Hülya Koçyiğit'in yönetmenliğine tam destek!

Hülya Koçyiğit'in 67 yaşında yönetmen koltuğuna ot
Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Destekleme Kurulu’nun merakla beklenen film proje destekleri açıklandı. 15 uzun metrajlı filme projesine toplam 5 milyon 360 bin TL, yedi ilk film projesineyse toplam 1 milyon 900 bin destek kararı alındı. Destek listesi sürprizlerle dolu. İlk sürpriz ünlü oyuncu Hülya Koçyiğit’in ilk yönetmenlik denemesine, “Varoşta Kadın Olmak” film projesine 400 bin TL destek çıkması. Destek alan en yüksek film projesi ise “Tepenin Ardı” ile iyi bir çıkış yapan yönetmen Emin Alper’in yeni projesi “Kadir ve Kardeşleri.” Filme 510 bin TL destek verildi.
Aydın Sayman’ın “Fareyi Öldürmek” projesi 400 bin, “Benimle Var mısın?” 400 bin, “Zer” 400 bin, Yavuz Altun’un “Ayaz” 350 bin “Martıların Efendisi” 350 bin, Tayyip Karamahmutoğlu’nun “Mezarcı” 350 bin, Muhammet Tayfur Aydın’ın “Siyah Karga” 350 bin, Handan Öztürk’ün “Ağlayan Gitar” 300 bin, “Düş Kırgınları” 300 bin TL destek aldı. Listenin bir başka sürprizi ise usta yönetmenlere destek çıkmaması. Erden Kıral’ın “Gece”, Zeki Demirkubuz’un “Kor” ve İsmail Güneş’in “Merhamet Nereye?” film projelerine destek verilmedi ama projeleri de reddedilmedi.
Projelerin yeniden başvurulması halinde bir sonraki kurul gündemine alınması kararlaştırıldı. Ayrıca Cemil Ağacıkoğlu “Sarıl Bana” filmi desteğe ‘ uygun ’ bulunmadı. Sinema Destekleme Kurulu 18-20 Şubat arasında yaptığı toplantı sonucu aldığı kararlar önceki gün kamuoyu ile paylaşıldı.