Peki, 20-20-20 kuralı ne?

KORONAVİRÜS SALGINI İÇİN 20-20-20 KURALI NEDİR?

Kuruluş, sürekli ekran karşısında olanların her 20 dakikada bir 20 saniye süreyle ekrandan 20 feet (yaklaşık 6 metre) uzağa bakmalarını öneriyor.

EKRAN BAŞINDA GEÇİRİLEN SÜRE ARTTI

İngiltere'de 2 bin kişinin katıldığı bir araştırmada katılımcıların yarısı salgın sonrası ekran başında geçirdiği sürenin arttığını söylüyor. Araştırma katılımcılarının yüzde 38'i bu nedenle gözlerinin kötüleştiğini belirtmiş.

 koronavirüs 20-20-20 kuralı

Kuruluşun Başkanı Sherine Krause, "Görme kayıplarının yarısından fazlası erken teşhisle önlenebilir. Düzenli göz kontrolleriyle semptom görülmese bile görme kabiliyetini tehdit eden sorunlar tespit edilebilir. Ama ekrandan belli aralıklarla uzak kalmak gözler üzerindeki baskıyı hafifletebilir" diyor.

Etiketler: #Koronavirüs