Nöroloji nedir?

Nöroloji nedir?

Baş, boyun, sırt ve bel ağrıları, uyku bozukluğu ve daha birçok belirti nörolojik bir hastalığın habercisi olabilir! Peki, nöroloji nedir? Hangi hastalıklar için nöroloğa başvurulmalı? Hangi belirtiler nörolojik bir sorunun habercisi olabilir? İşte nöroloji ile ilgili merak ettiğiniz her şey...

Nöroloji beyin, beyin sapı, omurilik, sinir sistemi ve kasların işleyişi ile ilgilenen bilim dalıdır. Nasıl ki, vücudumuzda bulunan ciğer, kalp, böbrek gibi pek çok organda çeşitli hastalıklar oluşabiliyorsa, beyin ve beyne bağlı sinir sisteminde de bazı hastalıklar oluşabiliyor. Bu hastalıkların tedavisi için belli başlı belirtiler hissedildiğinde doğrudan bir nöroloji uzmanına başvurmak gerekiyor. Peki, hangi belirtilerin hangi nörolojik hastalıkların habercisi olabileceğini biliyor musunuz?

Nöroloji anlamı ve nörolojik hastalıkların belirtileri
"Nöroloji nedir?" denildiğinde verilebilecek çok kapsamlı yanıtlar bulunabilir. Ancak özetlemek gerekirse, beyin ve beyin hastalıkları ile ilgilenen tıbbi uzmanlık alanı denebilir. Felç, sara, epilepsi, migren, parkinson, bunama, alzheimer, ruhsal bozukluklar, uyku bozuklukları, beyin ve omurilik tümörleri gibi birçok hastalığı kapsayan nöroloji bilim dalı, hiçbir zaman diğer tıp dallarından bağımsız olarak düşünülemeyeceği gibi sürekli olarak diğer uzmanlık alanları ile birlikte çalışır. Birçok hastalıkta hastalığın görüldüğü organlarımızda çeşitli ağrılar ve sancılar hissedildiği gibibeyin ve sinir hastalıklarında da birtakım belirtilerle karşılaşmak mümkündür.. Bu belirtiler günlük hayatın bir parçası haline gelen ve birçok farklı sebepten kaynaklanabilen baş ağrısı, baş dönmesi, bel ağrısı gibi alışılmış semptomlar olabilir. Stres, ağır yük kaldırma, duruş bozuklukları, ağır egzersizler ve yorgunluk gibi sıradan sebeplerle oluşabilen bu semptomlar aynı zamanda nörolojik bir rahatsızlığın ilk belirtileri olarak da karşımıza çıkabilir. Bu noktada semptomların hangi nedenden kaynaklandığı doğru bir şekilde analiz edilmelidir. İstirahate rağmen geçmeyen semptomlar genellikle sağlık için tehlikeli bir durumun habercisi olabilir. Bu nedenle uzun süren ve ekstra bir neden olmaksızın geçmeyen baş ağrıları, denge kayıpları, baş dönmeleri gibi belirtilere sahip olunduğunda mutlaka bir nöroloji uzmanına görünmek son derece önemli.

Nöroloji ve ilişkili olduğu alt dallar arasındaki ilişki
"Nöroloji neye bakar?" dediğimizde beyin ve sinir hastalıklarını bir bütün olarak ele almamıza rağmen, nörolojinin de kendi içinde farklı dallara ayrıldığını unutmamakta fayda var. Genellikle sinir sistemine ilişkin bir belirti yaşandığında şüphesiz, ilk olarak nöroloğa gitmeniz gerekir. Ancak bu belirtiler beyin tümörü, omurilik tümörü gibi fiziksel bir problemden kaynaklanıyorsa cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulabilir. Nöroşirurji olarak isimlendirilen beyin cerrahisi alanında uzmanlaşan cerrahlar bu operasyonları gerçekleştirme yetkisine sahiptir. Dolayısıyla siz yaşadığınız semptom doğrultusunda bir nöroloğa gitseniz bile çekilen MR, film, röntgenler ve yapılan testler sonucunda tedaviniz için cerrahi bir işlem uygulanması gerekiyorsa nöroloğunuz sizi bir nöroşirurji uzmanına yani bir beyin cerrahına yönlendirecektir. Benzer şekilde yaşadığınız semptomlar psikiyatrik bir rahatsızlığın habercisi ise nöroloğunuz sizi bir psikiyatri uzmanına da yönlendirebilir. Sahip olduğunuz belirtiler uyku bozuklukları, hareket bozuklukları, ruhsal sıkıntı ve problemler ile ilişkiliyse siz de doğrudan bir psikiyatriste giderek durumunuzu izah edebilirsiniz. İlk etapta nöroloğa giden hastalar diğer alt dallara sevk edilebildiği gibi gerekli görülen durumlarda psikiyatristler ve beyin cerrahları da hastaları birbirine sevk ederek hem fiziksel hem biyokimyasal tüm ihtimalleri değerlendirmek isteyebilir. Bu gibi durumlarda doktorlarınızın sizi doğru bir şekilde yönlendireceğinden emin olarak şikayetlerinizi net bir şekilde dile getirmeli, istenilen tüm test ve tahlilleri yaptırarak test sonuçlarını mutlaka doktorunuza göstermelisiniz.

Nöroloji ne değildir?
Nöroloji nedir, sorusunu az çok anlattığımıza göre "ne değildir?" sorusuna da biraz değinmekte fayda var! Nöroloji, her ne kadar tüm beyin hastalıklarını kapsıyor olsa da kesinlikle kaygı bozukluklukları, depresyon, bunalım, panik atak gibi durumlarda ilk başvurmamız gereken ana dal değildir! Bu tip ruhsal sıkıntılar ve dönemsel problemler için ilk etapta psikolog ve psikiyatristlerden destek almak; bu alanda uzman doktorlara danışman gerekir. Aksi takdirde hem sizin için hem de doktorlar için tedavi süreci gereksiz yere uzayabilir. Bu nedenle beyin ve sinir sisteminize ait herhangi bir belirti hissettiğinizde öncelikle bu belirtinin şiddetini ve sıklığını takip ederek, nedenlerini araştırmalı; bu nedenler doğrultusunda bir nöroloğa veya psikiyatri uzmanına giderek şikayetlerinizi anlatmalısınız!

Bel fıtığı belirtileri nelerdir? TIKLAYIN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.