Tek bir gece ya sonra?

Sadece bir gece birlikte oldunuz. Tanıştınız ve aynı gece kendinizi yatakta buldunuz. Tutku vardı belki ama bağlılık yoktu. Sabah oldu... Uyandınız. Peki sonra?
Var mısın, yok musun?
Çevremizde mini bir araştırma yaptığımızda kadınların da tek gecelik ilişki yaşama sıklığının sandığımız kadar az olmadığını gördük. E, zaten düşününce, erkekler bu işi tek başlarına yapmıyorlar ya! Ne kadar ilişki, o kadar kadın o kadar erkek!

Ezgi Ş. 27 yaşında, bankacı.
Arkadaşlarıyla eğlenmeye çıktığı barda tanıştığı biriyle tek gecelik bir ilişki yaşamış. “Sabah, beni arayacağını söyledi. Asla aramayacağını tahmin ediyordum ama numaramı istemiş olması içimde bir umut doğurdu. Sonraki üç gün boyunca neredeyse telefonun başında bekledim. Telefon hafta sonu sonunda tekrar çaldı. Ama soru yeniden takılıp takılamayacağımız oldu. Bu ülkede erkekler tek gecelik ilişki yaşadığı kadınlara saygılı olamıyor.”

Meral Ç. 32 yaşında, editör. 
O da tanıştığı gece tek gecelik ilişki yaşayanlardan. Hem de dünyanın diğer ucunda. “New York’un büyüsünden midir nedir, bilmiyorum... Anı yaşama fikri kulağıma çok iyi geldi. Tek gecelik bir birliktelik yaşadım. Zevkliydi diyemeyeceğim. Hoşlanmadığınız biriyle sadece farklı bir an yaşamak için seks yapıyorsunuz. Zevk almadım. Sadece tecrübe etmek istediğim bir şeydi. Yaşadım! ‘Bir daha mı? Asla’ demiyorum! Ama gerek var mı? Bence çok anlamsız.”

Ayça U. 26 yaşında, stratejist. 
O cesur kadınlardan. Bunu bir defa değil pek çok kez yaşamış. Hiç de pişman olmamış. “Arada tek gecelik ilişkiler yaşıyorum. Bir yerdesiniz, onu beğendiniz, o da sizi beğendi, konuşmaya başladınız ve yakınlaştınız. Bundan daha doğal bir şey yok. Buna neden karşı koyayım ki? O gece onunla olmak istiyorum. Sonra bir daha görmesem de olur.”

Kadın affederken erkek boşanıyor!
Geçtiğimiz günlerde Nükhet Duru, Ayşe Arman ile gerçekleştirdiği röportajda kurduğu cümleyle eleştiri oklarını üzerine çekmeyi başardı. ‘Tek gecelik ilişki aldatmadan sayılmaz!’ dedi. Hatta ‘Kadınlar bu yaramazlıklar için yuvasını yıkmasın’ dedi. O da yetmedi ‘Yapsın ama yakalanmasın; yakalanmak asıl suç’ dedi. Ve göz bebeklerimizin yuvalarından fırlamasına neden oldu. Bir de, aslında kadınların da bunu sık sık yaptığını söyledi. Peki gerçekte durum ne? Kadınlar affediyor mu? Peki ya erkekler? Uzm. Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan, kadınların ve erkeklerin bu duruma farklı tepkiler verebildiklerini söylüyor: “İhanet, duygusal ve fiziksel olarak ayrılmış olsa da sonuç değişmez… İhanet ihanettir ama verilen tepkiler açısından, kadınlar tek gecelik ilişkileri daha affedilebilir görüyor. Kadınlar tek gecelik ihanetlerin, yuvalarını yıkmasını istemiyor. Erkekler ise tek gecelik ihanete uğradıklarında, fiziksel tepki veriyor ve sıklıkla ilişki, boşanmayla sonuçlanıyor.”