Evde akne giderici maske nasıl yapılır? İşte 9 doğal yöntem

Evde yapabileceğiniz doğal ve bitkisel maskeler, pandemi dönemi artan cilt sorunları ve aknelerinizin imdadına yetişebilir. Peki, evde akne giderici maske nasıl yapılır?


Günlük hayatın yeni nesil aksesuarı maskeler, bazı davetsiz misafirlere yol açabilir. Çene, yanak ve boyun bölgenizde aniden ortaya çıkan akneler bize bu aksesuarın pek de hoş olmayan bir sürprizi. Popüler gündemde bu aknelere maskne ismi verildi. Peki, akneleri evde kolayca gidermek için deneyebileceğimiz yöntemler nelerdir? Evde akne giderici nasıl yapılır? Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi, Dermatoloji Bölümünden Uzm. Dr. Zahide Eriş Eken  anlatıyor...

MASKNE NEDİR?

Uzun süre boyunca giyilen koruyucu ekipman ile (kask, maske vb.) mekanik nedenle gelişen aknedir. Maskeler sıcaklığı artırır, sürtünme ve gözeneklerde tıkanıklık yaparlar ve nefes alma, terleme ve konuşmak gibi çevresel faktörlerde nemi artırırlar ve bu şekilde akneye davetiye çıkar. Porlar tıkanarak sivilce ve kistik akne oluşur. Uzun süren ciltte oluşan tıkanıklık, sıcaklık ve terlemeyle birlikte yine kuruluk, kaşıntı ve soyulma da yapabilir.

EVDE AKNE GİDERİCİ MASKE NASIL YAPILIR?

Evde akneden kurtulmanın yolu limondan geçer. Limon doğal bir antibakteriyeldir. Limonda bulunan sitrik asit, cilt üzerinde biriken aşırı yağdan kurtulmanıza yardımcı olur. Ölü deriyi temizler. Limon C vitamini açısından zengindir, ciltte kolajen üretimini arttırır ve yeni cilt hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur. Askorbik asit gözenekleri küçültmeye yardımcı olur. Limon zengin antioksidanlar ile cilt hasarını önler. Akne izlerinin yanı sıra koyu renk lekelerin azaltılmasına da yardımcı olur.

akne giderici maske

Limon suyu güçlü bir bileşendir, cildinizin hassasiyetini kontrol etmeniz gerekir. Bileğinize 2 veya 3 damla limon suyu damlatın ve 15 dakika bekletin. Kızarıklığa veya kaşıntıya neden olmazsa, çözümlere başlayabilirsiniz. Cildinize uymuyorsa, başka çözüm yollarına bakmak gerekir ve dermatoloji uzmanınız ile görüşmeniz gerekir.

  • SAF LİMON SUYU

Saf limon suyu, cildiniz aşırı duyarlı olmadıkça kullanabilirsiniz. Limon suyunu bir kaba alıp pamuğu batırarak cilde sürün. Limon suyu cildinizde kuruduğunda yüzünüzü yıkayın ve nemlendirici uygulamayı unutmayın. Akneler geçene kadar her gün 1 kez yapılabilir.

  • TARÇIN VE LİMON

Tarçın ve limon, sivilce tedavisinde kullanılabilecek güçlü antibakteriyel maddelerdir. Tarçın, sağlıklı bir cilt tabakası ortaya çıkarmak için hafif peeling yapar ciltte.

2 yemek kaşığı taze limon suyu ve 1 çorba kaşığı tarçını karıştırıp aknelerin üzerine uygulayın. 15-20 dakika bekletip ılık su ile durulayın, nemlendirici uygulayın ve haftada 2-3 kez tekrarlayın

  • ZERDEÇAL VE LİMON

Zerdeçal ve limon, zerdeçal ağrı ve iltihaplanmayı azaltabilen güçlü bir anti-inflamatuardır ayrıca antibakteriyel ve antioksidandır. Limon ile birleştiğinde, akne oluşumlarını azaltmaya ve cildi temizlemeye yardımcı olur.

1 çorba kaşığı zerdeçal ve 1 limon suyunu iyice karıştırın. Sivilceli bölgeye uygulayın ve 15 dakika bekletip cildinizi durulayın. Sivilcelerden kurtulmak için haftada 2 veya 3 defa bu karışımı kullanın.

  • KARBONAT VE LİMON

Karbonat ve limon, karbonat ve limonun gazlı kombinasyonu cildi temizlerken gözenekleri açar ve aynı zamanda anti-inflamatuar etkilidir. Limon cildin yağlanmasını engeller ve tıkanmış gözeneklerdeki bakteriyi temizler.

1 çorba kaşığı limon ve 1 çorba kaşığı karbonatı karıştırıp sürün fakat cildiniz üzerinde 10 dakikadan fazla bekletmeyin. Hafifçe masaj yaparak soğuk su ile durulayın. 3 hafta boyunca haftada 1-2 kez uygulayın.

  • BAL, LİMON VE SÜT

Bal limon ve süt, bal ve limon antibakteriyel olarak çalışırken, süt cildi temizlemeye ve rahatlatmaya yardımcı olur.

Yarım fincan süt, 2 yemek kaşığı bal, 1 çorba kaşığı limon suyunu karıştırın ve bir pamuk yardımıyla cilt üzerine uygulayın. 20 dakika kadar bekletin, sonra ılık suyla durulayın. Hafif bir nemlendirici uygulayarak bitirin. 3 hafta boyunca her gün uygulayabilirsiniz.

  • SALATALIK VE LİMON

Salatalık ve limon, yüksek su içeriği ile cildi yeniler ve besler. Ayrıca sivilceden tahriş olmuş cildi yatıştırır ve sıkılaştırır.

1 limon suyu ve 1 püre haline getirilmiş salatalık karışımı cilt üzerine uygulanır ve 20 dakika bekletilir, ardından soğuk su ile durulayın. İstediğiniz sonucu alana kadar her gün uygulayın.

  • YOĞURT VE LİMON

Yoğurt ve limon, yoğurt sivilceleri tedavi edebilen güçlü antibakteriyel maddedir. Yoğurt limon ile birlikte cilt temizleyicisi olarak çalışan laktik asit içerir. Ayrıca, tahriş olmuş cilde nemlendirici bir etki kazandırmak için limonun sertliğine karşı koyar.

Yarım limon, Yarım fincan yoğurt karıştırıp cilde sürün 10 dakika bekletip soğuk su ile durulayın. Haftada 2 veya 3 kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

  • GÜL SUYU VE LİMON

Gül suyu ve limon, gül suyu anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Limon ile birleştiğinde, limon suyunun asitliğini sulandırmaya yardımcı olur ve hassas ciltler için bile uygundur.

1 çorba kaşığı limon suyu ve 1 çorba kaşığı gül suyunu karıştırın. Bir pamuk yardımı ile cilde uygulayın 20 dakika sonra soğuk su ile durulayın. İstenilen sonucu elde edene kadar her gün tekrarlayın.

  • ALOE VERA VE LİMON

Aloe vera ve limon, aloe veranın cilde birçok faydasının olduğunu biliyoruz. Limonun deriye olan sert etkilerini azaltır, parlak ve lekesiz bir cilt kazandırır.

1 çorba kaşığı aloe vera, 1 çorba kaşığı limon suyunu  birleştirip cilde uygulayın. 15 dakika bekletip soğuk su ile durulayın. Her gün uygulanabilir.