Uğur İsminin Anlamı, Özellikleri ve Detaylı İsim Analizi

Türkçe üniseks isimleri arasında sıkça duyduğumuz 'Uğur' ismi Türkiye'de kullanılan isimler arasında. Peki, Uğur isminin anlamı ne? Uğur ne demek? Bu yazımızda Uğur isminin anlamını, kökenini, isim analizini ve dahasını detaylıca görebilirsiniz. Hazırsanız başlayalım...

Uğur İsminin Anlamı, Özellikleri ve Detaylı İsim Analizi

UĞUR İSMİ NE DEMEK, NE ANLAMA GELİYOR?

  • İsim: Uğur
  • Cinsiyet: Üniseks
  • Köken: Türkçe

 

UĞUR İSMİNİN ANLAMI

Peki, Uğur isminin anlamı ne? Türk Dil Kurumu'nun Etimoloji Sözlüğü'ne göre Uğur Eski Türkçeden başlayarak kullanılır. Eski Türkçe kaynaklarda çokluk ‘vakit’ olarak geçer. Orta Türkçede de uğur ‘vakit’ olarak geçer. ‘Hedef, amaç, yön, yol’ kişi anlamları da vardır. Kişi Adları Sözlüğü'ne göre Uğur isminin 4 anlamı hem kız hem erkek ismi olarak şöyledir:

  • Bazı olaylarda görülen ve insana iyilik getirdiğine inanılan belirti veya bazı nesnelerde var olduğuna inanılan iyilik kaynağı.
  • Bu nitelikte olduğuna inanılan şey.
  • İyilik, şans, talih, baht.
  • Fırsat, tesadüf.


(Daha fazla isim önerisi için bebek isimleri ve erkek isimleri sözlüğüne bakabilirsiniz)

UĞUR İSMİNİN KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ

Uğur ismi doğruluğu, kararlılığı ve yaratıcılığı çağrıştırır. Sorumlu, koruyucu, besleyici, dengeli, sempatik, arkadaş canlısı, mükemmel ilişki kurucu, mükemmel ebeveyn, cömert ve samimidir. Bu isimdekiler genellikle çok duygusaldır. Sorumluluk sahibidir ve insanlara yürekten yardım etmeye inanır. Her zaman arkadaşlarının sorunlarını dinlemeye ve gerektiğinde onlara yardım etmeye isteklidir. Ailesine olan sevgisini ifade etmek için her şeyi yapabilir. Her şeyi mükemmel bir şekilde halledebilir ve çok güvenilirdir. Doğuştan liderdir, olgun ve kararlıdır. Projeleri sistematik ve düzenli bir şekilde çok rahat bir şekilde tamamlamayı sever.

 

Uğur ismine benzeyen diğer erkek isimleri:

Batur, Baydur, Cesur, Cumhur, Oğuz, Onur, Umur, (Daha fazla benzer isim için tıklayın: U harfi ile başlayan erkek bebek isimleri)

KURAN'DA UĞUR İSMİ GEÇİYOR MU?

Uğur, ismi Kuran’da geçmez. İçerdiği anlam güzelliği sayesinde Türkiye'de  hem erkek hem de kız çocukları için kullanılan isimler arasında yer almaktadır.

HARF OLARAK İSİM ANALİZİ

U: İsmin ilk harfinde yer alan “U”, kişiye nadiren bulunan bir sadakat ve çalışma azmi katar.

Ğ: İsmin ilk hecesinde yer alan “Ğ”, yaşamda başarılı olmanın sırrını çok çalışmak ve sabretmek olarak tanımlarlar.

U: İsmin ikinci hecesinde yer alan “U” harfi, kişiye duygularını yönetme zorluğu katar. Aynı zamanda “U” harfindeki kişiler, hızlı karar veren, atik ve tartışmacı kişiler olabilirler.

R: “R” harfi numerolojide 9 sayısının eşdeğeridir ve anlayışlı olmanın sembolüdür. Bütünlük bilinci içinde olan “R” harfi, romantizm ve ahenkten hoşlanır.

İSİM NUMEROLOJİSİ

Uğur İsminin Numerolojisi: 4

ŞANS ORANLARI

Kader ★★★

Aşk ★★★★★

Sağlık ★★

Para ★★★★

Aile ★★★★★

Arkadaşlık ★★★★

İDEAL MESLEKLERİ

Reklamcılık, Sosyal Medya Uzmanlığı veya İstatistik veya benzerleri.

İSİM NUMEROLOJİSİNE GÖRE GENEL ÖZELLİKLERİ

4 sayısının enerjisi vizyonu, geleceği ve mizahı sembolize eder. Bu sayıya sahip olan kişiler, ev yaşantılarında intizam ve düzen ararlar. Yaşamın her döneminde gülünecek bir an yakalamayı kolaylıkla başarırlar. İleri görüşlü ve mükemmeliyetçi yapıları, sanata, sese, müziğe düşkün olmaları sebebiyle çevreleri tarafından aranan kişi olurlar.

İSİM NUMEROLOJİSİNE GÖRE AŞK HAYATLARI

Aşkta 4 sayısı, yuvayı ve yuva sorumluluğu almayı arzulamayı temsil eder. Bu sayı enerjisi gereği, karşısındaki insandan sakin, huzurlu bir hayat sürmelerinde yardımcı olmasını bekler. Huzur ve doğa bu insanlar için vazgeçilmezdir. Disiplinli ama eğlenceli kişilikte olan partnerlerini bulduklarında hemen yuva kurmak isteyeceklerdir.

HARF ÖNGÖRÜLERİ

Bir ismin başlangıç harfi, numerolojiye göre, birinin yaşam deneyimleri, inişler ve çıkışlar ile nasıl başa çıktığının ana ipucu olan mihenk taşıdır. İsmi “U” ile başlayan kişiler, ayrıntılara çok önem veren, sorumluluk sahibi, eğlenceli kişilerdir. İsmi “R” harfi ile biten Uğur ismindeki kişiler, bir işi bitirdiklerinde övülmek, görülmek isterler. Kendi kendilerinin en büyük destekçisidirler.

UĞUR İSMİNİN SEMBOLLERİ

İsmin Rengi:

Çivit mavisi

Çivit mavisi rengi sağduyu ve adaleti sembolize eder. Bu rengin enerjisine sahip olan insanlar, aşkalarına yardım etmekten ve adaleti sağladıklarından emin olmaktan çok hoşlanırlar. Renk terapisinde çivit mavisi kişinin etrafına karşı farkındalık geliştirmesine yardımcı olmak için kullanılır.

Şanslı Numaraları:

Bu isme sahip kişiler için uğurlu sayılar 1, 3, 5, 7 ve 9'dur.

Şanslı Günü:

Pazartesi

Pazartesi günü aile ile geçirmek ve şifalanma enerjisine geçiş yapmak için çok önemli bir gündür. Şanslı günü pazartesi olanlar bugünü duygusallık ve sevgiyi alma ile geçirebilirler.

Şanslı Ayı:

Ağustos

Ağustos ayı, sıcaklık ve hoşgörüyü sembolize eder. Harekete geçmek ve yenilenmek için en uygun aydır. Bu ayın enerjisi kişiyi daha organize olmaya ve daha incelikli planlar yapmaya teşvik eder.

Etiketler: #İsim Analizi