Fransa'daki Venedik ANNECY

Hülya ile Gül sizin için Annecy'nin tüm güzelliklerini araştırdı.

Her mevsimin şehri
Öyle temiz ki gölün suları, insan şaşkınlığa düşüyor. Bu sebeple de şehir, yüzücülerin ve balıkçıların en gözde yeriymiş. Üstelik Annecy Gölü, en değerli tatlısu balıklarını barındırıyormuş. Haliyle Annecy'ye gittiğinizde kendinize bir balık ziyafeti sunarsınız değil mi! Hem zaten Savoi, Fransa'nın gastronomisiyle ünlü bölgesi. Peynir fondüler, keçi peynirli salatalar, birbirinden lezzetli etler ve nefis şaraplar aklınızı başınızdan alacak. Tüm dünyada lezzet sihirbazı, otların ve tatların simyacısı olarak anılan ünlü Fransız ahçı Marc Veyrat'ın da, Annecy'ye çok yakın olan Veyrier du Lac'da çok sevimli bir lokantası var. Mesela, şehrin civarındaki kasabaları ve doğal güzellikleri keşfe çıktığınız bir gün, öğle yemeğinizi, Aurberge de L'Eridan adlı lokantada, bir lezzet şölenine dönüştürebilirsiniz. (Tel: 00334- 50 60 24 00). Aslında Annyce'de yapılacak en doğru şey, bir araba kiralayarak, gölün çevresindeki küçük köylerin ve kasabalarının doğal güzelliklerini keşfe çıkmak. Hatta kış aylarında, bir saat uzaklıktaki La Cluzas'a çıkabilir, yılbaşı kartpostallarını hatırlatan bu dağ kasabasında kayak yapma zevkini bile yaşayabilirsiniz. Biz de öyle yapıyoruz zaten. Gölün etrafındaki küçük kasabalardan geçiyoruz. Çan kuleli meydanlarda şirin kafeler, göl kenarındaki birbirinden güzel evler, uçsuz bucaksız çayırlar, otlayan inekler ve karşımızda Alpler'in göz alıcı yeşilliği... Manthon Saint Bernard şatosunu gezmek, Ortaçağ'dan gizem dolu saatler çalmış gibi bir his uyandırıyor. Forclaz Boğazı'nda trekking yapan gruba katılıp yürüyüş yapmak, yemyeşil çayırlarda hoplaya zıplaya oynaşan yavru kuzucukları sevmek için ölüyorum. Hele gökyüzünde kartallar gibi süzülen, yamaç paraşütçülerinin renkli dansıyla karşılaşmak, resmen aklımı başımdan alıyor. Tanrım, burası cennet olmalı diye derin bir iç geçiriyoruz Gül'le. Bu yaz tatilimi kesinlikle burada geçirmeye karar veriyorum. Göl kenarındaki sayfiye kasabası Talloires'in sahilinde dolaşırken bu kararımdan dolayı kendimi yeniden kutluyorum. Bahçe içindeki eski evler, şahane birer butik otele dönüştürülmüş. İskelenin yanına sıralanmış sörfler, kanolar, yelkenli tekneler kış uykusuna yatmışlar. Ama belli ki yazın gölün üstü sörfçülerle, su kayağı yapanlarla, beyaz yelkenlilerle dolup taşıyor. Kocaman çınarın altındaki banka oturuyor, batmakta olan günün güzelliğini izliyoruz. Karşımızda efsanevi Duingt Şatosu. Bu kez bir Cezanne tablosu içindeyiz. Kimler etkilenmemiş ki bu güzellikten. Cezanne tablolarına taşımış bu şatonun mağrur güzelliğini. Jean Jacques Rousseau ve Andre Gide aşkla bağlanmış bu şehre. Margarite Duras, bütün yazlarını Annecy Gölü kenarındaki evinde geçirmiş. Evet evet, doğanın sunduğu bu muhteşem güzelliklerle daha da kaynaşmak istiyorum. Yaz tatilimi de kesinlikle burada geçireceğim.

Doğa sporları merkezi
Yemyeşil Savoue Alpleri'nin ve bu muhteşem gölün sunduğu spor imkanları sınırsız. Birbirinden şık ve güzel sayfiye kasabalarında kalırken, gölde yelken, dalış, kürek, su kayağı yapabilir, tertemiz sularda gönlünüzce yüzebilirsiniz. Dağ ve orman yollarında yürüyüş yapmak ve bisikletle çevreyi gezmek, kesinlikle başka bir dünyanın kapılarını açacaktır. Yukarılara çıktığınızda, yaz başına kadar kayak yapmak mümkün. Golf oynamak isteyenler içinse, Avrupa'nın neredeyse en doğal ve güzel parkurları burada. Daha bitmedi, kanyoning yapıp şelalelerden inmek, raftingle suların coşkusuna kapılmak, kaya tırmanışıyla dağlara çıkmak, yamaç paraşütüyle bulutların üstünde kuşlar gibi süzülmek, mağara dalışı yapmak, balonla gökyüzünü dolaşmak? Bunların hepsini Annecy'de yapabilirsiniz. Tek yapmanız, Takamaka adlı doğa sporları kulübünü aramanız olacak. Hatta isterseniz internete girip şimdiden onlarla bağlantı kurabilirsiniz. (www.takamaka.fr) İnanın, burada günleriniz o kadar dolu dolu geçecek ki, bir günün içine ne kadar çok güzellik ve zenginlik sığdığına inanamayacaksınız. Fier Geçidi'nin güzelliği, Clermont Şatosu'nun asaleti, Seythenex Çağlayanı'nın ihtişamı, Tamie Manastırı ile Ortaçağdan kalma Alby-sur-Cheran kentinin gizemi, Seyssell Mağaraları'nın derin güzelliği, Çan Müzesi Fonderie Paccard'ın çanları karşısında resmen büyülenecek, siz de Annecy'ye en kısa zamanda tekrar dönmeye karar vereceksiniz. Çünkü bu kent size hayatın içinde unuttuğumuz bütün güzellikleri, lezzeti, tarihi, lüksü, doğayı ve doğanın mucizelerini birarada sunuyor. Annecy'e nasıl gidebilirim diyorsanız, cevabımız çok basit. Derhal Cafe Tur'u arıyorsunuz, rezarvasyonunuzu yaptırıyorsunuz ve Cafe Tur güvenli uçak yolculukları, kaliteli otelleri ve ayrıntılı rehberlik hizmetleriyle size Annecy'de unutamayacağınız bir tatil yaşatıyor.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.