Murat İsminin Anlamı, Özellikleri ve Detaylı İsim Analizi

Arapça kökenli Murat ismi Türkiye'de en sık kullanılan isimler arasında. Peki, Murat isminin anlamı ne? Murat ne demek? Bu yazımızda Murat isminin anlamını, kökenini, isim analizini ve daha fazlasını detaylıca görebilirsiniz. Hazırsanız başlayalım...

Murat İsminin Anlamı, Özellikleri ve Detaylı İsim Analizi

MURAT İSMİ NE DEMEK, NE ANLAMA GELİYOR?

  • İsim: Murat
  • Cinsiyet: Erkek
  • Köken: Arapça

 
MURAT İSMİNİN ANLAMI

Arapça kökenli Murat (Murad) ismi uzun yıllardır Türkiye'de kullanılan isimler arasındadır. Osmanlı Padişaları arasında da Murad ismi kullanılmıştır. Türk Dil Kurumu'nda hem Güncel Türkçe Sözlük hem Kişi Adları Sözlüğü hem de Derleme Sözlüğü'nde anlamları yer alır. Murat isminin anlamı şöyledir:

  • İstek, dilek, arzu
  • Amaç, erek, gaye
  • Bir inat, bir murat: İnatçı kişi, her inadında istediği bir şeyi elde eder (Atasözü)
  • Dört üstü, murat üstü: Deyim işi her zaman yolunda olanlar için söylenen bir söz (Deyim)Murat almak: Dileğine kavuşmak. (Deyim)

 

MURAT İSMİNİN KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ

Murat ismi özgüven, şefkat ve güçlenmeyi çağrıştırır. Hedef odaklı, çalışkan, cesur ve özgür düşünceli olurlar. İstikrarlı, sakin, yuvasını seven, detay odaklı, mantıklı, aktif, düzenli, sorumlu ve güvenilirdir. Murat ismi genellikle inanılmaz yönetim becerileri ile donanmıştır. Dağınık olayları özetlemekte, karmaşık durumlarla başa çıkmakta ve sorunları sabırla ele almakta çok iyidir. Sahip olduğu süper akıl yürütme gücü sayesinde tartışılması zor kişiliklere sahiptir. Gururlu ama kibirli olmazlar. Sak doğası ve engin bilgisi göz önüne alındığında, hayatta büyük başarılar elde edebilir. Genel olarak şanslıdır. Her zaman tam doğru zamanda doğru yerde olurlar. Mükemmel iletişimcilerdir ve çok yaratıcıdırlar.

MURAT İSMİNE SAHİP ÜNLÜLER

Murat Boz, Murat Yıldırım, Murat Dalkılıç, Murat Ünalan, Murat Göğebakan

Murat ismine benzeyen diğer erkek isimleri:

Behzat, Cihat, Esat, Ferhat, Fırat, Fuat, Kürşat, Mert, Muhammet, Mehmet, Müjdat, Nejat, Nevzat, Nihat, Polat, Pusat, Reşat, Rıfat, Sedat, Serhat (M ile başlayan erkek bebek isimleri )

KURAN'DA MURAT İSMİ GEÇİYOR MU?

Arapça kökenli bir isim olan Murat, Kur’an-ı Kerim’de yer almamaktadır. İçerdiği anlam güzelliğiyle Müslümanlar tarafından erkek çocukları için kullanılan isimler arasında yer almaktadır.

HARF OLARAK İSİM ANALİZİ

M: Bu harfle başlayan isimler, yaşamda başarılı olmanın sırrını çok çalışmak ve sabretmek olarak tanımlarlar.

U: İsmin içinde yer alan “U” harfi, birlik bilinci ve sevgiyi ifade eder. İsminde “U” harfi olan kişiler, kendileri gibi birlik bilinci içinde olan insanlarla bir arada olmayı arzularlar.

R: İsmin içinde yer alan “R” harfi duygusallığı ifade eder. Bu harfe sahip kişiler kararlarını akıllarından ziyade duygularıyla veren, romantik, duygusal insanlardır.

A: İsmin son hecesinde yer alan “A” harfi, farklı etnik kökenlerde insanlarla kolaylıkla kaynaşabilmeyi ve arkadaşlık edebilme yeteneğini ifade eder.

T: İsmin sonunda yer alan “T” harfi kişiye asi ve inatçı bir mizaç verir. Bu harfe sahip insanlar kurallara riayet etmezler.

İSİM NUMEROLOJİSİ

Murat İsminin Numerolojisi: 1

ŞANS ORANLARI

Kader ★★★★★

Aşk ★★★★

Sağlık ★★

Para ★★★★★

Aile ★★★

Arkadaşlık ★★★

İDEAL MESLEKLERİ

Bilgisayar Programlama, Askeri hizmetler, Adli Hizmetler veya benzerleri.

İSİM NUMEROLOJİSİNE GÖRE GENEL ÖZELLİKLERİ

1 sayısının enerjisi, kişiye liderlik özelliği katar. Yaptığı her işte başarılı olmayı ve ön plana çıkmayı arzulayan 1 enerjisi, yaptığı her işi adanmış bir ruhla ve en iyi şekilde yapmak isteyen kişilerden oluşur. Aynı zamanda 1 enerjisi kişiye özgünlük katar, böylelikle bulundukları yerde parlak ve yenilikçi fikirleriyle ön plana çıkan kişileri oluştururlar. 1 sayısının enerjisi, özgüven ve kararlılık getirir. Bu enerjiye sahip isimler, öz değer duyguları yüksek kişiler olurlar.

İSİM NUMEROLOJİSİNE GÖRE AŞK HAYATLARI

Aşkta 1 sayısı, şehvetli ve çekici partnerleri beraberinde getirir. İlişkilerde ciddi ve kararlı kişiler olurlar. Aşkta 1 sayısı kendilerine bezeyen partnerler isteyen, bilgili ve olgun karakterleri bir araya getirir. 1 enerjisine sahip kişilerin partnerlerinden bekledikleri, hayatlarına denge ve huzuru getirmeleridir. Doğru kişiyi bulduklarında, hayatlarını değiştirir ve aile olmaya hazır olurlar

HARF VE NUMEROLOJİ ÖNGÖRÜLERİ

Bir ismin başlangıç harfi, numerolojiye göre, birinin yaşam deneyimleri, inişler ve çıkışlar ile nasıl başa çıktığının ana ipucu olan mihenk taşıdır. İsmi “M” ile başlayan kişiler, ayrıntılara çok önem veren, çalışkan ve disiplinli insanlardır. İsmi “T” harfi ile biten Muratlar, duygularını yoğun yaşayan bu nedenle dengesiz duygu patlamaları yaşayabilen, hissi insanlardır.

MURAT İSMİNİN SEMBOLLERİ

İsmin Rengi:

Kırmızı

Kırmızı renkle ilişkili olan Murat ismindeki insanlar, cinselliğini ve duygularını rahatça ifade eden, enerji dolu bir yapıya sahip kişiliklerdir. Kırmızı renk, unutulmuş tutkulara yön gösterir ve kişisel motivasyonu artırır.

Şanslı Numaraları:

Bu isme sahip kişiler için uğurlu sayılar 8, 10, 16, 23 ve 35'tir.

Şanslı Günü:

Pazartesi

Pazartesi günü aile ile geçirmek ve şifalanma enerjisine geçiş yapmak için çok önemli bir gündür. Şanslı günü pazartesi olanlar bugünü duygusallık ve sevgiyi alma ile geçirebilirler.

  • Şanslı Ayı:
  • Ocak
  • Ocak ayı maddenin esaretinden kurtulmayı sembolize eder. Bu ay, yeni yıl kararlarımızı hayata geçirmemiz için en ideal başlangıç zamanını içerir. Ocak ayının enerjisi, entelektüel yetenekler ve değişim enerjisini de beraberinde getirir.
Etiketler: #İsim Analizi