Suyu korumak için 21 adım atın

Denizlerimizi, nehirlerimizi, göllerimizi, su kaynaklarımızı korumak için bizim de atabileceğimiz küçük adımlar var. Çocuklarımızın suyunu korumak için sorumluluk alıyoruz, bilinçlenip paylaşıyoruz...
4) Doğa dostu temizlik ürünleri kullanın
Bazı evsel temizlik maddelerinde bulunan zararlı kimyasallar havamızı, suyumuzu, denizlerimizi ve toprağımızı kirletiyor. Milyonlarca evden çıkan “köpükler” küresel bir çevre sorunu olarak karşımızda. Deterjan atıkları deniz yüzeyinde toplanarak denizin oksijen alışverişini engelliyor. Oksijen eksikliği bulanıklık, tabanda aşırı birikme, kokuşma, canlı türünde azalma ve ortamın kullanılmaz hale gelmesine sebep oluyor. Bu kimyasallar deniz canlılarında birikerek toksik etki gösteriyor. Deterjan atığındaki fosfor bileşikleri, yüzeysel sularda ötrofikasyona sebep oluyor. Bunun sonucunda su organizmaları ve bitkileri aşırı miktarda çoğalıyor, oksijen azalıyor. Su canlılarının ölümü hızlanarak sudaki canlı yaşam kayboluyor.
Ne Yapmalı?
• Deterjanları alırken ambalajlarını okuyun, doğada ne kadarının çözünebildiğine dikkat edin.
• Deterjanların kullanım miktarını suyun sertliğine göre, ambalajdaki önerilere göre yapın. Gereğinden daha fazla deterjan kullanmak sizi daha temiz yapmaz, sadece karbon izinizi büyütür.
• Limon, sirke, karbonat, çamaşır sodası, boraks, doğal sabun gibi maddeler de temizlikte iyi bir alternatif olabilir. 

5) Suyu kirletmeyen deterjanlar
Deniz Temiz Derneği-Turmepa’nın deniz suyuyla bile temizlik yapabileceğiniz, daha az su tüketmek için özel olarak formüle edilmiş deterjanları doğada çözünebilir özelliğe sahip. Bu ürünleri kullanmak için iyi bir sebebimiz daha var; ürünlerden elde edilen gelir, deniz kirliliği ile mücadele amaçlı projelerde kullanılıyor. Turmepa’nın ürünleri arasında bulaşık deterjanı, genel yüzey temizleyici, sıvı el sabunu, tekne ve usturmaça temizleyicisi bulunuyor.

6) Teknede, tatilde, kumsalda…
• Mercan resifleri deniz hayatı için büyük bir önem taşıyor. Tropik bölgelere yaptığınız gezilerde güneş kremi kullanımını azaltmak için güneşten koruyucu kıyafetlerle yüzün. Mercanlara basmayın, hiçbir deniz canlısını “hatıra” olarak almayın, paletle yüzmeyin.
• Deniz canlıları ekosistem içerisinde yiyeceklerini buluyor. Tekne gezilerinde balıkları beslemek, denize ekmek ya da yiyecek atmak, deniz tabanında kirlenmeye yol açarak deniz hayatını tehlikeye atıyor.
• Denizlere, kumsallara, göllere, akarsulara çöp, sigara izmariti atmayın, atanları uyarın.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.