Çocukların korkuları normal mi? Korkularla baş etme yolları

Karanlıktan korkma, tek başına yatmaya korkma, hırsızlardan korkma... Bunlar ebeveynlerin çocuklarından en sık duyduğu korkulardan sadece birkaç tanesi. Peki, çocukların bu korkuları normal mi? Çocukların korkularıyla baş etme yolları nelerdir? Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi anlattı.

Çocukların korkuları normal mi? Korkularla baş etme yolları

ÇOCUKLARIN KORKULARI NORMAL Mİ?

Çocuğunuzun korkularından endişe ediyor ve korkusunun normal olup olmadığını merak ediyorsanız o halde bilmelisiniz ki; çocuklar her yaş döneminde farklı korkular yaşar. Örneğin; 1 yaşlarındaki bir bebek yabancılardan korkar. 2 yaşlarındaki bir çocuk yüksek sesten, 5 yaşlarındaki bir çocuk karanlıktan ve hırsızlardan korkar. 7 yaşlarındaki bir çocuk da hayali varlıklardan korkmaya başlar. Ergenliğe erişen çocuğun korkuları ise daha çok başkalarının kendisi hakkında düşünceleri ile ilgili korkulara yöneliktir.

Korkular gelişimseldir ancak çocuğun içinde bulunduğu duruma göre değişkenlik gösterir. Ailenin ve yakınların çocuğa olan yaklaşımı, çocuğun gelişimsel korkularını pekiştirerek kaygılara dönüşmesine neden olabilir. 

Korku ve kaygı genellikle birbirine karıştırılır. Korku, şimdiki zaman içinde yer alır ve karşılaştığımız tehdit veya tehlike anında hissettiğimiz ve nesneye karşı olan duygudur. Kaygı ise gelecekteki ihtimallerden yani nesnesi olmayan ve kaynağı belirsiz olan süreğen hissettiğimiz korkudur. 

Korku da diğer duygularımız gibi sağlıklıdır ve çocuğu da geliştirir. Korku duygusu çocuğa problemlerle baş etmeyi öğretir, çevre ile uyumunu kolaylaştırır ve tehlikelerden korur. 

ÇOCUKLARIN KORKULARIYLA BAŞ ETME YOLLARI

Çocuğunuzun bir şeylerden korktuğunu fark ettiğinizde mutlaka gelişim dönemini de göz önünde bulundurmayı unutmayın ve bu korkusunu kaygı ile karıştırmayın. Gerektiğinde korkan ama korkusu ile mücadele etmeyi öğrenen çocukların yetişmesi ümidiyle…

İLGİLİ İÇERİKLER