ertesi gün hapı

@image([ 'path' => $content->getImagePath(), //zorunlu 'webp' => true, //opsiyon default: false 'alt' => $content->seo_title, //zorunlu 'lazy' => true, //opsiyon default: false 'ratio' => (16 / 9), //zorunlu (width / height) 'resize' => true //opsiyon default: true ])

Gebelik oluşumunu engellemek amacıyla acil durumlarda kullanılan ertesi gün hapı hakkında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer, merak edilen soruları yanıtladı. Sönmezer ertesi gün haplarıyla ilgili kadınların merak ettiği birçok sorunun olduğunu, en çok kafa karıştıranların ise “Ertesi gün hapı adeti geciktirir mi?” ve "Ertesi gün hapı zararlı mı?" soruları olduğunu söylüyor. Peki, Ertesi gün hapı nedir? Nasıl kullanılır? Adeti geciktirir mi? Zararlı mı? İşte ertesi gün hapıyla ilgili 4 soru, 4 cevap:

Sönmezer'in değerlendirmeleri şöyle: Ertesi gün hapları; kondom yırtılması, doğum kontrol hapına ara verilmesi gibi, kullanılan doğum kontrol yönteminde bir sorun çıkması durumunda veya korunmasız cinsel ilişki, cinsel saldırı gibi yalnızca acil ve gerekli durumlarda alınması gereken, gebelik oluşumunu engellemek amacıyla kullanılan ilaçlardır. Ertesi gün haplarının korunmasız cinsel ilişkiden sonraki ilk 72 saat içinde alınması gerekmekle beraber, ne kadar erken kullanılırsa o kadar etkili olacaktır. Ertesi gün haplarının temel işlevi, döllenmiş olan yumurtanın rahime tutunmasına engel olarak gebeliği engellemektir. Hap alınmasından önceki süreçte, döllenen yumurta ana rahmine yerleşmişse etkili olmayacaktır. İlacı aldıktan sonraki ilk 3 saat içinde kustuğunuz takdirde ilaç etkinliğini kaybedeceğinden, bulantı önleyici bir ilaç aldıktan sonra ertesi gün hapını tekrar almanız gerekmektedir. Ertesi gün hapı düzenli bir doğum kontrol yöntemi değildir ve yalnızca mecbur kalındığında kullanılmalıdır.

 ERTESİ GÜN HAPI NASIL KULLANILIR?

Peki, ertesi gün hapı nasıl kullanılır? Ertesi gün hapı kimi zaman tek doz şeklinde, kimi zaman da 12 saat arayla iki doz şeklinde kullanılır. Nasıl kullanılması gerektiğinin öğrenilmesi için ertesi gün hapı kullanılmadan önce ilacın prospektüsü mutlaka okunmalı ve prospektüste belirtilen dozda kullanılmalıdır. Bazı ilaçlar tek hap olarak kullanılırken, bazılarının iki seferde kullanılmasının sebebi ilaç markaları arasında kullanım farklılıkları olmasıdır. Ertesi gün hapından sonuç alınabilmesi ve etkisini gösterebilmesi için mutlaka 3 gün içerisinde kullanılması gerekmektedir.

 ERTESİ GÜN HAPI ADETİ GECİKTİRİR Mİ?

 Sönmezer, 'Ertesi gün hapı adeti geciktirir mi?' sorusunu ise şöyle yanıtlıyor: Bu hapların adet geciktirici olarak kullanılması gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak bu haplar, içerdiği yüksek oranda östrojen ve progesteron hormonları nedeniyle adet dengesini ve düzenini bozma riski taşımaktadır. Bu düzensizlik bazen gecikme şeklinde görülürken, bazen de erken adet görme şeklinde olmaktadır. Dolayısıyla ertesi gün hapları adeti geciktirmek amacıyla kullanılmaz, fakat adet döngüsünü ve dengesini bozabilmektedirler. Fazla hormon yüklemesi sonucu ortaya çıkan bu durum genellikle ilk adet kanamasından sonra normal düzenine dönmektedir. Ertesi gün hapları, adet geciktiriciler gibi sürekli kullanıma uygun değildir ve günlerce alınamaz. Adet geciktiriciler, adetin geciktirileceği süre boyunca alınarak vücuda düzenli olarak kontrollü bir progesteron girişi sağlamaktadır. Yüksek dozda östrojen ve progesteron hormonları barındıran ertesi gün hapları ise sürekli kullanıldığında, vücutta ciddi yan etkilere ve hormon dengesinde bozukluklara yol açabilirler.

 ERTESİ GÜN HAPININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Peki, ertesi gün haplarının yan etkileri nelerdir? Dr. Sönmezer bu soruyu da şöyle yanıtlıyor: Doğum kontrol yöntemi olarak sık sık ertesi gün hapı kullananlarda uzun vadeli adet düzensizlikleri ve Rahim iç zarı yani endometriumda gelişecek incelmeye bağlı problemler görülebilir. Bu nedenle ertesi gün haplarının uzun süreli kullanımı kesinlikle önerilmemektedir. Ayrıca ertesi gün hapının sık kullanılması sonucu ilacın etkinliği azaltacağından, aynı ay içinde birden fazla kez kullanılmamalıdır. Dolayısıyla ertesi gün hapı, doğru ve dozunda kullanılması durumunda zararlı olarak nitelendirilemez. Öte yandan ertesi gün haplarının birtakım yan etkileri söz konusudur. En sık görülen yan etkiler bulantı ve kusma şikayetleridir. Diğer yan etkilerine bakacak olursak;

  • Adet düzensizlikleri
  •  Ara kanamalar
  • Karın ağrısı
  • Şişkinlik
  • Baş dönmesi
  • Baş ağrısı
  • Halsizlik
  • İştahsızlık
  • Göğüslerde hassasiyet gibi yan etkiler görülebilmektedir.

 
Bu yan etkilerin görülüp görülmemesi veya görülme yoğunluğu her kadında farklı olmakla birlikte ertesi gün hapı kullanımının ardından birkaç gün boyunca görülebilir. Adet düzensizliği ise bir ya da birkaç ay sürebilir.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

 

a'dan z'ye cinsel terimler sözlüğü