Kefirin faydaları ve zararları nelerdir? Kefir neye iyi gelir?

Bu makalede konumuz kefir... Pandemi sürecinde daha fazla tüketilen kefirle ilgili en çok merak edilen soruların yanıtalıran bakıyoruz: Kefirin faydaları ve zararları nelerdir? Kefir neye iyi gelir?...

Kefirin faydaları ve zararları nelerdir? Kefir neye iyi gelir?

Bugün dünyanın pek çok ülkesinde tüketilen kefiri kısaca fermente süt olarak tanımlamak mümkün. Kefir inek, koyun ve keçi sütünden hazırlanabiliyor. Fermantasyon sürecinden geçtiği için tadının hafif ekşi ve ayrana benzediğini söylemek mümkün. Sütten farkı ise ‘iyi’ olarak tabir edilen ve sindirime yardımcı olan bakterilerden süte oranla daha çok içermesi ve kısa sürede bağırsak hareketi sağlaması. Aynı zamanda, genel sağlığa katkıda bulunduğu bilinen pek çok vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir içecek. Bu makalede kefir konusunu masaya yatırıyoruz. Kefir nedir, kefirin faydaları ve zararları nelerdir? Kefir neye iyi gelir? Uzman Diyetisyen Zülal Yalçın kefirle ilgili merak edilen soruları yanıtladı. (Bu makalenin ardından kefir nasıl yapılır başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz)

KEFİR NEDİR?

Öncelikle kefir nedir? Diyetisyen Yalçın bu soruyu şöyle yanıtlıyor:  Kefir, sütten yapılan fermente bir içecektir. Kefir taneleri ayrıca soya sütü, pirinç sütü, fındık sütü ve hindistancevizi sütü gibi çeşitli süt alternatiflerinden de yapılabilir.

KEFİRİN YOĞURTTAN FARKI NEDİR?

Kefirin yoğurttan farkı içinse Diyetisyen Zülal Yalçın şu bilgileri veriyor: Bakteriler sütü fermente eder ve vitaminler, asetat ve laktat gibi bir dizi farklı madde oluşturur. Görünüm olarak ayrana benzer fakat içerdiği probiyotikler yoğurttan farklıdır. Peki nedir bu probiyotikler? Probiyotikler, bağırsaklarda mikrobik dengeyi sağlayan canlı mikroorganizmalardır. Kefirde bulunan faydalı probiyotik bakteri türleri şunlardır:

 • Lactobacillus acidophilus,
 • Bifidobacterium bifidum,
 • Streptococcus thermophilus,
 • Lactobacillus delbrueckii subsp.
 • Bulgaricus,
 • Lactobacillus helveticus,
 • Lactobacillus kefiranofaciens,
 • Lactococcus lactis ve
 • Leuconostoc türleri.


KEFİRİN FAYDALARI NELERDİR?

Peki kefirin faydaları nelerdir?  Yalçın, "Kefirin içerisinde bolca bulunan zararlı bakterilerin düşmanı bu probiyotikler vücudumuza faydalar sağlar" diyor.. İşte kefirin faydaları:

 1.  Besinlerle alınan veya vücutta sindirim problemleri sonucu oluşan toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlarlar.
 2. Kabızlık sorununun ve ağız kokusu giderilmesine yardımcı olurlar.
 3. Bağırsaklardaki zararlı bakterileri kontrol altına alıp, bağışıklık sistemini güçlendirirler.
 4. Antibiyotik kullanımı nedeniyle doğal florası bozulan bağırsakları yeniden düzenlerler.
 5. B grubu ve K vitamini üretimi ve emiliminde görevlidirler.
 6. Kalsiyumun bağırsaklardan emilimini arttırırlar.
 7. Zararlı bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları önlerler ,
 8. Vajinal florayı dengede tutarak, vajinal enfeksiyonlara sebep olan patojen mikroorganizmaların (Candida) gelişimini engellerler.
 9.  İdrar yolu enfeksiyonlarına ve seyahatlerde ishale sebep olan E.coli bakterisinin gelişimini önlerler.
 10. Alerji belirtilerini azaltırlar
 11.  Cildin görünümünün iyileştirirler.
 12. Sindirim kanalında bazı gerekli enzimleri üreterek sindirime katkıda bulunurlar.
 13. Laktoz ve protein sindirimini kolaylaştırmada etkilidir. Bu faydaların dışında kefir düşük laktoz içeriğine sahiptir. Fermantasyon sonucunda sütün içindeki laktozun çoğu laktik aside dönüştüğü için laktoz intoleransı olanlar da rahatlıkla kefiri tüketebilirler.


Kefirin faydaları ve zararları nelerdir? Kefir neye iyi gelir? - Resim : 1

KEFİRDE LAKTOZ VAR MI? KİMLER TÜKETMEMELİ?

Kefir düşük laktoz içeriğine sahiptir. Fermantasyon sonucunda sütün içindeki laktozun çoğu laktik aside dönüştüğü için laktoz intoleransı olanlar tüketebilirler. Kefir içerinde maya ve bakteriler bulundurur. Bu sebeple kefir bağışıklık sisteminden kaynaklanan hastalıkların tedavi sürecinde çeşitli enfeksiyonlara neden olabilir. Bu tür hastalıklara sahipseniz kefiri hayatınızdan çıkarmalısınız.

KEFİRİN ZARARLARI VAR MI?

Kefirin bilinen bir zararı yoktur. Sağlıklıysanız ve diyetisyenininiz kefiri yasaklamadıysa miktarına dikkat ederek gün içerisinde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

KEFİR ZAYIFLATIR MI?

 Kefir sindirim sistemini ve metabolizmayı düzene sokmada büyük fayda sağlamaktadır. Bu fayda ile birlikte Hem bağışıklık sistemini güçlendirir hem de zayıflamaya ciddi oranda katkıda bulunur. Kilo verme sürecinde olanlar kefiri günlük beslenmelerinde öğünlerine ekleyebilirler.

KEFİRİ NE KADAR TÜKETEBİLİRİZ?

Kilo vermek ve sağlıklı vücuda sahip olmak isteyenler, kadın erkek fark etmeksizin kefiri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Kefir tercih ederken meyveli olanları değil sade olanı tercih etmelisiniz. Meyveli kefirlerin içerisinde ilave şeker bulunmaktadır.
Sade kefiri gün içerisinde ara öğünlerinize yanına bir porsiyon taze meyve ilave ederek rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Kefirin faydaları ve zararları nelerdir? Kefir neye iyi gelir? - Resim : 2

ELELE ARŞİVİNDEN KEFİR

KEFİRİN BESİN DEĞERİ
1 bardak kefir yaklaşık 150 kalori, 8 gram yağ, 30 gram kolesterol ve 12 gram karbonhidrat içeriyor. Protein bakımından oldukça zengin olan kefirin 1 bardağı 8-11 gram protein içeriyor. 1 bardak kefirden günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 10’ununu, kalsiyum ihtiyacının yüzde 30’unu ve C vitamini ihtiyacının yüzde 4’ünü alabilirsiniz. Aynı miktarda kefir 125 mg sodyum, 350 mg potasyum ve 4 gram şeker içeriyor.

YOĞURT İLE BENZİYOR AMA...
İkisi de mayalanmış süt ile hazırlanan kefir ve yoğurt görünüş olarak birbirine benziyor. Her iki ürün arasındaki fark ise birinin probiyotik üretimine yardımcı olması diğerinin kendisinin probiyotik olması. Yani yoğurt içerdiği bileşenler ile probiyotik üretimine katkıda bulunurken kefir direkt olarak bu mikroorganizmaları içeriyor. Bu özelliği ile sindirim sorunlarına daha hızlı bir çözüm sunuyor.

KEFİR NEYE İYİ GELİR?

Elele arşivinde (2017) kefir neye iyi gelir sorusuna şu yanıt verilmiş:

• Antibiyotik etkisiyle iltihaplı hastalıkların tedavisine yardımcı olur.
• Fazla tuzun ve ödemin atılmasına yardımcı olur.
• Bağırsakları temizler, bakteri ve mikropları öldürür.
• Sindirime iyi gelir, kabızlığı önler.
• Mide ülserinin tedavisinde kullanılır.
• Sinüzite iyi gelir. Kansere karşı olumlu etkileri bulunuyor.
• Enfeksiyonlu hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
• Kolesterolü düşürür.
• İçerdiği A vitamini ile göz sağlığına katkıda bulunur.
• Güçlü kemikler ve dişler için önerilir.
• Kalp sağlığını korur.
• Karaciğere faydalıdır.
• Harici olarak kullanıldığından egzama tedavisine yardımcıdır.
• Cilde sürüldüğünde sivilce oluşumunu önler.
• Şişkinliği önler.
• Cilt mantarı tedavisine yardımcıdır.
• Mide kramplarını hafifletir.
• Akciğer enfeksiyonlarına karşı savaşır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Etiketler: #Faydaları ne?