Soğuk havalar yeni rotalar çizmemize engel olamaz!

Havanın soğuması yeni rotalar çizmemize engel olamayacak. Şimdilerde doğayla kucaklaşmaya her zaman olduğundan daha çok ihtiyacımız var.

Soğuk havalar yeni rotalar çizmemize engel olamaz!

Ülkemizin her yerinde ayrı bir güzellik var... Ben de size Trakya, Ege ve Akdeniz’den 7 adres seçtim. Yıl boyu açık olan bu oteller hem konumu hem hizmet kalitesi hem de civarı keşfetme fırsatı sunmasıyla çok sevdiğim yerler.


Tarihçi, Seyahat Yazarı ve Profesyonel Rehber
SAFFET EMRE TONGUÇ

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ
Longosphere

Ülkemizdeki cazibesi son yıllarda yükselen ‘glamping’, konforlu bir doğa tatili yapmak isteyenlerin tercihi. Çadır hayatını, temel ihtiyaçları kolaylıkla karşılayabilecek daha şık seçeneklere dönüştüren bu tatil anlayışının en başarılı temsilcilerinden biri olan Longosphere, Türkiye’nin en büyük glamping tesisi. 104 konaklama birimi var. Bunlardan 40 tanesini ‘Kaplumbağa Çadır’ olarak adlandırmışlar. Tıpkı bir otel odası gibi düşünebilirsiniz. Kendine ait verandasıyla çadırdan çok bir bungalovda kalır gibisiniz. ‘Sincap Çadır’lar ise ahşap çadırlar olarak düzenlenmiş. Tepesinde cam tavan bölmesi ile geceleri çok hoş ama içinde banyo ve tuvalet yok. Longosphere, İğneada Longoz Ormanları’nın girişinde yer alıyor. Kuş sesleriyle güne başlamak, uzun yürüyüşlere çıkmak, doğayla tazelenmek için her mevsim ideal. Birçok aktivite olanağı ile farklı lezzetler sunan kafe ve restoranları da var.
(Tel: 0549 838 93 21)

ÖMÜRLÜK MANZARA
Kabak Dome

Fethiye-Faralya’da inşa edilen ve 2020’de misafir ağırlamaya başlayan bir otel. Muhteşem Kabak Koyu’na tepeden bakıyor; zaten adını da buradan alıyor. Manzarası ve büyüklükleri ile birbirinden ayrılan 10 odası var. Hepsi birbirinden bağımsız olacak şekilde konumlandırılmış. Tüm odalar jakuzili ve kendine ait terasa sahip. Mimarisi ile Kuzeyin iglolarını Akdeniz iklimine taşımış gibiler. Ama iglolardan daha güzeller. Otelin farklı ve başarılı çizgisi mutfakta da kendini gösteriyor. Genç bir ekibe emanet ettikleri restoranlarında; Akdeniz’in sağlık saçan meyve ve sebzeleri, yerel balıkçıların taze ürünleri, Toroslar’ın lezzetli etleri ve dahası var.
(Tel: 0532 390 68 48)

BAŞROLDE DOĞA VAR
Bakucha Vineyard

Kırklareli Lüleburgaz’daki Hamitabat Köyü’nde yer alıyor. Otelden içeri adım attığınız andan itibaren fazla kelimesini unutmanız gerek. Burası başrolü doğaya veren ve rol çalmamak için sadelikle şekillenen bir otel. Doğa ve sessizlik öyle güzel ki hiçbir şey önüne geçmesin istenmiş. Ama konfor ve keyiften de ödün verilmemiş. Spa’sı da var, açık yüzme havuzu da… Otelin en güzel yanı, üreten ve sürdürülebilirliği yakalamaya çalışan bir adrese misafir olmanız. 350 dönümde 9 farklı çeşit üzüm yetiştiriyorlar. 120 dönüm armut bahçesi, 50 dönüm lavanta bahçesi, 10 dönüm bostan var. Hangi mevsimde giderseniz, o döneme özgü menü buluyorsunuz. Her şeyi taze ve vaktinde kullanmaya özen gösteriyorlar. 26 odası olan ve bahçesinden başlayıp bağlara kadar uzanan bir yürüyüş rotası bulunan otel, sonbaharın tadını çıkarmak için ideal. Şömine ya da bahçedeki ateş başında tatlı sohbetlere dalmak, okumak ve doğayla baş başa dinlenmek için gidebilirsiniz.
(Tel: 0288 473 44 17-0533 514 14 90)

BODRUM HEP GÜZEL
Eskichesme Otel

Bodrum’un Eski Çeşme Mahallesi’nde kurulan ve adını da buradan alan Eskichesme Otel, ev konforunu yansıtan adreslerden… Daha lobisine adım attığınız andan itibaren, huzurlu bir havanın otel misafirliğiyle harmanlanmış halini buluyorsunuz. 2015’te açılan odelin 4’ü süit, 38 odası var. Bodrum merkeze yürüme mesafesi kadar yakın ama bulunduğu mahalle itibarıyla sakin bir noktada. Yetişkin oteli olarak konumlandığı için 16 yaş kuralı var. Evcil hayvan kabul ediliyor ve ek ücret alınmıyor. Dekorasyonda modern, rahat, şık bir stil yakalanmış. 10-15 kişilik üst düzey toplantılar ve çalışma kampları için de ilham verici bir yer.
(Tel: 0252 316 25 00-02)

MASAL DÜNYASI GİBİ
Yenice Vadi

Muğla-Menteşe’de kurulan Yenice Vadi, masal dünyası gibi bir adres. Doğanın ortasında, her şeyin doğalını kullandıkları, taş ve ağacın en güzel halleriyle buluştuğu bir mekan. Değirmeni, göleti, ağaç evleri ve çiftliğiyle insanı gülümseten bir atmosfer yakalanmış. Ana binadaki odaların bazılarında şömine, bazılarında jakuzi, bazılarında her ikisi de var. Ayrıca bungalov tipi evlerde de konaklayabilirsiniz. Açık havada taş ocaklar yapmışlar. Ateşin üzerinde yerel söyleyişle ‘gara dığan’ dedikleri bakır ve toprak kaplarda pişiyor yemekler. Izgaralar da yine açık havadaki bu taş ocaklarda yapılıyor. Çocuklu ailelerin çok sevdiği Yenice Vadi’ye ek ücret istenmeksizin evcil hayvan da kabul ediliyor. Otelin ortasında konumlanan göletin çevresi keyifle dinlenmek, bir şeyler içmek için düzenlenmiş.
(Tel: 0532 270 35 64)

BENZERSİZ BİR DENEYİM
Olympos Lodge

Çıralı Sahili ile Olympos Antik Şehri’nin kalıntıları arasında kurulan Olympos Lodge, bilen gelsin, bilmeyenlere anlatsın ve sadece meraklısını ağırlasın diye düşünülmüş gizli saklı bir dünya. Kasım ayında gittim ve yaza vedanın en güzel halini yaşadım. Öyle benzersiz bir yer yapmışlar ki tavus kuşları da kurdukları dünyanın parçası, ördekler de… Portakal ağaçları da yer bulmuş kendine, palmiyeler de… Kapıları Akdeniz’in maviliğine açılan 15 dönüme yayılmış otelin sadece 14 odası var. Oda tipleri farklı ama ortak özellikleri geniş ve ferah konaklama alanları yaratabilmiş olmaları. Odaların her biri ayrı güzel. Dekorasyonda zevkli dokunuşların yer aldığı, şımartan mekanlar hazırlamışlar. Otelin bahçesi ve yürüme mesafesindeki sahil muhteşem. Benim Türkiye’de en sevdiğim antik kentlerden biri olan Olympos’a da otelden kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.
(Tel: 0242 825 71 71-72)

PROVENCE VE TOSKANA HARMANI
Zigo’s

2020’de misafir ağırlamaya başlayan çiçeği burnunda otel Zigo’s, Dalaman’da yer alıyor. Zevk ve sakinlik arayanların ‘iyi ki geldim’ diyeceği bir adres. Binaların yapısında ve dekorasyonda hem Provence hem Toskana havası bulabiliyor ve o havanın Ege misafirperverliği ile buluşmasına şahit oluyorsunuz. Her birinin tasarımı ve büyüklükleri farklı 13 odası var. 2 odasına, kış keyfi için kuzine yerleştirilmiş. Restoranın kapalı bölümüne de bir kuzine konulmuş. Restoranın yanı başında bir taş fırın var. Ustası gözünüzün önünde iştah kabartan pizzalar, pideler hazırlıyor. Civarı bisikletle keşfedebilir, yürüyüş rotalarında tertemiz havanın tadını çıkarabilirsiniz.
(Tel: 0252 285 71 71)