Doğal yollarla pembe dudaklar elde etmenin ipuçları!

Renksiz dudaklar için sigara içmeyi, güneşe maruz kalmayı veya dehidrasyonu suçlayabilirsiniz. Ancak iyi haber şu ki pembe dudaklara sahip olmak için evde yapabileceğiniz şeyler var...

Doğal yollarla pembe dudaklar elde etmenin ipuçları!

Genellikle pembe olan dudakların doğal rengi, renksiz dudak olarak adlandırılır. Dudaklarınız zamanla doğal dudak renginizden daha koyu veya daha soluk hale gelebilir. Bazı kişiler genetik faktörlerden dolayı doğal olarak koyu dudaklara sahip olabilirler. Bazılarının ise sigara içmek gibi kötü alışkanlıklar nedeniyle pembe dudakları olmayabilir. Pembe dudaklar elde etmek için rengi solmuş dudaklara yönelik evde yapabilecek yöntemleri deneyebilirsiniz.

Dudakların renginin değişmesine ne sebep olur?

Güzellik uzmanı ve cilt uzmanı Dr. Jatin Mittal, dudakların renginin değişmesinin birçok nedeni olabileceğini söylüyor:

  • Uygun nem eksikliği dudakların kuru, çatlak ve solgun görünmesine neden olabilir.
  • Tütünün içindeki kimyasallar zamanla dudakların kararmasına neden olabilir.
  • Güneşten gelen ultraviyole ışınlara aşırı maruz kalmak, pigmentasyon değişikliklerine neden olarak dudakların koyulaşmasına neden olabilir.
  • Kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin eksikliği ile karakterize edilen bir durum olan anemi, dudakların solgunluğuna yol açabilir.
  • Kanda yeterli oksijen bulunmadığında ortaya çıkan siyanoz, dudakların mavimsi bir renk almasına neden olur.
  • Bazı gıdalara, ilaçlara veya çevresel faktörlere karşı oluşan bazı alerjik reaksiyonlar, kızarıklık, şişme veya dudak renginde değişikliklere neden olabilir.
  • Kandidiyaz gibi mantar veya bakteriyel enfeksiyonlar dudak renginde ve dokusunda değişikliklere neden olabilir.
  • Karaciğer veya böbrek sorunları bazen dudak renginde değişiklik olarak kendini gösterebilir.

 

Doğal yollarla pembe dudaklar elde etmenin ipuçları! - Resim : 1

DUDAK RENGİNİZİ YENİDEN PEMBELEŞTİRMENİN DOĞAL YOLLARI

Renksiz dudakların tedavisinde doğal bileşenlerin etkinliğini destekleyen sınırlı bilimsel kanıt olsa da, bazı insanlar bu ilaçları yararlı bulabilir.

1. Limon suyu

Uzmanlar, limon suyunun koyu renkli dudakların rengini açmaya yardımcı olabilecek sitrik asit içerdiğini söylüyor. Taze limon suyunu dudaklarınıza sürün, birkaç dakika bekletin ve sonra durulayın.

2. Gül suyu

Gül suyu nemlendirici ve rahatlatıcı özellikleriyle bilinir. Gül suyunu bir pamuk yardımıyla dudaklarınıza uygulayın, birkaç dakika sonra durulayın.

3. Bal

Balın doğal bir nemlendirici olduğu bilinir ve nemin korunmasına yardımcı olur. Balı dudaklarınıza sürün ve durulamadan önce 15 ila 20 dakika bekletin.

4. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı nemlendiricidir ve dudak dokusunun iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Az miktarda Hindistan cevizi yağını dudaklarınıza sürün ve orada bekletin.

5. Salatalık

Salatalığın rahatlatıcı ve nemlendirici özellikleri vardır, bu nedenle salatalık suyunu veya ince salatalık dilimlerini dudaklarınıza sürün ve 10 ila 15 dakika bekletin.

6. Aloe vera jeli

Aloe veranın iyileştirici ve nemlendirici özellikleri vardır. Saf aloe vera jelini dudaklarınıza uygulayın ve 15 ila 20 dakika sonra durulayın.

7. Pancar

Pancar, dudaklara hafif bir renk katabilecek doğal pigmentler içerir. Doğal bir dudak kremi oluşturmak için pancar suyunu hindistancevizi yağıyla karıştırın ve gerektiğinde dudaklarınıza uygulayın.