Sinir sıkışması neden olur? Sinir sıkışması belirtileri nelerdir?

Sinir sıkışması gün içinde birçok kişinin karşılaştığı sorunlardan biridir. Peki, sinir sıkışması neden olur? Nasıl tedavi edilir? Sinir sıkışması belirtileri nelerdir? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç .Dr. Ahmet İnanır konu hakkında önemli bilgiler verdi.   


Bu makalede sıklıkla karşılaşılabilen sinir sıkışmasını konusun ele alıyoruz. Peki, sinir sıkışması neden olur? Sinir sıkışması yaşayıp yaşamadığımızı nasıl anlarız? Sinir sıkışması belirtileri nelerdir? Her dönem çok merak edilen bu soruları Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç .Dr. Ahmet İnanır'a sorduk... İnanır'ın yanıtları şöyle:

Sinir sıkışmasının birçok nedeni vardır. Ancak en büyük  faktör strestir. Genetik yatkınlık nedeniyle de oluşan sinir sıkışması ağır yük kaldıran kişilerde de sıklıkla görülmektedir. 

SİNİR SIKIŞMASI NEDENLERİ

İşte sinir sıkışması nedenleri:

 • Stres
 • Genetik yatkınlık
 • Ağır yük kaldırmak ya da taşımak,
 • Duruş bozuklukları,
 • Aşırı kilolu olmak,
 • Bilgisayarda fazla vakit geçirmek
 • Bazı spor aktivileri
 • Kemik çıkıntıları,
 • Tiroid hastalıkları,
 • Yaralanma,
 • Romatoid Artrit,
 • Tekrarlayan stres,
 • Uzun süre yatma,
 • Gebelik,
 • Hobiler

 

SİNİR SIKIŞMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sıkışan bir sinir, kemikler, kıkırdak, kaslar veya tendonlar gibi çevre dokular tarafından bir sinire çok fazla basınç uygulandığında oluşur.

Vücudun hemen her bölgesinde görülebilen sinir sıkışması görülen yere bağlı olarak farklı belirtiler göstermektedir. Fakat sıkça görülen belirtiler arasında; uyuşukluk, ağrı hissetmeme sinir sıkışması olan bölgede görülür.

Hapşırma ve öksürme sonrası oluşan ağrılarda omurilikte oluşan sinir sıkışmalarının belirtisidir. Karıncalanma ve iğne batar hissine eşlik eden ağrılar da görülebilmektedir.

En sık görülen ellerde ve ayaklarda meydana gelen sinir sıkışmasında hareket etmede kısıtlanır.

Sinir sıkışmaları nedenine göre her yaş grubunda görülebilir.

Bir sinir kısa bir süre sıkışırsa, genellikle kalıcı bir hasar olmaz. Basınç rahatladıktan sonra sinir fonksiyonu normale döner. Bununla birlikte, basınç devam ederse, kronik ağrı ve kalıcı sinir hasarı oluşabilir. Bazen de sıkışan bir sinirden ağrıyı hafifletmek için ameliyat gereklidir.

SİNİR SIKIŞMASINA KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER

ERGONOMİK İŞ ORTAMI SAĞLAMAK

İş ortamında değişiklik yapmayı deneyebilirsiniz. Ergonomik bir fare ve klavye kullanmak el ve bileklerdeki basıncı azaltmaya yardımcı olabilir. Bir bilgisayar monitörünü göz seviyesine yükseltmek, boyun ağrısını ve boynunuzun semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Ayakta iken bir ayağın altına yükseltici koymak, omurganın hareketli ve esnek kalmasına yardımcı olabilir, bu da sırt ağrısını azaltabilir.

DURUŞ DEĞİŞİKLİĞİ

Uzun süre yanlış bir duruşla oturmak veya ayakta durmak, omurga ve kaslara zarar verebilecek ve bir sinirin sıkışmasına yol açabilecek gereksiz stres yaratır.Yastık kullanımını ayarlamak, ayarlanabilir sandalye ve boyun destekleri basıncı rahatlatmak yardımcı olabilir ve sinire iyileşmek için zemin hazırlamış olursunuz.

MASAJ VEYA FİZİK TEDAVİ

Etkilenen bölgenin etrafına nazik bir basınç uygulamak gerginliği hafifletmeye yardımcı olabilir ve tam vücut masajı kasların gevşemesine yardımcı olabilir.Fizik tedavi, egzersiz, masaj ve nazik uzanmaların bir kombinasyonunu kullanarak semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

GERME EGZERSİZLERİ

Nazik germe, bölgedeki gerginliği ve basıncı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir kişi egzersiz yaparken herhangi bir ağrı veya rahatsızlık yaşarsa durmalıdır.

BACALARI YÜKSELTMEK

Omurgadaki herhangi bir baskıyı gidermek için bacaklarını kaldırarak rahatlama sağlayabilirler. Bir kişi dizlerinin altına birkaç yastık koyarak bunu başarabilir, bu nedenle bacakları vücuda 45° derecelik bir açıda bulunur.

BUZ VE ISI PALETLERİ

Isı ve buz paketleri arasında geçiş yapmak, birçok durumda şişlik ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olmak için günde üç kez, bir seferde yaklaşık 15-20 dakika boyunca etkilenen alanın üzerinde bir buz paketi tutun.

ATEL

Mümkünse, etkilenen bölgeye bir atel takmak daha fazla hasarın önlenmesine ve sinirin iyileşmesine yardımcı olabilir.

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ

Uzun vadede, yürüyüş, yüzme veya bisiklet gibi düşük etkili bir egzersizin günlük bir rejime eklenmesi semptomları azaltmaya ve vücudu formda tutmaya yardımcı olabilir. Ekstra kilo vermek sinirler üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olabilir ve düzenli bir antrenmandan eklenen hareketlilik iltihabı azaltabilir.