Tarihte Bu Ay Haziran

Kadınlar ilk kez renkli mayolarla denize girdi, smokini erkeklerin tekelinden çıkArıp kadınların gardırobuna sokan Yves SaInt Laurent yaşama veda etti. Marilyn Monroe’dan Angelina Jolie'ye, PIcasso’dan The Beatles’a bu ay pek çok isim tarihe not düştü. Hızlı bir tarih dersine hazırsanız sizi şöyle alalım.


1 HAZİRAN
1926

20. yüzyılın en ünlü sinema yıldızlarından biri olan Marilyn Monroe doğdu. Bir röportajda gece yatarken ne giydiği sorulan ve “Yatarken sadece iki damla Chanel No 5 sürerim” diye cevap veren Monroe, bugün hala popüler kültürün en büyük simgelerinden.2008
Moda dünyasının dehalarından Yves Saint Laurent, 71 yaşında öldü. Laurent, couture giyimin en büyük isimlerinden biriydi. Aynı zamanda hem rahat hem şık görünebilen kadını tanımladı. Onun kadınlar için yaptığı safari ceketler, dar pantolonlar ve 1966’da tanıttığı Le Smoking Koleksiyonu moda dünyasının kültleri arasında.

3 HAZİRAN1877

Fransız Ressam ve tekstil tasarımcısı Raoul Dufy doğdu. Paul Poiret tarafından Dufy’nin tekstil tasarımı kullanılarak 1911 yılında tasarlanan ‘La Perse’ adlı ipek ceket ve ‘Bois de Boulogne’ adlı elbise bugün Metropolitan Sanat Müzesi Koleksiyonu’nda bulunuyor.

4 HAZİRAN1975

Üç Altın Küre, iki Sinema Oyuncuları Derneği ve bir de Oscar ödülü olan Amerikalı oyuncu Angelina Jolie doğdu.

5 HAZİRAN
1956

Elvis Presley yeni şarkısı ‘Hound Dog’u televizyonda tanıttı.

7 HAZİRAN
1848

Fransız post-empresyonist ressam Paul Gaugin doğdu.

8 HAZİRAN1949

20. yüzyıl İngiliz edebiyatının önde gelen yazarlarından George Orwell’ın yazdığı alegorik politik roman ‘Bin Dokuz Yüz Seksen Dört’ yayınlandı. Bu eser bugün distopya romanlarının en önemlilerinden biri olarak kabul ediliyor.

9 HAZİRAN1963

Amerikalı oyuncu, senarist, yönetmen, yapımcı ve müzisyen Johnny Depp doğdu.

11 HAZİRAN1982

E.T. filmi ABD’de gösterime girdi. Steven Spielberg’ün yönettiği film dört dalda Oscar kazandı ve tüm zamanların en unutulmaz yapımlarından biri olarak tarihe geçti.

12 HAZİRAN1890

Çoğunlukla kırılgan, hastalıklı, fakir ve hüzünlü figürlere hayat veren Avusturyalı dışavurumcu ressam Egon Schiele doğdu. İspanyol gribinden öldüğünde 28 yaşındaydı.

24 HAZİRAN1901

20’inci yüzyıl sanatının en büyük isimlerinden, kübizm akımının temelini atan İspanyol ressam ve heykeltraş Pablo Picasso’nun eserleri ilk kez sergilendi.

26 HAZİRAN1964

The Beatles, A Hard Day’s Night adlı albümlerini piyasaya çıkardı.

27 HAZİRAN
1693

İlk kadın dergisi The Ladies Mercury Londra’da yayınlandı.

30 HAZİRAN1936

Dünyada ilk kez İngiltere’de kadınlar renkli mayolarla denize girdi.