Sevgilim narsist olabilir mi? İşte narsist kişilik özellikleri

Sevgilim narsist olabilir mi? Eğer bu soruya yanıt arıyorsanız okumaya devam edin. Narsist kişilik bozukluğu nedir? Bir narsisti nasıl tanırsınız? Narsist kişilik özellikleri nelerdir? Siz veya sevgiliniz narsist mi? Tüm bu soruların yanıtlarını Psikiyatri Uzmanı Dr. Emel Kurt yazdı.

Sevgilim narsist olabilir mi? İşte narsist kişilik özellikleri

Çevrenizde kendisini sürekli öven, başkalarını sürekli küçülten, her tartışmada sizi haksız çıkartan kişiler mi var? Peki narsist olabilir mi? Bu makalede narsist kişilik bozukluğu konusuna odaklanıyoruz. Narsist kişilik bozukluğu nedir? Narsist insan özellikleri nelerdir? Sevgilim narsist olabilir mi? İnternette de yanıtı çok aranan bu soruları bir uzmana sorduk. Psikiyatri Uzmanı Dr. Emel Kurt narsist kişilik bozukluğu ve ilişkilerde narsist tarafın bulunması konusu hakkında merak edilenleri anlattı. 

NARSİST KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR?

Öncelikle Narsist kişilik bozukluğu nedir? Dr. Kurt bu soruyu şöyle yanıtlıyor: "Her insanda sağlıklı düzeyde narsizm gelişmektedir. Ancak gelişimsel açıdan birtakım problemlerle karşılaşıldığında kişide sağlıklı olmayan narsistik özellikler gelişmektedir. Yaşam boyu tüm ilişkilerinde narsistik sorunlar yaşayan kişilere narsistik kişilik bozukluğu denmektedir"

NARSİST KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Peki, narsist bir kişiyle karşı karşıya olup olmadığımızı nasıl anlayabiliriz? Dr. Emel Kurt narsist kişilik bozukluğuna sahip kişileri ve narsist kişilik özelliklerini şöyle tarif ediyor:

 • Dışarıdan bakıldığında büyüklenen,
 • Kendini öven ve yücelten,
 • Çoğunlukla başkalarını yeren, değersizleştiren ve küçültücü tutumlar içinde bulunan,
 • Eleştirilmeye aşırı hassas,
 • İnsanlarla yakın sempatik ilişkiler kuramayan,
 • Dışarıdan nasıl göründüğünü veya nasıl değerlendirildiğini aşırı önemseyen ve buna göre genel görünümünü ve davranışlarını yönlendiren  kişilerdir.
 • İlgi çekici, dikkat çekici, saygıdeğer görünümde olmalarına rağmen temelde kendi öz değerleri düşük, yetersizlik hisleri yüksek kişilerdir.
 • Çoğunlukla iyi giyimli, daha çok iyi markalardan giyinmeyi tercih eden, hemen her zaman bakıma ve görünüme fazla özen gösteren, saygıdeğer olmak ve övgü almak için yoğun çaba gösteren, bulundukları konum ve mevkiye fazla önem gösteren kişilerdir.
 • Eleştiriye karşı aşırı hassas ve kimi zaman fazlasıyla karşı çıkan, daha çok karşıdaki kişiyi suçlayan ve yeren kişilerdir.

SEVGİLİM NARSİST Mİ?

Dr. Emel Kurt 'sevgilim narsist mi' sorusuna karşılık ise romantik ve duygusal ilişkiler sırasında narsistik bireylerin bazı ön plana çıkan özellikleri sayesinde kolayca anlaşılabileceği görüşünde. Sözleri şöyle:

 • Narsistik sevgililer, ilişkilerinin başlangıcında sevgililerini fazla yüceltirler, onlara çok sayıda sürpriz yapar, hediyeler alırlar, onları şaşırtacak düzeyde çok ilgi gösterirler.
 • Çünkü bir narsist çoğunlukla temel inanış olarak "Ben öyle biriyim ki, işte hayatıma giren kişiyi de böyle mutlu ederim"  gibi bir inanışı beslemeye ihtiyaç hisseder. Bu tutumun içeriğinde çoğunlukla esas olarak karşı tarafa yeterince değer verme hali yoktur.
 • Karşı taraf ile yeterince sağlıklı derecede bir yakınlık kuramaz, yüzeysel bir ilişki kurmuştur, çoğunlukla karşı tarafın sıkıntılarıyla hayalleriyle ilgilenmez, ilgilenir gibi görünse de yüzeysel ve geçici bir ilgidir ve yeterli düzeyde empati kuramaz.
 • Narsist sevgililer, çoğunlukla kendilerine hayran olan kişileri bulurlar, partnerleri genelde onları çok yücelten, bağımlı özellikteki kişiler olurlar.
 • Narsist kişiler ilişkilerinde zamanla karşı taraftan uzaklaşır ve ilgisini azaltır. Partnerler ise bu değişikliklerden etkilenir ve ilişkide paylaşım sorunları çıkar.
 • Narsist bireyler tartışmalar sırasında çoğunlukla iyi manipülasyon yaparak, karşı tarafı suçlu hissettirirler.
 • Bir süre sonra adeta partner "Haklısın ben hatalıyım, böyle yapmamalıydım" gibi bir ruh haline bürünür.

 

 

NARSİST KİŞELERE NASIL YAKLAŞILMALI?

Peki, hayatınızda narsist bir kişi var. Nasıl davranılmalı? Psikiyatri Uzmanı Dr. Emel Kurt'un önerileri şöyle:

 • Her türlü kişilik bozukluğunda olduğu gibi doğru sınır koyabilmek, narsistik kişilerle kurulan ilişkiler için de çok önemlidir.
 • Doğru sınır koyabilmenin yolu kişinin öncelikle kendini tanıması, kendi ihtiyaçlarını fark edebilen, bireysel alanı olan, ilişkinin dışında da özerk bir yaşam alanı olan, kendi kararları doğrultusunda hareket edebilen bir birey olması ve bununla ilgili karşı tarafla iletişim sırasında bunu yansıtabilmesidir.
 • Narsistik bireylerin manipülatif tavırlarını bilmek bu ilişkileri yönetmek için gereklidir.
 • Narsistik bireyin ne aşırı yücelten ne de aşağılayan tutumlarına kapılmamak altın anahtardır.


NARSİST BİR KİŞİYLE İLİŞKİ DEVAM EDER Mİ?

Narsist bir kişiyle ilişki sürdürmek pek mümkün değildir ancak bazen sağlıklı ilişkiler insanlar üzerinde iyileştirici etkiler oluşturabilir. Bu açıdan bakarsak, birbirini belli bir oranda idealize edebilen ama hatalarını da görebilen, aynı zamanda birbirine şefkat duyabilen, cinsel partnerlikten karşılıklı memnun olabilen çiftler sağlıklı ilişkiler yaşamaktadır diyebiliriz. Bu açıdan bakıldığında bir ilişkide bu alanları oluşturmaya çalışmak, fark etmek ve beraberinde mutlaka ilişkilere özerk, kendi saygınlık ve başarı alanlarının da olması açısından bir denge oluşturmak şarttır.

Narsistik bireyler çoğunlukla bağımlı kişilik özellikleri olan bireylerle birlikte olurlar. Bağımlı bireylerin ise ayrılması çok zordur. Bu açıdan narsistik kişilerle ilişki içinde olan bireyin kendisinde bu bağımlı kişilik özellikleri var mı diye araması, kendisini bu yolla tanıması, var ise gerekirse uzman desteği ve kişisel çaba ile bireyselliğine yönelebilmesi ilişkiye belli bir denge unsuru katmak açısından gerekli olacaktır.