Kadın kadının en büyük düşmanı

Kadının başına ne geliyorsa yine kadından mı geliyor?


Kadın kadının düşmanı
Kaç erkeğin diğer erkeğin ardından iştahı kabara kabara dedikodusunu yaptığını, kuyusunu kazdığını, çok samimi görünüp sonra da yanından uzaklaştığı an arkasından konuştuğunu gördünüz. Bir gün bir bakıyorsunuz, yakın arkadaşınız sandığınız kişi en mutlu gününüzde ortadan yok oluveriyor. Meğer mutsuzluğunuzla besleniyormuş... Arkanızdan dedikodunuzu yayan kişiyi gökte ararken, yanınızda buluveriyorsunuz. İş yerinde samimi olduğunuz arkadaşınız, eline ‘mevki’ geçince nedense sizi ezmeye çalışıyor... Ya da evli olduğunuzu bildiği halde eşinizin gözlerinin içine bakıp, onu ayartmaya çalışan kadınların varlığına şahit oluyorsunuz... Ve ‘kadının en büyük düşmanı yine kadındır’, ‘kadın kadının kurdu mudur’ cümleleri haliyle aklınızdan geçiyor... Peki kadınlar bunu birbirlerine acaba neden yapıyor? 
Her kadının rekabeti bu şekilde yansıttığını iddia edebilir miyiz? Elbette hayır! Kendi içinde mutsuzluk yaşayan, huzuru yakalayamamış, ilişkileri kötü giden, kendini değerli görmeyen, kısaca kendini beğenmeyen kadınlar olumsuz duyguları ne yazık ki daha çok yaşıyor! Kendindeki olumlu-olumsuz özelliklerin farkında olan, bu yetersizlikleri aşmak için devamlı uğraşan, bazı konularda iyi olmasa da başka konularda kendini başarılı hisseden kadınlar ise, bu sürecin nasıl işlemesi gerektiğini de iyi biliyor. Örneğin, bazı kadınlar için bir başkasında var olan güzelliğin onda olmaması sorun değildir, o zekasıyla güzelliğini ikinci planda bırakabilir. Eğlencelidir ama çok iyi pasta yapamayabilir. İyi yemek yapıyorsa çok zayıf olmayabilir. Sigara içiyordur, ancak beslenmesi ve sporunu ihmal etmez. Yani kişi kendindeki özelliklerin farkında oldukça ve bunları her gün iyileştirmeye çalıştıkça başkalarındaki özellikler önemini yitirir. 
Güzellik, başarı, mutlu bir ilişki ve aile hayatı gibi artı özellikler, arkadaşlık ve iş ilişkilerinde olumsuz özellikler midir Ne yazık ki, kimi zaman için evet. Başarılı olmak, takdir görmek her insanın istediği şeyler. Bazı insanlar doğal yetenekleri ve doğuştan getirdikleri özelliklerle daha şanslı olabiliyor. Bazı kadınlar vardır her giydikleri yakışır, ne kadar yeseler de kilo almazlar. Bu kadınlar kıskanılmaya mahkumdur. Bazıları için kendisinden daha güçlü kadınlar katlanılmazdır. Eğlenceli enerjik kadınlara tahammül edemezler. Eğer öyle olmadıklarını düşünüyorlarsa hemen dedikodu yapmaya başlarlar…
Histrionik kişilik yapısına dikkat!
Kadınların birbirleri ile çekilme halinde olmaları aslında çoğu kadın için günlük yaşamın bir parçası haline gelmiş durumda. Nedenini bilmediğimiz halde bizimle konuşmayan, birden bire selamlaşmayı kesen ya da arkamızdan olmayacak sözler söyleyen kadınlar hayatımızın her alanında karşımıza çıkabiliyor. Her ne kadar böyle tiplere bağışıklık kazandığımızı söylesek de bazen psikolojimizi hatta hayatımızın düzenini etkileyecek hareketlerde bulunabiliyorlar. Bu tip kadınların başlıca özellikleri; “devamlı ön planda olmak istemeleri, abartılı bir yaşam tarzını tercih etmeleri, her şeyi dramatize edip tüm dikkatlerin kendi üstlerinde olmasını beklemeleri, dünyanın kendi etraflarında döndüğüne inanmaları” oluyor. Eğer onlar için bir rakip olarak algılandıysanız o zaman mobbing sizin için kaçınılmaz. Bu tip kadınlar, kim daha çok beğenilip tercih edilmişse, onun gibi davranmaya başlarlar. Çabuk değişirler, değişikliğe yatkınlıkları uyumlu gözükmelerini sağlar ve kıskançlık, bencillik gibi duygularını örtbas etmiş olurlar. Bu yapıdaki kişiler aslında ilgi açlığı çeker. İlgisiz davrananlara düşman kesilirler ve sık sık dedikodu yaparlar. İstediklerini elde edemezlerse saldırganlaşır, depresyona girerler. Rol yapmak onların doğal halidir. Yapmadıklarında kendilerini yapay hissederler. Medical Park Ordu Hastanesi’nden Psikolog Nagihan Akarsu, bu kişilik yapısını ‘histrionik’ olarak tanımlıyor ve bu yapının daha çok kadınlarda görüldüğünü söylüyor.
Özel hayattaki rekabet
Tek tarafı suçlamak da olmaz ama ne yazık ki kadınlar özel hayatlarında da kadınlardan çekiyor yine... Evli ya da mutlu bir birlikteliği olan erkekleri baştan çıkarmaya çalışan, ilişkisini bozmak için çabalayan kadınlar görüyoruz sık sık. Sanki evli ya da ilişkisi olan bir adamın dikkatini çekmek dünyadaki en büyük başarı! Genellikle ailesinde sevgiyi az yaşamış olan kişiler, bu yetersizliği doyumsuz bir şekilde, başkasının sevgilisinde yaşamak istiyor. Ancak bunun bir kişilik yapısı oluşturduğunu bilmiyorlar. İlgi gösteren her erkek onlar için bir artı, eksik sevgisiz yanlarının bir tamamlayıcısı. Direniyor gibi gözükseler de kısa sürede teslim oluyor ve bunu bir başarı olarak görüyorlar. 
Hayatı zorlaştıran kadınlarla baş etme kılavuzu
Bu tip hayatımızı zorlaştıran kadınlarla karşılaştığımızda ne yapabilir, nasıl davranabiliriz Onlarla nasıl başa çıkabiliriz İşte size birkaç öneri...
İş yerinde, evde, sokakta hemen hemen her ortamda karşınıza bu tür kişiler çıkabilir. Zor ve kaprislidirler. Ancak kendilerini daha üstün hissettirdiğinizde yani durumu normalize ettiğinizde daha rahatlamış ve yetersizlikleri azalmış olacak. Bu kişilerle aynı ortamda olmak zorundaysanız, dengeli ve bir miktar da politik olmanız gerekebilir. 
Öncelikle aşırı ilgi ve övgünün işe yaramayacağını, bu konuda doyumsuz olacaklarını bilmelisiniz. Söylediklerini ya da göstermeye çalıştıkları özelliklerini normal ve doğal sürece oturtmak gerekir. Aksi takdirde devamlı savunmada olacaklar ve siz de belki de çoktan bir düşman kazanmış olacaksınız. 
Eğer çok çekilmez ve hırs içindelerse, iyi anlaşmak için kendinizi zorlamayın. Uzak durun ve söylediklerini geçiştirin.Ofisteki rekabet
En sık kadın çekişmelerinin yaşandığı alanlardan biri de iş hayatı. İş hayatı, zaten doğası gereği çekişme ve rekabetin olduğu bir alan. İş yerinde terfi almanıza sevineceğini düşündüğünüz arkadaşlarınız, öğle yemeğinde sizi çağırmamaya başlar örneğin. Ya da başarılarınız karşısında patronunuzdan terfi beklersiniz ama o sizin yaptığınız işi eleştirmekle ve sizi aşağılamakla meşguldür. Mobbing’i en çok kadınlar kadınlara yapıyormuş biliyor musunuz Hadi özel hayatınızdan istemediğiniz kişileri çıkarabiliyorsunuz. Ama iş yerindekiler ne olacak Bu o kadar da kolay değil işte… Uzmanlar, iş yerinde ‘sorun’ çıkaran kadınların altta yatan duygusunun genellikle özgüven eksikliği, değersizlik ve sevilmeme duyguları olduğunu söylüyor.