Keşif Yolculuğu: Karavan Tatili

Karavan tatili özellikle pandemi döneminde birçok insanın tercih etmek istediği bir tatil seçeneği. Karavan güvenli mi, karavanda yaşam nasıldır, tatilde yanıma hangi eşyaları almalıyım gibi sorular karavan tatiline ilk defa çıkacakların temel soruları. Karavanda konforlu bir tatil yapmak için kişi sayısından, eşya sayısına kadar bütün seçimleriniz önemli. Mekân kısıtlamanız olmadan dileğiniz yerde tatile başlayabileceğiniz özgür tatil seçeneği karavan hakkında merak edilenler.


Karavan tatili birçok insanın tercih ettiği bir tatil türü. Özellikle pandemi döneminde kalabalıklardan uzak durmak için arkadaşlarınızla ya da ailenizle tercih edebileceğiniz bir tatil seçeneği. Eğer ilk defa karavanla ile tatile çıkacaksınız yanınızda taşıdığınız evi nasıl kullanmanız gerektiğini bilemenizde fayda var. 

Karavan ve Güvenlik

Karavan için sorulan en önemli sorulardan biri güvenliktir. Öncelikle karavanla yola çıktığınızda varış noktasında karavan için park alanı bulmanız gerekiyor. Ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde birçok karavan park alanları bulunmaktadır. Belirli bir ücret karşılığında bu alanlarda konaklama şansınız bulanmakta. Güvenli bir park alanı bulmanız kadar, karavanınızın kilitlerinin de sağlam olması önemlidir. Ne olur ne olmaz, karavanınızdan ayrılıp denize gittiğinizde ya da doğa yürüyüşüne çıktığınızda aklınız karavanınızda kalmasın. Kendinizi daha güvenli hissetmek istiyorsanız tatile çıkmadan önce karavanınızda bulunacak değerleri eşyaları da sigortalayabilirsiniz.

Karavan Yolculuğu 

Karavanda yolculuk diğer binek araçlara göre biraz daha konforsuz olabilir. Ama merak etmeyin kısa zaman içinde bu standartlara alışmaya başlayacaksınız. Karavan yolculuğunuz biraz sallantılı geçebilir. Asfalt yol dışındaki kullanımlarınızda sallantının şiddeti biraz daha artabilir. Zaten genel olarak karavanlar için önerilen azami hız sınırı saatte 80 kilometredir. Bu hızı aştığınızda tehlikeli bir yolculukla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ama ne olursa olsun, yolcuğunuz sallantılı geçse de varacağınız noktada yapacağınız tatilin keyfi her şeye değer.


Yolcuğunuz sallantılı geçse de varacağınız noktada yapacağınız tatilin keyfi her şeye değer.

Karavan Yaşamı 

Karavanınızı daha konforlu kullanmak için ihtiyacınızdan fazla eşyayı yanınıza almayın. Bilindiği üzere karavanların kullanım metrekareleri evlerin kullanımına göre çok küçük. Bu yüzden kaç kişiyle rahat edebileceğinizi belirleyip karavan tatiline o kadar kişiyle çıkın. Gece yatak odanız olan yer, gündüz oturma alanınız ya da yemek yediğiniz odanız olacak. Bu hesaplamalarınızı tatil öncesinde yapmanız konforunuz açısından çok mühim. Ama şunu unutmayın ki, eviniz yanınızda olduğu için istediğiniz noktada durup tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Karavan sizi sabit bir mekâna bağlamaz. Yer değiştirmek sizin özgürlüğünüz olacak. Karavan alanı dar olduğu için temizlik ve düzen önemli. Konforunuzu bozmamak için bu düzene özen gösterirseniz keyfiniz bozulmayacaktır. Karavan yaşamınız boyunca alışmanız ve öğrenmeniz gerekenler önemli unsurlar da şunlardır: harita okuma ve yön bilgisi, böceklerle mücadele ve onlardan korunma, motor ve bazı teknik konular hakkında bilgi sahibi olmak.


Gece yatak odanız olan yer gündüz oturma alanınız ya da yemek yediğiniz odanız olacak.

Karavanda Gerekli Olan Eşyalar

Karavanda hem konforunuzu sağlamlamak için hem de temel ihtiyaçlarınız için yanınızda olması gereken temel eşyalar:

 • Masa ve Sandalye (karavanın dışında da kullanabilirsiniz)
 • Battaniye, yastık ve nevresim takımı
 • Havlu Takımı
 • Banyo eşyaları 
 • Minder ve mat (özellikle karavanın dışında kullanmak için)
 • İlk yardım çantası
 • Uzatma kablosu (dış hava koşullarına dayanıklı olması gerekir)
 • Uzatmalı ampul (karavanın dışında oturduğunuzda gece ışıksız kalmamak için)
 • Elektrikli kompresör (hem karavan için hem de top, şişme yatak ya da bisiklet lastiği şişirmek için)
 • Mutfak malzemeleri (kâğıt havlu, çöp poşeti, termos, kapaklı kaplar vb.)
 • Şarjlı ışıldak
 • El feneri
 • Güneş için şemsiye
 • Piknik seti
 • Kamp masası
 • Alet çantası (hem karavan için hem de yanınızda demonte eşyaları birleştirmek ya da bozmak için)