Fotoğraflarda daha güzel görünmek için 5 fitness tavsiyesi

Yaz aylarına girerken, kış boyunca hamlayan vücudumuzu yeniden şekle sokmanın zamanı geldi. Ama bu sadece diyetle olabilecek yanılgısına kapılmayalım.

Fotoğraflarda daha güzel görünmek için 5 fitness tavsiyesi

 1. Kas geliştirmek zaman meselesidir
  Kas geliştirmek isteyenlerin önündeki en büyük engel, önyargıdır. Kas geliştirmek için çok ağır bir efor sarf ederek, büyük ağırlıklar kaldırmak, çok uzun saatler boyunca, yılmadan, yıkılmadan antrenman yapmak gerektiği düşünülür. Ancak gerçek öyle değil. Kas gelişimi aslında spor yaparken zorlanıp yırtılan kas liflerimizin tamir olurken daha güçlü, daha kalın şekilde onarılmasıyla mümkün olur. Bu da yaklaşık 1 gün alan bir süreçti. Bu biyolojik mekanizmayı çözdükten sonra tek yapmanız gereken, vücudunuza kaslarınızı zorlayacak ve sonra da kendini tamir edecek zamanı verdiğiniz bir antrenman programı yapmak. Bir örnek verelim… Pazartesi günü, ağırlık seti ile kol kaslarınızı hafifçe zorladığınız 10-15 dakikalık bir ağırlık çalışması yaptınız diyelim… Salı günü başka spor aletleri ile kollarınızı yormadığınız farklı bir antrenman yapıp, kaslarınızın kendini onarmasına zaman veriyorsunuz. Çarşamba günü yeniden kol kaslarınızı çalıştırmaya devam edebiliyorsunuz. Ancak elbette tek başına zaman yönetimi de çözüm değil.
 2. Beslenmeden kas olmaz
  Vücudu şekle sokmak deyince ilk aklımıza gelen yöntemin diyet olduğunu söylemiştik. Ancak, mesele kas yaparak gösterişli, güçlü, fit, atletik bir vücuda sahip olmaksa, diyetten öte, sağlıklı ve yeterince beslenme, hayati önem kazanıyor. Çünkü, pazartesi günü ağırlık çalışırken yırtılan kaslarımızın yeniden onarılıp daha güçlü ve kalın şekilde geri dönebilmesi için vücudun beslenmeye ihtiyacı var. Ancak elbette, sağlıksız, karbonhidrat ve şeker odaklı, pastaları, börekleri, çikolataları götürdüğümüz bir beslenmeden bahsetmiyoruz. Protein, yağ, sebze odaklı, sağlıklı bir beslenme düzenine ihtiyacımız var. Protein, kaslarımızın yeniden yapılanması için gerekli, yağ enerji ihtiyacımızı karşılaşacak, sebzeler ise vitamin ve lif desteği ile vücudumuzu sağlıklı tutacak. Burada kilit nokta, kalori saymak… Günlük kalori limitinizden daha fazla kalori alırsanız, sağlıklı yemeklerle beslenseniz de, fazla kalori yağ olarak vücudunuzda depolanır. Kaslarınız büyürken yağlarınız da büyür ve kaslar yağların altında kalacağı için, yine görünmez. Bu nedenle, günlük ihtiyacınızın yaklaşık %5-10 altında kalori alarak kas çalıştığınızda, bir yandan yağlarınız erirken, bir yandan da yağların altında kalan kaslar kendini göstermeye başlayacaktır.
 3. Zorlayıcı antrenmanlara hazır olun
  Kas geliştirmek biraz ter, biraz gözyaşı, biraz emek ister. Bunu inkar etmeyelim. Kısa süreli de olsa, kaslarınızı biraz zorlamanız gerekecek. Elbette kendinizi sakatlamayacak düzeyde, ama yorulup artık ağırlık kaldıramayacağınız bir seviyeye ulaşana kadar antrenman yapmalısınız. Bu noktada da kaldıramayacağınız kadar büyük ağırlıklar değil de, daha fazla tekrar yaparak sizi yorup kaslarınızı çalıştıracak hafif ağırlıkları tercih edebilirsiniz. Güzel bir alternatif de tüm kaslarınızı aynı anda çalıştırabilecek ve gücünüzün yettiği kadar kaslarınızı zorlayan bir antrenman olan barfikstir. Barfiks çekebilmek için, yükseğe sabitlenmiş, tutunabileceğiniz bir platform gerekir. Bunun için de bir barfiks seti edinmenizi tavsiye ederiz.
  Spor yaparken, kalp ritminizi de sık sık takip etmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun için de bir akıllı saat ve saatinizle uyumlu bir akıllı telefon size yardımcı olabilir. Telefonunuz yeterli değilse Huawei telefon modelleri veya Huawei telefon fiyatları arasında biraz araştırma yapabilirsiniz.
 4. Bazen kaslar büyümez, sadece görünür olur
  Yaza hazırlanırken, etkileyici karın kaslarına ulaşmak için, sadece karın kası geliştirmek değil, karnınızdaki kasları çevreleyip dışarıdan görülmesini engelleyen karın yağlarınızı eritmek de gereklidir. Yani, karın kaslarınız ne kadar büyürse büyüsün, eğer üzerinde onları kapatan kalın yağ tabakası varsı, kaslı bir karın görüntüsüne sahip olamazsınız. Vücudunuzdaki pek çok kas kütlesi için de bu acı gerçek geçerlidir. Bu nedenle, bir yandan kas yaparken, bir yandan da kalori kısıtlamasıyla yağlarınızı eritmek zorunda olduğunuzu unutmamalısınız. Yaz fotoğraflarında daha etkileyici görünme oyununda sadece kasa sahip olmak yeterli olmaz, onları görünür de kılmalısınız.
 5. Işık ve gölge oyunlarını kullanın
  Fotoğraflarda kaslarınızı daha belirgin göstermenin püf noktalarından biri de ışık ve gölge oyunlarından faydalanmalısınız. Karın bölgenizde etkileyici bir sixpack geliştirmişken, onların fotoğrafta daha belirgin hale gelmesi için, güneşi arkanıza veya doğrudan önünüze almak yerine, ışığın yandan geldiği ve sixpack gölgelerinizin belirginleştiği kompozisyonlar tercih etmelisiniz. Bu formülün tüm kas gruplarınız için de geçerli olduğunu unutmayın.

 

Spor ve fitness konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm ürünlere hepsiburada.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Üstelik Babalar Günü de yaklaşıyorken, Babalar Günü hediyeleri için de hepsiburada.com’un zengin ürün yelpazesini inceleyebilirsiniz.