Cool ve cesur: Buğra Gülsoy

Tutkusunu diplomasının önüne koyacak kadar cesaretli, kendini olduğu gibi kabul edecek bir kadına bağlanacak kadar ne istediğini bilen biri Buğra Gülsoy.

Cool ve cesur: Buğra Gülsoy

Cool ve cesur: Buğra Gülsoy - Resim : 1

Yazmayı sevdiğinizi biliyorum. Kendinize bir rol yazacak olsanız nasıl bir karakter olurdu?

Yazdım bile. Ancak proje sürpriz olduğu için detay veremiyorum. Sadece şunu söyleyebilirim ki gerçek, yaşamış biri hakkında… Hikayenin şu ana kadar hiç dikkat çekmemiş olması çok enteresan. Ben araştırmaya başladığımda bu kadar heyecanlanacağımı tahmin etmemiştim. Bir de üstüne bu projenin gerçekleşmesinde bana yardımcı olacak insanların bu heyecanı paylaşması beni çok daha mutlu etti.

30 yaşından sonra kendinize dair keşfettiğiniz en yeni özellik ne oldu?

Acelecilik… İstediğim şeyin bir an önce olması isteği.

Hiç aykırı, ters bir yanınız yok mu?

İçime atma huyum var. Bir derdim olduğu zaman kendimi şişirene kadar içime atarım.

Zayıf noktalarınızın neler olduğuna kafa yordunuz mu hiç?

İnsanlara erken güvenirim. Ama yaş aldıkça ve tecrübelerim beni büyüttükçe bu huyumu törpülemeye çalışıyorum. İnsanlara güvenmiyorum diyemem ama artık zaman alıyor.

Dengenizi çabuk kaybeder misiniz? Olaylara çabuk sinirlenir ya da üzülür müsünüz?

Çabuk sinirlenir çabuk üzülebilirim ama sakin kalıp bir süreliğine duygumu içimde yaşarım. Sonra kararlar alıp harekete geçerim

Kadınların dilinden anladığınızı düşünüyor musunuz?

Kadın-erkek ayırt etmeksizin söylüyorum, eğer karşınızdaki kişi kendini size iyi ifade edebiliyorsa ve sizde de empati yeteneği var ise neden anlaşılamasın ki?

Aşık olduğunuzda nasıl biri oluyorsunuz?

Aşık olduğumda genelde içime kapanırım.

Nasıl bir kadın sizi kendine bağlayabilir?

Beni olduğum gibi kabul eden bir kadın beni kendine bağlayabilir ki bağladı da...

Seçmek zorunda kalsanız... Sevmek mi sevilmek mi?

Sevmek!

İlişkide işin sırrını bir de sizden duyabilir miyiz?

Bir sırrı yok… Her ilişkinin dinamikleri farklı. Dolayısıyla net bir tanımı bende yok. Sanırım birbirini olduğu gibi kabul etmek ve en önemlisi arkadaş da olabilmek.

Yaşla birlikte ilişkiler de kaçınılmaz olarak boyut değiştiriyor. Siz nasıl bir süreçten geçiyorsunuz?

Daha olgun, daha aklı başında ve ne istediğini veya istemediğini daha iyi bilen birine dönüşüyorum.

Cool ve cesur: Buğra Gülsoy - Resim : 2

Çocuk konusunda ne düşünüyorsunuz merak ediyorum. Nasıl bir baba olursunuz?

Otoriter bir baba olacağımı düşünmüyorum. Daha çok arkadaş gibi olurum herhalde. Kendimi henüz bir insan yetiştirecek ve ona doğruyu öğretebilecek olgunlukta hissetmiyorum.

Hayatınızda en çok heyecanlandığınız an ne olmuştu?

İlk tiyatro sahnesine çıkıp, perde açıldığında üzerimdeki bakışları hissettiğim an sahne arkasına geri kaçmak istemiştim.

Hırslı bir yapınız mı var?

Bu tip yapıya sahip insanların ne yapıyorlarsa, yani iyisiyle kötüsüyle, kendilerine yapıyor olduklarını düşünüyorum. Mesleğimin bir parçası olan egomu dengede tutmaya çalışıyorum.

Neyi elde etmek uğruna her şeyi göze alırsınız?

Bir şeyi elde etmek adına her şeyimden vazgeçecek kadar hırslı biri değilim. Beni ben yapan şeyler o ‘her şeylerim’ çünkü.

Bugüne dek attığınız en cesur adım ne oldu?

Mimarlığı bırakıp tiyatroya geçmek…

Gelecekte mutlaka gerçekleştirmeyi istediğiniz en büyük hayaliniz ne?

Uzaydan gezegenimizi izlemeyi çok istiyorum! Kim bilir belki olur...

Daha ileriki yaşlarınızı nasıl hayal ediyorsunuz?

Oyunculuğu bırakmayı düşünmüyorum. Bunun yanında da kendi dünyasını kurduğum projelerin yönetmenliğini yapmak istiyorum.

Size dair bize verebileceğiniz en yeni ve en son haber nedir?

Bir dizi projesi yazdım ve gelecek sezon onu televizyonda göreceğimi düşünmek beni bu sefer bir oyuncu olarak değil de bir senarist adayı olarak çok heyecanlandırıyor!

Onu ‘Buğra’ yapan her şeyin farkında olduğu kadar, egosunu dengede tutmayı bilecek kadar da bilinçli. Çemberin dışına çıkma riskini göze alan bir adamın adımlarına eşlik ettik.

Röportaj: Ece Üremez
Fotoğraf: Hakan Adil

Her şey, aslında mimar olmak isteyen bir gencin bir tiyatro afişi tasarlamasıyla başlamış. Ardından, Lonesco’nun bir oyununda bir doktoru canlandırması için teklif almış ve sahneye çıktıktan sonra bir daha eski Buğra olmayacağını anlamış. Her ne kadar ilk seferinde perde açıldığında sahnenin arkasına kaçmak istese de o günden sonra en büyük tutkusu sevdiği hikayenin içinde sevdiği karakteri canlandırmak olmuş. Bugün ise hem komedi hem dram oyuncusu olmayı başararak işine ruhundan fazlasını katan biri var karşımızda. ‘Gözleriyle oynamak’ tabirinin anlam bulduğu oyuncu, yeteneği ile tam da bu yüzden göz dolduruyor. Zira başarılı bir şekilde devam etmekte olan dizisi ‘Aşk Yeniden’de canlandırdığı Fatih karakteriyle bir kez daha gönüllerin fatihi olan oyuncunun her defasında canlandırdığı rol ile ters köşe yaptığı konusunda hemfikir olduğumuzu sanıyorum. Aslında kendisiyle o kadar çok röportaj yapıldı ki onun hakkında her şeyi bildiğimize ikna olmuş durumdayız; mimarlık diplomasını bir kenara bırakıp oyuncu olma kararından aktif bir Instagram kullanıcısı olması sayesinde izin verdiği kadar ortak olduğumuz özel hayatına, yakın arkadaşları Serhat Teoman ve Emre Erkan’la birlikte kurduğu Get Yapım’dan oynadığı dizilere kadar birçoğumuz duruma hakimiz. Peki ama Buğra Gülsoy’un kendisini ne kadar tanıyoruz? Örneğin, onun gerçek bir ‘Walking Dead’ hayranı olacağını ya da o her ne kadar romantik olmadığını iddia etse de, ‘sevmek mi sevilmek mi?’ diye sorduğumda hiç düşünmeden sevmek cevabını vereceğini uzaktan bakarak tahmin etmek kolay değil. Aynı şekilde aşık olduğunda içine kapandığından ya da 30 yaşından sonra gelişen istediğini hemen elde etme arzusundan haberdar olduğunuzu sanmıyorum. Onunla geçen süre boyunca beni en çok şaşırtansa geleceğe dair en büyük hayalinin uzaydan gezegenimizi izlemek olduğunu söylediği andı. Bir de, sayfanın sonuna kadar içimde tutamayacağımdan gelecek sezonda ekranlarda bizi kendisine dair bir sürprizin beklediğini de hemen söyleyeyim. Eh, madem işin içine biraz bilimkurgu karıştı şimdi zaman makinesine atlayıp Buğra ile hem geçmişe hem geleceğe dokunduğumuz içsel bir yolculuğa çıkmanın tam zamanı.

‘Aşk Yeniden’ dizisinde canlandırdığınız Fatih karakterinden en büyük farkınız ne?

Fatih duygusal ve romantik. Ben romantizmi çok beceremeyenlerdenim ama duygusalım. Günümüzde Fatih kadar fedakar insan ne kadar kaldı bilmiyorum ama koşullar ne olursa olsun sevdiği kadın için her şeyi göze alabilen bir karakteri oynamak farklılık, oynadıkça da beni daha uysal bir insana dönüştürüyor.

Hangi projede yer alacağınıza karar verirken en çok neler etkili oluyor? Senaryo mu, yönetmen mi yoksa oynayacağınız karakterin kendisi mi?

Öncelikle hikaye, sonra karakter, sonra kimlerle birlikte oynayacağım ve son olarak da yönetmenin kim olduğu. Sonuçta uzunca bir süre haftanın altı gününü beraber geçireceğim bir ekipten bahsediyoruz. Uzunca bir süre olması tabii reytinglere bağlı ama set benim iş yerim. Sevdiğim işi sevdiğim, güvendiğim ve iyi vakit geçireceğimden emin olduğum insanlarla yapmak huzur veriyor.

Sette boş vakit bulduğunuzda neler yaparsınız?

Yazdığım ve henüz kafamda taslak olan hikayelerimin üzerinden geçerim. Rötuşlarımı yaparım. Diğer boş vakti olan oyuncularla sohbet ederim. Eğer Özge Özpirinçci’nin de boş vakti varsa iPad’den ‘Walking Dead’ izleriz. Özge daha önce bu diziyi izlememişti, zombi fobisi vardı, halloldu.

Tiyatroyla tanışmasanız bugün sizi muhtemelen mimar olarak tanıyor olacaktık. Oyunculuğun kanınıza girdiği ilk anı hatırlıyor musunuz?

Üniversite ikinci sınıfta özel bir tiyatronun afiş tasarımını yapıyordum. Daha sonra bana Ionesco’nun ‘Kral Ölüyor’ oyununda doktor rolünü oynamamı istediklerini söylediler. Başta tabii ki heyecanlandım ama sahneye çıktıktan sonra bir daha eskisi gibi olamayacağımı anlamıştım. Mimarlık artık benim için sadece bir diploma olarak kaldı.

Aileniz bu durumu nasıl karşılamıştı?

Diplomamı alıp Ankara’ya dönmek üzereyken Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’ndan çocuk oyununda oynamam için teklif geldi. Her ne kadar babam Ankara’ya dönüp onunla mühendislik yapmamı bekliyor ve istiyor olsa da soytarı rolü daha cazip gelmişti. Başta onların da şaşırdığına eminim ama beni izledikten sonra kararımın doğruluğunu ve benim mutluluğumu anlamışlardı. Babamın bunu kabullenmesi beni izleyene kadar gerçekleşmemiş olsa da annem başından beri arkamdaydı.

Tiyatroya dair sırada yeni neler var?

2009 yılında Serhat Teoman ve Emre Erkan ile birlikte kurduğumuz Get Yapım’la geçtiğimiz senelerde oynadığımız ‘Pragma’ oyunundan sonra yeni oyunumuz olan ‘Dip’i yazdık. Sahnelemek için de hepimiz için uygun olan zamanı bekliyoruz. Çünkü hayata geçirdiğimiz her projenin öncelikle bizi mutlu etmesi lazım.

Sinema perdesi mi televizyon ekranı mı sizi daha çok heyecanlandırıyor?

İkisi de oyunculuk… Benim için fark eden bir şey yok. Beni heyecanlandıran; sevdiğim hikayenin içinde sevdiğim karakteri oynamak.

Setlerde olmadığınız zamanlarda kendinizi hangi alanlarda geliştirirsiniz?

Evcimen bir insanım. Spor yapmak ve arkadaşlarımla vakit geçirmek dışında pek dışarı çıkmayı tercih etmem.