linea nigra ne demek? ne zaman, nasıl geçer? herkeste olur mu?

Hamilelik sürecinde duyulan terimlerden biri de linea nigradır... Peki, linea nigra ne demek, ne zaman, nasıl geçer, herkeste olur mu? Hamilelikte karın bölgesinde oluşan linea nigra hakkında merak edilenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Pınar Kadiroğulları yanıtladı. Hazırsanız başlayalım... (Bu makalenin ardından hamilelikte karın çatlakları nasıl önlenir? , hamilelikte karın ağrısı neden olur? başlıklı makalelerimize de bakabilirsiniz)

LİNEA NİGRA NE DEMEK?

Öncelikle Linea Nigra ne demek? Doç. Dr. Kadiroğulları bu soruyu şöyle yanıtlıyor: "Linea Nigra, gebelik süresinde karın bölgesinde oluşan koyu renkli düz çizgiye verilen isimdir. Bu çizgi daha önceden var olup fark edilmeyecek kadar açık renkli olabilir ki bu şekilde var olan beyaz çizgi formuna Linea Alba denilir. Linea Alba, gebelik boyunca koyulaşıp, karın üst kısmından genital bölgeye kadar uzanan kahverengi - siyah arası renk değişimine uğrar. Gebelik çizgisi ya da diğer adıyla Linea Nigra gebelik sonuna kadar gittikçe koyu renk halini alır"

 LİNEA NİGRA NEDEN OLUR?

Linea Nigra neden olur? Doç. Dr. Pınar Kadiroğulları bu soruya şu yanıtı veriyor: Linea Nigra gebeliğin bir parçası olarak düşünülebilir. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte, gebelik süreci boyunca salgılanan hormonlar ve oluşan hormonal dengesizliklerinin bir sonucu olarak oluştuğu düşünülmektedir. Başka bir teoriye göre ise melatonin stimülan hormonun gebelik boyunca plasentadan salınması nedeni ile olduğu da düşünülüyor.

 LİNEA NİGRA İLE İLGİLİ SORU VE CEVAPLAR

Doç. Dr. Kadiroğulları'nın Linea Nigra ile ilgili merak edilen diğer sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

Linea Nigranın diğer adı nedir?

 Karın bölgesinde oluşan koyu renkli düz çizgiye Linea Nigra denilmesinin yanı sıra gebelik çizgisi de denilmektedir.

 Linea Nigra çizgisi ne zaman kaybolur?

 Doğumdan kısa bir süre sonra bu çizgi kendiliğinden kaybolmaktadır.

 Linea Nigra ne zaman belli olur?

 Linea Nigra genellikle gebeliğin 5. ayından itibaren görülmeye başlar. Bazı gebelerde daha erken gebelik haftalarında da belirginleşebilir.

 Linea Nigra herkeste görünür mü?

 Gebelik çizgisi herkeste oluşmayabilir ancak gebelik çizgisinin oluşumun önlemek için yapabileceğiniz bir şey de yoktur. Bu durum gebeliğin doğal bir parçası olarak kabul edilir ve çoğu gebede görülür.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

a'dan z'ye hamilelik sözlüğü - hamilelik/ gebelik terimleri