Herkes kendi küçük çevresine dikkat etsin!

Çevre için eylem yaptılar.

Pelin Batu
Bu dünyada yanlız değiliz ve herşey birbirine bağlı!
“Kendimi bildim bileli çevreye karşı duyarlıyım. Pek çok çevre derneğinin ya da oluşumunun destekçisiyim ama son zamanlarda ülkemizde esen nükleer rüzgarlar itibarıyla Greenpeace’in nükleer kampanyaları ve protestolarını çok önemli buluyorum. Hep birlikte mücadele etmezsek, nur topu gibi nükleer santrallerimiz ve atıklarımız olacak! Enerji sorunumuz olduğu doğru. Ama nükleerden başka temiz enerjiler mevcut. Özellikle rüzgar ve güneş konusunda şanslı bir ülkeyiz. Yenilenebilir enerjilere yatırım yapılmalı. Nükleeri unutmamız lazım.

Şu anda en büyük sorun, çok fazla insan var ve yeterince kaynak yok. Fakirler her zamanki gibi aç, zenginler her zamankinden daha bir obez. Büyük balık, küçük balığı yer misali, gelişmiş dediğimiz ülkeler, okyanusları delip yağ akıtıyor! Şimdi de gelişmekte olan ülkeler, vahşi bir şekilde büyüklerini takip ediyor. Çin’de her hafta yeni bir kömür madeni açılıyor, Hindistan’da havayolu şirketi patlaması yaşıyor; sorun şu ki dünya bunu kaldıramıyor. Farklı bir tüketim mantalitesi ve yasaları gerek, ama kimsenin uyacağı yok gibi... Şu anda keşke Karadeniz’i mahvetmelerini önleyebilseydim...

Ben bu konuda kendi adıma cam, kağıt vb. şeyleri gerekli yerlere depozit ediyorum, toplu taşıma araçlarını tercih ediyorum, ikinci el kıyafetler giyiyorum.”
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.