Bu yıl onların yılı

Bu yıl onların yılı

Sundance Film Festivali, Berlin Film Festivali ve BAFTA ödülleri derken sinema dünyasında heyecanlı günlerin yaşandığı ödül mevsimi Oscar’la hızını kesti. Şimdi gözler bu yıl gösterime girmesi merakla beklenen filmlere çevrildi.

Hazırlayan: Gülru İncu

Amerikan sinemasının iki duayeni yani Quentin Tarantino ve Martin Scorsese’nin yeni filmleri 2019’un heyecanla beklenen yapımları arasında ipi göğüslüyor. Tarantino’nun The Hateful Eight’ten sonra çektiği yeni filmi Once Upon a Time in Hollwood’da, 1969 yılında Los Angeles’ta ünlü olmaya çalışan iki arkadaşın hikayesini izlerken arka planda büyük usta Roman Polanski’nin o dönem Charles Manson’ın dört müridi tarafından 8.5 aylık hamileyken öldürülen eşi Sharon Tate’in cinayetine de odaklanacağız. Filmin başrollerinde Brad Pitt ve Leonardo DiCaprio var ama Tarantino sinemasını özleyenler ağustosu beklemek zorunda ne yazık ki! Martin Scorsese’nin olduğu yerde gözler Robert De Niro’yu aramaz mı, elbette arar. İşte ustanın son filmi The Irishman yıllar önce Coppola’nın başyapıtı Baba’da (The Godfather) rol alan Al Pacino ve Robert De Niro gibi iki devi buluşturuyor.Bilim kurgu, macera, savaş, dram
Hollywood yeniden çevrimlerden vazgeçer mi, tabii ki hayır! Oscar adayı A Star is Born ya da Kelebek gibi Joker de bunlardan biri. Joaquin Phoenix’in Joker’i canlandıracağı filmin ağır topu Robert De Niro. Vee artık yılan hikayesine dönmesine rağmen hayranlarının peşini bırakmadığı X-Men serisi Dark Phoenix’le devam edecek. Tabii kadroda James McAvoy, Jessica Chastain, Jennifer Lawrence ve Michael Fassbender de olacak. Rocketman’de ise günümüz müziğinin önemli karakterlerinden Elton John’un hayatının dönüm noktalarına tanık olacağız ki film adını onun 1972 tarihli aynı adlı şarkısından alıyor zaten. Bir filmin etinden sütünden yararlanmanın ötesinde iliğini kemiğini kurutan Amerikan pazarlama mantığının kanlı canlı kanıtı Star Wars serisi, Episode IX ile devam edecek ama J.J. Abrams aşkına izleyeceğiz çaresiz. Tom Hanks’i özlediniz mi? Er Ryan’ı Kurtarmak’tan sonra yeniden bir savaş filmiyle karşımıza çıkan Hanks, Alman denizaltılardan kaçarak Kuzey Atlantik’i geçmeye çalışan Amerikan savaş gemisi Greyhound’un kaptanı Ernest Krause’yi canlandıracak.