Filtre Kahve Nasıl Yapılır? French Press ile Evde Filtre Kahve Yapılışı

Filtre kahve, genellikle orta kalınlıkta çekilen öğütülmüş kahve çekirdeklerinin kağıt, metal veya bez bir filtre yardımı ile filtrelenerek demlenmesi sonucunda ortaya çıkar. Filtre kahvenizi evde demleyerek de güne başlayabilirsiniz. Peki evde filtre kahve nasıl yapılır? Adım adım anlattık...

KAÇ KİŞİLİK

2 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

5 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

10 dakika

KALORİ

2

Kahve sadece lezzetiyle bizi büyülemekle kalmıyor aynı zamanda güne başlamak ve enerjik hissetmek için genellikle kahveyi tercih ediyoruz. Tavsiye edilen miktarda tüketildiğinde sağlığımız için oldukça yararlı olan filtre kahve, farklı demlenme yöntemleriyle oldukça popüler. Lezzet editörü Başak Öngel, Elele okurları için  French Press ile Evde Filtre Kahve Yapılışını anlattı.

Filtre Kahve için Malzemeler

  • 350 ml su
  • 2 yemek kaşığı filtre kahve

FİLTRE KAHVE HAKKINDA

Filtre kahve, adından da anlaşılacağı üzere, filtre edilerek yapılır. Kahve çeşidine özel imal edilen makineler ya da perkülatör ile süzülebilir. Ya da tamamen doğal yaparak, filtre kağıt kullanarak özel süzme tekniğiyle en lezzetli kahvenizi yapabilirsiniz.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır? adım adım yapılışı

1 Suyu kaynatın ve ardından üzerinden biraz dumanı geçene kadar yaklaşık 97 – 95 dereceyken kullanıma hazırdır.
2 French pressin içerisine kahve koyulur ve üzerine su eklenerek kapağı kapatılır.
3 Kahve bu şekilde yaklaşık 4-5 dakika demlendirilir. Demlenme işlemi tamamlandığında press aşağı doğru indirilerek kahve servis edilir.

PÜF NOKTASI

Süt ile tüketmek istiyorsanız ısıtarak üzerine ekleyebilirsiniz. Daha sert bir kahve tercih ediyorsanız kahve miktarını artırabilir su miktarını sabit tutabilirsiniz.