orgazm taklidi

@image([ 'path' => $content->getImagePath(), //zorunlu 'webp' => true, //opsiyon default: false 'alt' => $content->seo_title, //zorunlu 'lazy' => true, //opsiyon default: false 'ratio' => (16 / 9), //zorunlu (width / height) 'resize' => true //opsiyon default: true ])

Cinsel birlikteliğin doruk noktası olarak bilinen, karmaşık doğası ile hakkında çeşitli mitler yaratılan orgazm ile ilgili Kadın Hastalıkları, Doğum ve Cinsel Terapi Uzmanı Op. Dr. Burcu Çetinkaya önemli bilgiler aktardı. Burcu Çetinkaya, orgazm taklidi nedir? Nasıl Anlaşılır? Kadınlar neden orgazm taklidi yapar? sorularına yanıt verdi.

Cinselliğin 3 aşaması vardır; istek, uyarılma ve orgazm. Orgazm ilişkide doruk noktasıdır; cinsel hazzın en fazla yaşandığı akabinde rahatlama hissinin olduğu andır. Kimyasal, fiziksel, ruhsal ve bedensel ilişki harmanlanması sonucunda oluşur.

Orgazm sırasında nefes sıklığı artar, kalbin atışı hızlanır, gözbebekleri büyür, vajina kasları genişler, vajinal ıslaklık artar ve vajina girişi ile rahimde ritmik kasılmalar olur. Arka arkaya gelen ve 5-10 saniye arasında süren vajina ve rahimde hissedilen ritmik kasılmalar ve akabinde oluşan rahatlama haz hissinin oluşması şeklinde yaşanır. Bu kasılmalar sırasında ağızdan ses çıkması, vücut hareketleri ve  vücutta kasılma, çözülme hissi eşlik edebilir.

Her kadın orgazmı yaşar ama başlarda anlamayabilir. Orgazm zamanla öğrenilen bir durum olarak karşımıza çıkabilir. Her kadının orgazmı yaşama şekli ve sıklığı da çeşitlilik gösterir. Kadınlar erkeklerden farklı olarak ilişki sırasında arka arkaya çok kısa süreler içinde defalarca orgazm olabilir ve her bir orgazmda farklı hisler yaşanabilir. Orgazm insan sağlığının vazgeçilmezi, sağlıklı bir ruh ve beden için olmazsa olmaz bir şarttır.

Vajinal Orgazm

İyi bir orgazm hissi için uygun partner ilişkisi gereklidir. Çift ilişkisinde kişinin partneri ile kendini rahat ve güvende hissedebilmesi gerekir. Çiftler birbirlerinin  nelerden hoşlandıklarını, nelerden hoşlanmadıklarını konuşabilmelidir.  Utanma, çekinme  hislerinden uzaklaşmalıdır. Çiftler arasında ön sevişme süresi ve kalitesinin uyumlu olması gereklidir. Yeterli cinsel istek ve uyarılma sonrasında   belli bir plato aşamasından sonra orgazm aşamasına geçilebilmektedir.  Öncelikle erektil uyarılabilen organların uyarılması ve akabinde klitoris orgazmı sonrasında vajina girimindeki G noktası, vajen yan duvar uyarımları ve derin vajen rahim ağzı uyarımlarıyla vajinal orgazm gerçekleşir. Ritmik kasılma şeklinde 5-10 saniye süren, bedenin tamamına yayılabilen ritmik kasılma, rahatlama ve haz  anıdır.

Orgazm Taklidi Nedir, Nasıl Anlaşılır? Kadınlar Neden Orgazm Taklidi Yapar?

Peki, bu açıklamalar çerçevesinde orgazm taklidi nedir? Nasıl anlaşılır? Kadınlar NEDEN orgazm taklidi yapar? Opr. Dr. Çetinkaya bu soruyu şöyle yanıtlıyor: Yapılan araştırmalar her 3 kadından birinin hayatında belli zamanlarda orgazm taklidi yaptığını göstermektedir. Peki kadınlar neden böyle bir yola başvurmaktadırlar . Yapılan araştırmalarda  kadınlara sorulduğunda  partnerlerinin ruhunu, egosunu okşamak veya karşı tarafta yetersiz, başarısız kadın olarak algılanma korkusunun olduğu saptanmıştır. Kadınların partnerleriyle yeterli iletişim kurup konuşamaması, partnerinin cinsel isteklerini net tanıyamaması, yeterli ön sevişme ve uyarılma aşamalarının gerçekleşmemesi, ortam ve şartlar nedeniyle ilişkiye kendini verememek, günlük hayatın stresini seks sırasında kafalarından uzaklaştıramayarak odaklanma problemi yaşamaları, partnerlerinin zevk noktalarını yeterince uyaramamaları, partner tecrübesizliği ve yetersizliği gibi nedenler ortaya çıkmaktadır.

ORGAZM TAKLİDİ NASIL ANLAŞILIR?

Orgazm taklidi yapan kadınlarda görülen hareketler ise incelendiğinde en sık  görülen davranışlar  çoğunlukla gözlerle partnere dik dik kışkırtıcı bakışlar atmak, ilişki sırasında abartılı ses çıkarma, bağırma ve “hızlı ol hızlı ol” şeklinde sürekli konuşma isteği,  ilişki sırasında sürekli vücudunu şekilden şekle sokma, abartılı kıvrılma hareketleri ve ilişki bittikten sonra “harika bir deneyimdi hiç bu kadar güzelini yaşamadım” deyip direkt banyoya ve telefonla oynamaya başlamak gibi hareketler sık görülmektedir.

Eğer  orgazm taklidi yapma davranışınız cinsel yaşamınızın büyük birçoğunu oluşturuyorsa  partnerinizle konuşmalı ve duygusal, iletişimsel olarak var olan sorunlarınızı çözmelisiniz. Talep ve beklentilerinizi, hoşlandıklarınızı ve hoşlanmadıklarınızı konuşmalısınız.

Orgazm Olamayanlara Tavsiyeler

  • Orgazm kadından kadına ve hatta aynı kadında bile değişen bir durumdur. Hiçbir zaman ilişkide amaç olmamalıdır.
  • İlişki sırasında orgazm olmaya odaklanılmamalıdır.
  • Kadınlar partnerleriyle konuşmalı nelerden hoşlandıklarını nelerden hoşlanılmadıklarını öğrenmelidir. 
  • Partnerleriyle ilişkiye girdiklerinde günün stresini, zorluklarını geride bırakmalı ve kafalarını dolduran düşüncelerden uzaklaşmalı; kendilerini ilişkiye ve zevk almaya,  anı yaşamaya odaklamalıdır. 
  • Ön sevişme uzatılmalı özellikle kadınlarda 15 dakika altında ön sevişme olmamasına çalışılmalıdır.
  • Erkeğin kadının erojen bölgelerini uyarması desteklenmelidir. Sevişme  pozisyonları ve  açıları değiştirilerek G noktası uyarımıyla birlikte olan ilişki desteklenmelidir.
  • Hızlı bir seksten çok yumuşak dokunuşların olduğu, partnerle duygusal desteğin de sağlandığı yavaş yavaş ilerleyen bir seks tercih edilmelidir. Klitorisi tekrar eden ritmik, dairesel ve yumuşak hareketlerle  uyarmak önemlidir.
  • Anidepresan kullanımı, antihipertansif kullanımı,  hamilelik, emzirme ve  menopoz döneminde orgazm sorunları sık yaşanır. Bu dönemlerde özellikle işinde uzman bir hekimden destek alınmalıdır.

 

Erkeklerin Zevk Noktaları Nelerdir?

Erkeklerde  kadınlardan farklı olarak  cinsellikte vücut ten hassasiyeti ile uyarılmaları daha azdır. Daha çok penis  ve çevresinden uyarılma ön plandadır.

Erkekler öpüşmeyi sever. Özellikle erkeklerde üst dudak daha hassastır. Kadınlarda ise alt dudak daha hassastır. Erkekler ağız içi mukozasına dil ile dokunulmasını emme hareketlerini severler. Erkeklerde ense hassas noktadır. Öpüşme sırasında enseye kadının avuç içiyle bası uygulaması erkeği uyarır. Boyun, kulak memesi,  meme çevresi derisi, göbeğin 3 parmak altı, karın yan kısımları, bacak araları ve anüsün etrafı erojen bölgelerdir. Ama en erektil ve haz aldıkları bölge penis ve etrafındaki alandır. “Erkeklerde G noktası var mı?” diye sorulduğunda yapılan araştırmalar bunun anüs ve penis arasında olduğunu göstermektedir. Ama erkeklerin çoğu bu kısma sert basıdan hoşlanmaz; bu bölgeye yumuşak ve nazik dokunuşlarla haz duygusunu arttırabilirsiniz. Erkeklerde bilinmeyen en erojen bölgelerden birisi de diz kapağı arkasındaki alandır. Ayrıca erkeğin avuç içinin öpülmesiyle hem duygusal hem erektil uyarılmayı başlatabilirsiniz. Erkeklerin saçlarında elleriniz gezdirilmesi, kel erkek ise kulak memesi arkasının ellerinizle okşanması da erojen etki yapacaktır.

Kadınların Zevk Noktaları Nelerdir?

Kadınlarda zevk noktaları arasında klitoris en önde gelen alandır. Klitoris, 0,5-1 cm kadar olan bacaklı yapısıyla vajen içi ve genitali saran bir anatomik yapıdadır. İlk uyarılmalarda önemlidir ve cinsel orgazm üzerinde en etkili organdır. Vajen girimi idrar deliği altındaki 3-4 cm’lik alandaki G noktası,  vajen yan duvarları, derin ilişkide rahim ağzı ile vajina birleşim yeri  genital uyarılmada etkili alanlardır.

Vücutta tensel temas kadında çok önemlidir. Özellikle istek ve uyarılma fazı için gereklidir. Neredeyse kadın vücudunun birçok yeri erektil olarak görülür. Alt dudak, meme başı ve çevresi, boyun, kulak memesi, bacak içleri, yüz kemikleri, göz kapağı üstleri, anüs çevre dokusu, kalçalar, eller ve ayaklar gibi çeşitli vücut alanları kadındaki haz yerleridir.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

a'dan z'ye cinsel terimler sözlüğü