Geleceğin meslekleri 2023: 5 yılda en hızla büyüyecek ve gerileyecek 10 meslek

Dünya Ekonomik Forumu'nun Mesleklerin Geleceği'ne ilişkin 2023 raporuna göre önümüzdeki 5 yıl içinde 14 milyon işin yok olacağı konusunda uyarıyor. Peki, rapora göre geleceğin meslekleri neler? İşte 5 yılda en hızla büyüyecek ve gerileyecek 10 meslek...


1 / 13
Geleceğin meslekleri 2023: 5 yılda en hızla büyüyecek ve gerileyecek 10 meslek - Resim : 1

Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) son raporuna göre daha fazla şirketin yapay zeka (AI) teknolojilerini benimsemesi ve küresel ekonominin kötüleşmesi nedeniyle önümüzdeki beş yıl içinde iş piyasasında büyük çalkantılar yaşanabilir.

83 MİLYON KİŞİLİK İŞ ORTADAN KALKACAK

Pazar günü yayınlanan raporda, yapay zeka ile ekonomik ve sosyal koşulların 83 milyon iş kaybına yol açmasının beklendiği ve 2027 yılına kadar yalnızca 69 milyon iş yaratılacağı belirtiliyor. Bu, mevcut istihdamın %2'sini temsil eden 14 milyon net iş kaybına yol açacaktır.

Rapor, çalışanların neredeyse dörtte birinin, özellikle yeni teknolojilerin ortaya çıkması nedeniyle iş değiştireceğini öngörüyor.

2 / 13
Geleceğin meslekleri 2023: 5 yılda en hızla büyüyecek ve gerileyecek 10 meslek - Resim : 2

HANGİ MESLEKLER RİSK ALTINDA?

Yapay zekanın ortaya çıkışıyla beraber birçok pozisyon risk altında olacak. Bankada çalışmak, kasiyerlik, sekreterlik gibi ofis işleri, veri giriş personeli gibi bazı idari işler en hızlı gerileyenler arasında olacak. Rapora göre makro trendler, yüksek enflasyon, daha yavaş ekonomik büyüme ve arz kıtlığı gibi ekonomik zorluklar iş büyümesinin önündeki sorunlardan.


3 / 13
Geleceğin meslekleri 2023: 5 yılda en hızla büyüyecek ve gerileyecek 10 meslek - Resim : 3

BÜYÜK VERİ...

Gelişen teknolojinin benimsenmesi ve artan dijitalleşme işgücü piyasasında önemli çalkantılara neden olabilir. Ankete katılan 803 şirketin dörtte üçünden fazlası önümüzdeki beş yıl içinde büyük veri, bulut bilgi işlem ve yapay zeka teknolojileriyle ilgili olacağını söylüyor.

4 / 13
Geleceğin meslekleri 2023: 5 yılda en hızla büyüyecek ve gerileyecek 10 meslek - Resim : 4

Gelecek 5 yılın en hızlı yükselecek meslekleri

1-Yapay zeka ve makine öğrenimi uzmanları